Доступність посилання

ТОП новини

«Десять літрів води заливають у трилітрову банку»: у Криму стає тісно через приїжджих росіян


Сергій Аксьонов та Володимир Путін на тлі мапи Криму, що символізує зміни у демографії. Колаж
Сергій Аксьонов та Володимир Путін на тлі мапи Криму, що символізує зміни у демографії. Колаж

В анексованому Криму виникають проблеми в різних сферах через населення, що стрімко зростає. Кількість росіян, які переїхали на Кримський півострів з 2014 року, українська влада та експерти оцінюють приблизно в мільйон людей. Підконтрольна Москві влада Криму визнає: стрімке зростання населення створює проблеми у різних сферах.

Кримчани вже давно скаржаться на проблеми з рухом транспорту в містах. Зокрема масштабні затори регулярно фіксують на центральних вулицях великих міст Кримського півострова. Підконтрольна Москві місцева влада визнає: проблема пов'язана зі зростанням населенням, кількість якого в деяких регіонах Криму рекордна.

Міста зупинилися

У Сімферополі найбільш завантаженими є ділянки на кільцевих розв'язках по вулицях Куйбишева, Радянській, Лермонтова та інших. Наприкінці 2024 року в місті кілька днів фіксували семибальні затори – рух буквально зупинявся.

«Ми пропонували ці кільця розрізати. Щоб це був не кільцевий рух. По проспекту Перемоги вже є проєкт на розрізання цього кільця. Також ми хотіли зробити і по площі Куйбишева», – каже начальник кримського управління Державтоінспекції МВС РФ Анатолій Борисенко.

Начальник кримського управління Державтоінспекції МВС РФ Анатолій Борисенко
Начальник кримського управління Державтоінспекції МВС РФ Анатолій Борисенко
Збільшується кількість населення – зростає кількість транспорту
Анатолій Борисенко

Він вважає, що дороги в Сімферополі не розраховані на таку кількість населення, яка фактично живе в регіоні.

«Збільшується кількість населення – зростає кількість транспорту. Як узяти десятилітрову банку води і залити її в трилітрову, щоб вона туди вмістилася. Проблеми є, ми їх розглядаємо. Будуємо обхідні дороги, облаштовуємо їх задля безпеки людей», – сказав він.

При цьому Анатолій Борисенко визнав: якби не повномасштабне вторгнення РФ в Україну, в Криму могли б реалізувати більше проєктів щодо організації дорожнього руху.

Затори в Сімферополі. Архівне фото
Затори в Сімферополі. Архівне фото

Але й нові транспортні розв'язки іноді неспроможні вирішити проблему. В Севастополі масштабні затори вечорами фіксують по вулиці Вакуленчука. Місцеві вважають, що проблему створює нова розв'язка, збудована на перетині проспекту Жовтневої революції, Фіолентівського шосе та вулиці Вакуленчука. Але головна причина очевидна – у Севастополі побільшало населення і транспорту.

«З 2014 року і до сьогодні Севастополь серйозно виріс. Сьогодні у Севастополі живе 561 тисяча осіб, а у 2014 році було 340 тисяч осіб, тобто ми бачимо, що у нас на 43% порівняно з 2014 роком виросло місто», – наголосив російський глава Севастополя Михайло Развожаєв на нараді у Кремлі на початку січня.

Дефіцит ресурсов

Найбільший приріст кількості населення у Криму відзначений у Сімферополі, Керчі, Ялті та Алушті, Сімферопольському, Білогірському та Бахчисарайському районах, повідомляють у Міністерстві праці та соціального захисту російського уряду Криму.

Саме у цих регіонах спостерігалася найскладніша ситуація в роки вододефіциту, який переживали у Криму перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Ця ситуація демонструє проблему дефіциту ресурсів за масштабного зростання населення в Криму.

Інфографіка Крим.Реалії «Де в Криму не вистачає води?»
Інфографіка Крим.Реалії «Де в Криму не вистачає води?»

Подача води за графіками, її низька якість та відсутність перспектив – реалії, у яких роками доводилося жити кримчанам до 2022 року.

Від спраги у Криму ніхто не помре. Але займатися там бізнесом, вести господарську діяльність без води неможливо
Олександр Лієв

Було очевидно, що води банально не вистачає на всіх. Експерти називали це однією з причин відтоку місцевого населення, що триває.

«Від спраги у Криму ніхто не помре. Але займатися там бізнесом, вести господарську діяльність без води неможливо. Це і економіка, і екологія, і взагалі сенс перебувати в цьому регіоні. З населення залишаються, переважно, жінки віком від 70 років. Усе працездатне населення, а також чоловіки похилого віку звідти виїжджають, і це відчутна проблема», – розповідав у роки посухи ексголова Рескомітету з водогосподарського будівництва та зрошуваного землеробства Криму Олександр Лієв.

Дефіцит води у Криму. Колаж
Дефіцит води у Криму. Колаж

Коли російські війська в лютому 2022 року здійснили силове захоплення Каховської ГЕС у Херсонській області та відновили подачу дніпровської води до Криму, там змогли наповнити місцеві джерела. Але після того, як дамбу на Каховській ГЕС було знищено у 2023 році, питання забезпечення півострова водними ресурсами знову стало актуальним і найближчими роками нагадає про себе.

Скільки людей у Криму?

У російських реаліях на Кримському півострові стрімко зростає кількість населення. Але це відбувається не природним шляхом – за рахунок збільшення народжуваності над смертністю, а за рахунок масштабного переселення в регіон жителів сусідньої Росії.

Крим – комфортний за погодними умовами регіон, все-таки, південь, тепло
Сергій Аксьонов

Кількість населення Криму з 2014 року суттєво зросла, переважно за рахунок приїжджих із сусідньої Росії, визнає російський глава регіону Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).

«Крим – комфортний за погодними умовами регіон, все-таки, південь, тепло, і в багатьох є покази за здоров'ям, захворювання органів дихання і таке інше. У Криму багато питань саме завдяки клімату можуть бути поправлені. У нас є можливості не лише для лікування, а й просто для тих, хто любить більше тепла», – каже він.

Російський голова Криму Сергій Аксьонов
Російський голова Криму Сергій Аксьонов

За офіційними даними перепису населення, який російська влада провела на Кримському півострові, в регіоні живе 1,9 мільйона осіб, у Севастополі – 548 тисяч осіб. Таким чином, населення Криму, лише за офіційними даними російської влади, зросло з 2014 року на 43,5 тисяч осіб, а Севастополя – на 155 тисяч.

Влада РФ організувала масштабне переселення жителів Росії на півострів
Ольга Куришко

У Представництві президента України в АРК стверджують, що ці дані можуть бути масштабнішими. За інформацією відомства, за десять років російська влада замістила понад 35% жителів Криму. Кількість новоприбулих на Кримський півострів у відомстві оцінюють приблизно мільйон осіб.

«Влада РФ організувала масштабне переселення жителів Росії на півострів, а після 2022 року – примусове переміщення з новоокупованих регіонів України. Тоді, коли тисячі громадян України були змушені залишити домівки через регулярні переслідування та репресії з боку окупантів, мілітаризації, неприйняття окупації та небажання жити під нею», – стверджує новопризначена постійна представниця президента України в АР Крим Ольга Куришко.

Новопризначена постійна представниця президента України в АР Крим Ольга Куришко
Новопризначена постійна представниця президента України в АР Крим Ольга Куришко

За даними різних українських експертів, значну частку росіян, які переїхали на Кримський півострів з 2014 року, становлять російські силовики та військові РФ із сім'ями.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG