Доступність посилання

ТОП новини

Втекли з Криму, на черзі – Сирія? Росія «евакуює» свої кораблі з бази у сирійському Тартусі


Російські кораблі в районі Тартуса 12 вересня 2024 року. Скриншот із відео Міноборони РФ
Російські кораблі в районі Тартуса 12 вересня 2024 року. Скриншот із відео Міноборони РФ

У Сирії антиурядові угруповання швидко захоплюють нові території та погрожують відрізати російську військово-морську базу в Тартусі від контрольованої сирійською армією частини країни. На цьому тлі базу відвідав командувач Військово-морського флоту Росії, а всі бойові кораблі та допоміжні судна Середземноморської ескадри евакуйовані з порту. У цьому розбиралися Крим.Реалії.

У Сирії кілька російських кораблів останніми днями залишили військово-морську базу в Тартусі. Серед них багатоцільові фрегати «Адмирал Горшков» і «Адмирал Головко», сторожовий корабель «Адмирал Григорович» (його також відносять до класу фрегатів – КР), підводний човен «Новороссийск», танкери «Вязьма» і «Ельня».

Першого грудня всі кораблі та судна перебували в порту Тартуса, свідчать супутникові знімки і дані сервісу Landsat, які проаналізував OSINT-аналітик MT Anderson.

Аналітик Droxford Maritime оприлюднив інформацію, що 2 грудня 2024 російське судно «Єльня» (тип «Алтай», проєкт 160 – КР) вийшло з Тартуса. Також, згідно з його повідомленням, з порту вийшли два фрегати, ще одне допоміжне судно і підводний човен.

3 грудня MT Anderson повідомив, що бухта в Тартусі порожня, військових кораблів немає. За його інформацією, порт залишили три фрегати, підводний човен і два допоміжні судна.

Радянське напрацювання з контролю Середземного моря

Історія військової бази у Тартусі налічує вже понад п'ять десятиліть. Пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ у Тартусі з'явився у СРСР 1971 року, відповідно до двосторонньої угоди між двома країнами.

Спочатку пункт був створений для забезпечення дій радянського флоту в Середземномор'ї, а саме – для ремонту кораблів та суден 5-ї оперативної (Середземноморської) ескадри, їх постачання паливом, водою та витратними матеріалами. 1991 року, після розпаду СРСР, 5-та Середземноморська ескадра припинила своє існування, але пункт МТО у Сирії залишився.

У 1991-2007 роках здійснювалися разові походи кораблів ВМФ Росії у Середземне море, кораблі користувалися пунктом у Тартусі для поповнення запасів палива та продовольства.

Ще в 2010 році в Міноборони Росії не відмовлялися від планів мати в майбутньому пункти базування не лише в Тартусі, а й на острові Сокотра (Ємен) та у порту Тріполі (Лівія). Проте Арабська весна – серія антиурядових протестів, повстань і збройних заколотів, що охопили країни Близького Сходу та Північної Африки на початку 2010-х років і викликали зміну політичної обстановки в цьому регіоні – поставила ці плани під сумнів.

Проте у вересні 2013 року Росія відновила свою присутність у Середземномор'ї. Була створена Середземноморська ескадра Військово-Морського Флоту Російської Федерації, що діє на постійній основі та включає до 10 кораблів, у тому числі бойові судна і судна забезпечення.

Персонал об'єкта, який на початку громадянської війни в Сирії складав близько 50 осіб, на вересень 2015 року перевищував 1700 фахівців.

Після початку громадянської війни в Сирії російський персонал бази в Тартусі був збільшений від 50 до понад 1700 осіб

У грудні 2017 року закон про ратифікацію Угоди між Росією та Сирією, що передбачає розширення території пункту матеріально-технічного забезпечення флоту в Тартусі, було ухвалено Державною Думою та схвалено Радою Федерації. 29 грудня 2017 року лідер Росії Володимир Путін підписав Федеральний закон «Про ратифікацію Угоди між Російською Федерацією та Сирійською Арабською Республікою щодо розширення території пункту матеріально-технічного забезпечення Військово-Морського Флоту Російської Федерації в районі порту Тартус та заходів військових кораблів Російської Федерації в територіальне море, внутрішні води і порти Сирійської Арабської Республіки».

За умовами договору, ПМТО ВМФ у Тартусі передається РФ у безоплатне користування, отримуючи повний імунітет від цивільної та адміністративної юрисдикції Сирії. Максимальна кількість військових кораблів РФ, яким дозволено одночасне перебування у пункті – 11 одиниць, включаючи військові кораблі з ядерною енергетичною установкою. Угода розрахована на 49 років й автоматично продовжується ще на 25 років.

Закордонний склад боєприпасів і зерновий «злодійський хаб»

Після початку повномасштабного військового вторгнення армії РФ в Україну функції бази у Тартусі змінилися. На цей момент там із кораблів Чорноморського флоту РФ перебували фрегат «Адмирал Григорович», що належить до проєкту 11356Р «Буревестник», та підводний човен «Новороссийск» проєкту 636.3 «Варшавянка». Також були кораблі зі складу Північного та Балтійського флотів РФ.

Туреччина, відповідно до конвенції Монтре, закрила протоки для проходу військових кораблів і у зв'язку з цим обидва носії крилатих ракет «Калібр» не змогли «возз'єднатися» з ЧФ. Аналогічно і російські кораблі зі складу інших флотів не можуть увійти у Чорне море для посилення угруповання.

За конвенцією Монтре, Туреччина закрила протоки для проходу військових кораблів, через що російські кораблі не можуть увійти у Чорне море

Проте база в Тартусі швидко освоїла інші функції.

Так, у серпні 2022 року Bloomberg із посиланням на джерела в уряді США, європейській розвідці та супутникові знімки повідомляв, що Росія наприкінці липня вивезла зброю та військову техніку із Сирії на торговому судні Sparta II. Країна обійшла заборону на рух військових кораблів через протоки Босфор і Дарданелли, запроваджену Туреччиною з початку війни на території України.

Sparta II належить підконтрольній Міноборони Росії компанії «Оборонлогістика». Вона перебуває під санкціями США. У липні торгове судно спокійно пройшло Босфор шляхом із сирійського порту Тартус і прибуло до Новоросійська, на ньому було як мінімум 11 одиниць військової техніки, повідомляло агентство.

Джерела Bloomberg стверджують, що Росія неодноразово використовувала торгові судна для перевезення зброї та військової техніки Чорним морем в обхід запроваджених Туреччиною санкцій. Пізніше цю інформацію підтвердила низка OSINT-дослідників, виявивши кілька суден, що перевозять зброю із Сирії до Росії. Цей процес назвали «Сирійським експресом».

До березня 2024 року «Сирійський експрес» працював стабільно, забезпечуючи як перевезення зброї до Сирії, так і вивезення важливих зразків техніки назад до Росії, зазначають аналітики Defense Express. Однак завдяки використанню українських морських дронів, які створили загрозу для суден, що раніше курсували через Чорне море з Новоросійська до сирійського порту Тартус, РФ була змушена змінити маршрути та збільшити їх довжину в кілька разів.

Російські вантажні судна, такі як Sparta IV та Ursa Major, почали виходити з портів Балтійського моря, а не Новоросійська, під супроводом бойовими кораблями, наприклад, фрегатом «Адмирал Григорович». Таким чином, маршрут постачання озброєння збільшився з 2500 до 9000 км, що зробило логістику значно дорожчою та складнішою.

Фрегат РФ «Адмирал Григорович» в бухте Севастополя, 2020 год
Фрегат РФ «Адмирал Григорович» у бухті Севастополя, 2020 рік

2 грудня 2024 року, як повідомляє моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер», судно ASCALON, у минулому активний учасник «Сирійського експресу», вийшло з Новоросійська і через Чорне та Мармурове моря увійшло в Середземне море. Порт прибуття не вказано.

ASCALON раніше належав російській компанії «Спецобонекспорт», що працює на МО РФ. Нинішній власник ТОВ «МГ-флот» зареєстровано в селі Ахти Республіки Дагестан. Чи займатиметься судно й надалі перевезенням зброї, чи воно змінило профіль, невідомо.

Ще один хаб діє з 2022 року в порту Тартуса під прикриттям російських військових – займається перевалкою вкраденого на окупованих територіях України зерна. Так, наприклад, два російські балкери з краденим українським зерном помітили 22 лютого 2024 року в порту Тартус у Сирії.

Якзазначив OSINT-дослідник MT Anderson, йдеться про сумновідомі суховантажі «Матрос Кошка» і «Михаил Ненашев». За непідтвердженими даними, на борту балкера «Матрос Кошка» було 27,3 тис. т краденої пшениці.

Втеча триває

Чи повернуться російські кораблі на базу в Сирії – залежить від військових успіхів сирійських повстанців.

«Це перша видима ознака того, що Росія виводить цінні активи з країни», — зазначає аналітик Ейч Ай Саттон.

Аналітики припускають, що російські військові кораблі вирушать із Середземного моря кружним шляхом до Балтики. Можливо, на шляху вони шукатимуть тимчасову гавань в Алжирі чи Лівії.

Виведення кораблів проводилося у дні, коли тривали бої між ісламістськими угрупованнями та армією Башара Асада. Джихадисти захопили Алеппо та кілька селищ у провінції Ідліб.

Антиурядові збройні формування у вівторок наблизилися до великого міста Хама, повідомляють з Бейрута й Аммана кореспонденти агентства Reuters. За їхніми даними, наступ на Хаму посилює тиск на уряд Башара Асада, який має підтримку російських та іранських союзників. Хама залишався під контролем сирійського уряду відтоді, коли 2011 року в країні почалася громадянська війна.

У разі подальшого просування повстанців у бік міста Хомса, розташованого на південь від Хами, російська військово-морська база в Тартусі та авіабаза Хмеймім можуть виявитися відрізаними від решти території, що перебуває під контролем влади Сирії, писав український OSINT-проєкт Frontelligence Insight.

Німецький фахівець стосовно даних та аналітик Christian Moczkowski ділиться своїм спостереженням з WarZone: «Якщо повстанцям вдасться дійти до Хомса, Дамаск буде відрізаний від російської військової бази в Тартусі. Це несподіваний стратегічний маневр, який, мабуть, був дуже добре спланований заздалегідь. Якщо їх потім повернуть на захід, Росія не зможе, згідно з положеннями Конвенції Монтре, вивести свої військові кораблі з Чорного моря, щоб евакуювати російський експедиційний корпус, оскільки перебуває у стані війни з Україною. Росії доведеться посилювати свою військово-морську базу силами з Балтійського моря. Це дає Трампу, Туреччині та Україні значний важіль тиску на РФ».

Александр Моисеев
Олександр Моїсєєв

Примітно, що, як повідомило 1 грудня Головне управління розвідки МО України, на військово-морській базі в місті Тартус з'явився командувач ВМФ РФ адмірал Олександр Моїсєєв.

З огляду на подальші втечі кораблів з їТартуса, саме Мойсеєв, як старший флотський начальник, керував їх евакуацією.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG