Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Нептуни» над Кримом


Фотоколаж: уражені кораблі Чорноморського флоту РФ та український ракетний комплекс «Нептун»
Фотоколаж: уражені кораблі Чорноморського флоту РФ та український ракетний комплекс «Нептун»

«Нептуни», намагаються облетіти півострів та атакувати Краснодарський край!». Цілі по території Криму над морем. «Нептуни» пройшли Алушту!». «Тривога з ПРК «Нептун». По ходу 4 «Нептуни»», – у перші дні травня практично щодня кримські пабліки попереджають кримчан про ймовірні атаки українськими ракетами «Нептун».

Міноборони Росії також регулярно рапортує про кількох збитих українських «Нептунів», зокрема після атаки 3-4 травня російські військові стверджували, що знешкодили три ракети «Нептун-МД». 7 травня МО Росії наполягало на збитті вже п'ятьох.

Українські військові експерти, з якими поспілкувалися Крим.Реалії, ставлять під сумнів цифри у заявах російського Міноборони, але сходяться на думці, що ці ракети брали і беруть участь практично у всіх масових комбінованих атаках ЗСУ по російських військових об'єктах у Криму та на північному Кавказі – як правило, у компанії з БПЛА, ракетами ATACMS (або Storm Shadow) та надводними дронами в морській акваторії.

Хоча перше повідомлення про успішний удар «Нептунами» з'явилося наприкінці березня 2022-го, коли ЗСУ «завдали значної шкоди і вивели з бойової операції» російський фрегат «Адмирал Эссен», але свою широку популярність українські протикорабельні ракети отримали після легендарного ураження флагмана Чорноморського флоту РФ, гвардійського ракетного крейсера «Москва» 13 квітня 2022 року. За повідомленнями українських джерел, «Москву» тоді уразили два «Нептуни».

Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі
Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі

Деталі тієї атаки в ексклюзивному інтерв'ю Крим.Реалії нещодавно розповів командувач ВМС України віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

Ракета влучила в їдальню команди, це найбільше приміщення на крейсері, під яким розташоване машинне відділення
Олексій Неїжпапа

«Це була пообідня година, адміральська година, як кажуть на флоті. Плюс ракета влучила в їдальню команди, це найбільше приміщення на крейсері, під яким розташоване машинне відділення. Носове машинне відділення, наскільки я пам'ятаю, там недалеко розміщений центральний командний пост живучості корабля. Там же – головний командний пункт у сусідньому відсіку. Тобто таке, знаєте, як ахіллесова п'ята. Плюс над цією їдальнею команди розміщений комплекс АК-630 з «погрібами», тобто двома здетонованими гарматами шестиствольних установок АК-630, які мають свій боєзапас. Я так розумію, що він здетонував, тобто додав від однієї ракети ще неприємностей противнику. Друга ракета пішла в кормову частину. Я так розумію, десь біля ангару також було пошкодження», – розповів Олексій Неїжпапа.

Віцеадмірал Олексій Неїжпапа, командувач ВМСУ, під час інтерв'ю журналістці Крим.Реалії Анжеліці Руденко, Одеса, 27 березня 2025 року
Віцеадмірал Олексій Неїжпапа, командувач ВМСУ, під час інтерв'ю журналістці Крим.Реалії Анжеліці Руденко, Одеса, 27 березня 2025 року

Українські військові експерти, з якими ми говорили, зазначають, що українській промисловості та конструкторам не лише вдалося налагодити серійне виробництво вітчизняних ракет, а й продовжити їх вдосконалення та розробку нових модифікацій.

Макет української протикорабельної крилатої ракети Р-360 комплексу «Нептун»
Макет української протикорабельної крилатої ракети Р-360 комплексу «Нептун»

За словами командувача ВМС України Олексія Неїжпапи, крилаті ракети «Нептун» суттєво модернізували і тепер вони мають більші можливості, ніж взяті на озброєння у 2020 році.

За час війни «Нептун» змінився, покращився, як будь-яка нова ракетна система
Олексій Неїжпапа

«Звісно, що той «Нептун», який ми прийняли на озброєння, це чиста протикорабельна версія з тими характеристиками, які в принципі в доступі. Але, звісно, за час ведення війни «Нептун» змінився, покращився, як будь-яка нова ракетна система. Тому що це був перший зразок цієї ракети. Звісно, ми маємо досвід застосування достатньо великий. Тому ми давали пропозиції нашому Конструкторському бюро. Вони дуже гнучкі, вони дуже швидко вносили зміни, і вносять зміни в цю ракету. Вони постійно її вдосконалюють, і завжди є шлях ще і ще покращити ці характеристики ракети», – сказав український адмірал.

«На війні ви можете повністю зрозуміти, що і як працює, як може відреагувати противник, що працює, що не працює, щоб зробити цю зброю ще кращою», – додав Олексій Неїжпапа в інтерв'ю Крим.Реалії.

Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун». Фото КБ «Луч»
Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун». Фото КБ «Луч»

За словами командувача ВМСУ, перші партії ракет «Нептун» у 2022 році українські моряки тестували на реальних цілях: фрегаті «Адмирал Эссен» і крейсері «Москва». Але вже після перших модернізацій «Нептун» почали застосовувати проти наземних цілей.

Український протикорабельний комплекс «Нептун» модернізовано. Тепер він може вражати наземні цілі.
Український протикорабельний комплекс «Нептун» модернізовано. Тепер він може вражати наземні цілі.

Так, у серпні 2023 року на заході Криму українська армія знищила російський ЗРК С-400. Російський Telegram-канал «Рыбарь» виклав свою версію того, що сталося біля села Оленівка: ЗСУ запустили два безпілотники, які наблизилися до Криму і викликали на себе вогонь ППО. Дрони нібито були збиті, але відразу після цього з боку моря було випущено три українські ракети – «Гарпуни» та/або «Нептуни».

Крилата протикорабельна ракета Р-360 комплексу «Нептун» на заводі в Києві, вересень 2020 року
Крилата протикорабельна ракета Р-360 комплексу «Нептун» на заводі в Києві, вересень 2020 року

Також у ніч на 21 вересня було завдано удару по аеродрому «Саки» в Новофедорівці. Як повідомило управління стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ, також для удару спочатку було використано безпілотникив, які перевантажили російську ППО, після чого українські військові запустили ракети «Нептун». За даними, озвученими джерелом Радіо Свобода, удари влучили в ціль і завдали серйозних пошкоджень техніці.

Внаслідок ракетного удару 2 серпня 2024 року в районі гори Куш-Кая неподалік Балаклави, як повідомив американський Інститут вивчення війни (ISW), судячи із супутникових знімків, українські військові знищили одну пускову установку російського ЗРК С-400, ще одну пошкодили. І це далеко не повний перелік успішного застосування ракет «Нептун» по російських цілях.

Вперше ракета «Нептун» була представлена на міжнародній виставці «Озброєння та безпека» у Києві в 2015 році та надійшла на озброєння ВМС України у 2021 році.

Ракета вагою 870 кілограмів і довжиною 5,05 метра призначена для ураження кораблів водотоннажністю до 9000 тонн, має радіус дії понад 200 кілометрів і може вражати морські та наземні цілі.

Характеристики ракети Р-360 «Нептун»
Характеристики ракети Р-360 «Нептун»

У квітні 2023 року стало відомо, що українська оборонна промисловість працює над модернізацією протикорабельних ракет R-360 «Нептун».

У березні цього року президент України Володимир Зеленський повідомив про випробування та бойове застосування ракети українського виробництва з радіусом дії 1000 кілометрів: «Довгий Нептун». Але це вже інша історія, яка ще чекає на свою розповідь.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Анжеліка Руденко

    Старший телевізійний продюсер проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії з 2017 року. Автор документальних фільмів «Балух» і «Тиха депортація», серії інтерв'ю. Автор ідей документальних фільмів для Радіо Свобода. Працювала креативним продюсером ток-шоу «Говорить Україна» (IVORYFilm, телеканал «Україна»). На телебаченні працювала випусковим редактором новин на телеканалах ТВі, «Перший національний», «Інтер», «К1», «5-й канал». У 2002 році працювала продюсером, редактором, журналістом на «Громадському радіо», яке очолював Олександр Кривенко. Була ведучою та кореспондентом на радіо «Континент» та радіо «Столиця». Працювала над соціальними ток-шоу в Internews Ukraina. Закінчила Інститут журналістики. Пройшла навчання в Internews Ukraina, закінчила курси Thomson Foundation (Велика Британія).

XS
SM
MD
LG