Доступність посилання

ТОП новини

«Ялта 2.0»: кримська дипломатична «надія» Кремля на неможливе


Володимир Путін на відкритті пам'ятника Олександру ІІІ в Лівадійському палаці. Ялта, Крим, 2017 рік
Володимир Путін на відкритті пам'ятника Олександру ІІІ в Лівадійському палаці. Ялта, Крим, 2017 рік

У ці дні 1945 року з 4 до 11 лютого на південному узбережжі Кримського півострова відбувалась Ялтинська конференція учасників антигітлерівської коаліції: Франкліна Рузвельта (США), Йосипа Сталіна (СРСР), Вінстона Черчилля (Велика Британія). Більшість істориків вважає, що рішення дипломатичної зустрічі започаткували нову післявоєнну систему міжнародних відносин, на яку слід спиратися для підтримки миру і стабільності на Землі.

Радянський маршал Йосип Сталін, президент США Франклін Д. Рузвельт і прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль (зліва направо) сидять разом на заключній вечері, проведеній у зв'язку з конференцією в Ялті. СРСР, 11 лютого 1945 року
Радянський маршал Йосип Сталін, президент США Франклін Д. Рузвельт і прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль (зліва направо) сидять разом на заключній вечері, проведеній у зв'язку з конференцією в Ялті. СРСР, 11 лютого 1945 року

У Росії, навпаки, вважають, що з розвалом СРСР «ялтинські правила» було порушено, а розширення НАТО на Схід стало доказом прагнення Заходу до монополярного домінування планетарного масштабу.

Публічно висунувши в Мюнхенській промові 2007 року претензії на нібито відновлення російського світового панування, глава РФ Володимир Путін у 2014 році окупував і анексував український Крим.

Розв'язавши надалі збройний конфлікт на Донбасі й зажадавши від Вашингтона та Брюсселя повернутися до диспозиції станом на 1997 рік, у лютому 2022 року він віддав наказ про здійснення в Україні так званої «спеціальної військової операції» (так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну – КР). Її проведенням у Москві виправдовують вимушене протистояння із західними демократіями, які нібито першими почали «порушувати» і ялтинські домовленості, й інтереси Російської Федерації – «єдиної спадкоємиці та правонаступниці СРСР».

  • Які заходи і навіщо провела російська влада анексованого Криму в ювілейні дати?
  • Хто приїжджав, про що говорили спікери?
  • Чому місцева та федеральна влада може лише мріяти про організацію гіпотетичної «Ялти 2.0»?

У цих та інших питаннях розбиралися Крим.Реалії.

Старі тези «під конвоєм НКВС»

Цього року у Криму відбувся не один, а два заходи, присвячені 80-річному ювілею «ялтинської трійки». Змінилася не лише кількість, але й форма проведення зборів.

Відбувся круглий стіл у межах відеомосту з Москви до Сімферополя, організований пресцентром «Россия сегодня». Дискусію із вченими з Московського держуніверситету в Сімферополі довірили провести першому проректору, відповідальному за міжнародну та інформаційну політику, так званого Кримського федерального університету, створеного на базі захопленого українського ВНЗ, російському історику та політологу Сергію Юрченку, а також голові Кримського відділення Російського історичного товариства, призначеному Москвою директору привласненого РФ Центрального музею Тавриди Андрію Мальгіну.

Павел Крашенинников
Павел Крашенинников

Також презентували нову книгу депутата Державної Думи РФ Павла Крашеніннікова. Захід провели у Ялті як «засідання у великій залі Лівадійського палацу» за участі перших осіб Криму – призначеного Кремлем голови Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов) та російського спікера держради Володимира Константинова. На збори запросили депутатів Держдуми РФ та російського кримського парламенту, місцевих і федеральних істориків, політологів, громадських діячів.

Організатори заходу за підтримки російських клубів історичної реконструкції з Ялти, Сімферополя та Севастополя «намагалися» відтворити «атмосферу, в якій проходила конференція: гостей та учасників зустрічали молоді люди, одягнені у форму співробітників НКВС, які забезпечували охорону палацу під час конференції».

Під час роботи Ялтинської конференції союзників. Лівадія, 1945 рік. На знімку: прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль, президент США Франклін Рузвельт і маршал Радянського Союзу Йосип Сталін (зліва направо)
Під час роботи Ялтинської конференції союзників. Лівадія, 1945 рік. На знімку: прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль, президент США Франклін Рузвельт і маршал Радянського Союзу Йосип Сталін (зліва направо)

Павло Крашенінніков, який є головою комітету Держдуми з державного будівництва та законодавства, а також колишній прем'єр-міністр РФ та ексглава МВС і ФСБ Сергій Степашин, який нині очолює Асоціацію юристів Росії, стали найвищими гостями з Москви. Іноземних гостей взагалі не було.

Георгій Мурадов
Георгій Мурадов

Втім, вже після заходів призначений Москвою представник Криму при президенті РФ Георгій Мурадов заявив пресі, що російська влада Криму спільно з МЗС РФ проведе в березні на півострові «Міжнародний науково-дипломатичний конгрес, присвячений 80-річчю Ялтинської конференції». На нього планують запросити представників країн-учасниць конференції – Великої Британії та США, а також деяких інших провідних держав, зокрема Китаю. Під час дискусій планується обговорення таких тем: євразійська безпека, принципи нового світоустрою з метою закріплення російських підходів до формування справедливого та рівноправного світу, питання безпеки у Чорноморсько-Азовському регіоні, стан і смисли російської цивілізації. Георгій Мурадов також несподівано додав, що форум відбудеться у форматі відеоконференц-зв'язку.

Вулиця Рузвельта у Ялті

«32-й президент США Франклін Рузвельт зробив великий внесок у функціювання антигітлерівської коаліції, і перейменування вулиці його імені в Ялті було б актом скасування та знищення історії». Таку думку в пресцентрі «РИА Новости Крым» висловив Сергій Юрченко. Він також нагадав, що вулиця, яка в різні часи називалася Набережна, Прибережна, а потім Бульварна, була перейменована на честь одного з головних учасників Ялтинської конференції 1945 року рішенням Ради міністрів Української РСР у 1960 році.

Андрій Мальгін звернув увагу на певну іронію в тому, що існує вулиця імені єдиного учасника Ялтинської конференції, тоді як ані в Ялті, ані в будь-якому іншому місті колишнього Союзу немає вулиць імені британського прем'єр-міністра Вінстона Черчилля та імені секретаря ЦК ВКП(б), голови Держкомітету Збройних сил України та голови Держкомітету оборони і Голови Держкомітету оборони та верховного головнокомандувача ЗС СРСР Йосипа Сталіна.

Трибуна для очорніння України

У Заходу викликає відторгнення будь-яка геополітична модель світу, крім однополярної – європейської чи американської, що й стало причиною холодної війни в середині минулого століття та «СВО» (так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну – КР) у 2022 році. Таку думку висловив заступник голови Ради Федерації, член комітету з міжнародних справ Костянтин Косачов.

Константин Косачов
Константин Косачов

«Для зміни такого сприйняття буде потрібна «зміна віх» не лише у США, а й у країнах-лідерах Євросоюзу. ...Захід для Росії має асоціюватися насамперед із тими, хто багаторазово намагався нас убити, і лише потім із гарними фотографіями та гастрономічним туризмом», – додав він.

Сергій Аксьонов взагалі заявив, що «вороги Росії намагаються остаточно зруйнувати Ялтинсько-Потсдамську систему, але неминуча перемога Росії у спеціальній військовій операції сприятиме встановленню справедливішого світопорядку».

«Допоки на Заході приходитимуть до влади політики, які налаштовані на повну домінацію у світі, нічого не зміниться. Нам потрібно залишатися сильними, консолідованими, підтримувати дії президента і наших захисників. На них сьогодні тримається наша безпека», – додав він. Головний урок Ялтинської конференції 1945 року для сьогоднішнього дня полягає в тому, що Захід домовлятиметься лише із сильною у військовому, економічному та дипломатичному плані Росією. Таку думку висловив експерт Інституту країн СНД, історик та політолог Ігор Шишкін під час відеомосту Москва – Сімферополь.

«У нас усе частіше говорять про проведення нової «Ялти», покликаної зафіксувати змінену ситуацію на міжнародній арені. Можу сказати, що будь-яка друга «Ялта» неможлива без другого «Нюрнберга». Можливо, це буде «Курський процес», на якому буде засуджено тих українських неонацистів та їхніх пособників, які вбивають наше мирне населення. Без цього жодний міцний мир у Європі неможливий», – наголосив учасник відеомосту з Москви науковий директор Російського військово-історичного товариства (РВІО) Михайло Мягков.

У своїх висловлюваннях особливо виділився у Лівадійському палаці Сергій Степашин.

Сергій Степашин
Сергій Степашин

«Я звертаюсь офіційно до депутатів Держдуми. Поверніться до цього питання. Зеленського (Володимира Зеленського, президента України – КР) слід визнати терористом. І спецслужбам, як колишній директор ФСБ можу сказати, треба працювати з ним, як із терористом», – цитує його ТАСС.

Кремль продовжує агресію, звинувачуючи жертву

Крим.Реалії звернулися за коментарями до аналітика українського медіацентру «Одеська політична платформа» Юрія Христензена і попросили його висвітлити явні протиріччя між прагненням Кремля до «багатополярності» сучасного світопорядку та ревізії «ялтинських домовленостей», а також фанатичним «захистом» з боку РФ рішень «ялтинської трійки»у 1945 році шляхом ведення повномасштабної війни проти України.

Юрій Христензен
Юрій Христензен

«Кремль діє за нехитрим чекістським принципом – звинувачуй жертву в тому, що робиш сам. За всієї очевидності подібної брехні, вона працює. Люди західної культури не здатні повірити в те, що можна так брехати. Вони звикли враховувати стурбованість інших людей та шукати компроміси. Поясню на прикладі. Володимир Путін роками говорив про «розширення НАТО» як про порушення ялтинських принципів та загрозу національній безпеці Росії. А в грудні 2021 року МЗС РФ опублікувало проєкти договорів Росії зі США та НАТО про взаємні гарантії безпеки, що передбачає відведення військ альянсу до кордонів 1997 року. В цій парадигмі США та НАТО нібито порушують міжнародні домовленості й загрожують Росії, а Росія виборює відновлення ялтинських принципів і захищається від загроз», – пояснив експерт.

Прапори України, США та НАТО. 2015 рік
Прапори України, США та НАТО. 2015 рік

Для того щоб отримати все ж таки об'єктивну картину, співрозмовник Крим.Реалії запропонував розглянути очевидні та загальновідомі факти.

«НАТО «не захоплював» колишні країни Організації Варшавського договору, а приймав їх в альянс на їхнє власне прохання. Після агресії Кремля проти України до альянсу приєдналися Фінляндія та Швеція. Це було викликано не бажанням напасти на Росію, а бажанням, щоб Росія на них не напала. Цей процес не загрожує Росії, але загрожує планам Кремля поновити контроль над східною Європою. Подібні приклади можна наводити нескінченно. Кремль каже, що «українські нацисти» загрожують Росії, і Росія «захищає» росіян і російськомовних в Україні від «нацистів». Але є очевидний факт – росіяни і російськомовні гинуть в Україні там і тільки там, де Росія їх «захищає». У жодному регіоні України, куди не дісталися російські бомби, ракетиіа війська, досі ніхто не загинув», – зазначив Юрій Христензен.

Якщо «помаранчеві фашисти», за версією Кремля, 2005 року захопили владу в Україні внаслідок перевороту, продовжує експерт, то ніхто не загинув: Україна мала нейтральний статус, а єдина іноземна військова база у Криму була російською.

«За п'ять років «фашисти» мирно передали владу представнику «народу Донбасу» на вільних конкурентних виборах. Але й дату – «20 лютого 2014 року» – вибито на медалі МО РФ на честь початку агресії проти України. Цього дня президентом України був уродженець «народу Донбасу». Після нього в країні на вільних виборах змінилося два президенти. І обидва були оголошені «нелегітимними» незмінним кремлівським диктатором, який керує у порушення власної конституції», – підкреслив Юрій Христензен.

Експерт упевнений, що у системі протиріч агресора немає жодної потреби його переконувати.

«Неможливо захистити агресора від вигаданих ним погроз. Неможливо знайти з агресором компроміс, який його влаштує. Агресор завжди придумає нову «загрозу» для розв'язування агресії та звинуватить жертву в порушенні запропонованих компромісів. У європейській історії це не перший порушник міжнародного ладу, і ми знаємо, до чого веде компроміс з агресором. Щоб розвіяти сумніви, наведу цитату із сайту Міноборони РФ: «Рано чи пізно [після «денацифікації»] українці знову стануть росіянами і будуть пліч-о-пліч з російськими воїнами протистояти сатанинському Заходу». Там, у Кремлі, у РФ вони не заспокояться. Їх не влаштує жоден компроміс. Вони планують окупувати Україну, змінити ідентичність, поголовно призвати чоловіків за прикладом «народних республік» та воювати за межі 1997 року, незважаючи на втрати. Це і є їхній «ялтинський миропорядок», – наголосив Юрій Христензен.

У Міністерстві закордонних справ України випустили заяву до 80-х роковин Ялтинської конференції.

«80 років тому в Ялті кувався повоєнний порядок та сфери впливу. Сьогодні Путін хоче нової «Ялти», нових кордонів і сфер впливу. ...Заради безпечного світу необхідно відкинути нелегітимні вимоги агресора. Натомість його треба змусити до справедливого миру», – заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG