Доступність посилання

ТОП новини

«Точка складання». Навіщо Кремль скликає у Ялті «молдовських співвітчизників»?


Готель «Мрія» під Ялтою
Готель «Мрія» під Ялтою

Як повідомляє підконтрольна Москві кримська преса, у грудні 2024 року в Ялті відбулася презентація офісу «Культурно-освітнього центру Молдови». У заході на базі курортного комплексу «Мрія» взяли участь близько 500 гостей: уродженці Молдови, члени їхніх сімей, а також представники російської влади Криму.

Навіщо на анексованому Кримському півострові актуалізують та політизують роль молдовської меншини? Як пов'язані вибори у Молдові та активність Кремля серед молдовської діаспори? Молдавани в Україні: як вони об'єднані, чи є там проросійські організації? Чому національні меншини є предметом постійної уваги спецслужб і державних органів Росії? У цих та інших питаннях Крим.Реалії спробували розібратися разом із експертами.

На презентації офісу «Культурно-освітнього центру Молдови» було представлено національні мелодії й танці у виконанні артистів, традиційні страви молдовської кухні, а також творчі майстер-класи. Керівник центру Віталій Турок у студії «Ялтинського об'єктиву» заявив, що «офіс стане робочим місцем для співробітників культурно-освітньої організації, ...характер роботи буде дедалі більше виїзний, тут відбуватимуться культурні, освітні програми, також надаватимемо допомогу співвітчизникам – юридичну, будь-яку консультаційну». Повідомляється також, що центр було засновано ще у грудні 2023 року, і подібні структури вже працюють у 26 регіонах РФ.

Готель «Мрія», де проводили презентацію кримського офісу «Культурно-освітнього центру Молдови»
Готель «Мрія», де проводили презентацію кримського офісу «Культурно-освітнього центру Молдови»

Культурно-освітнє «дзеркало» із Москви для молдаван Криму

Після 2014 року російська влада півострова ліквідувала Кримське республіканське об'єднання «Молдавсько-Румунське товариство» на чолі з Миколою Унтіле. Не допомогло цій організації навіть те, що частими гостями на її культурних заходах були Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов), російський глава Криму; Валерій Аксьонов, батько Сергія Аксьонова, депутат кримського парламенту і «куратор кримських космічних програм» (обидва переїхали на півострів із молдовського міста Бєльці); Володимир Константинов, очільник російського парламенту Криму (переїхав із Придністров'я).

Колишній президент Молдови Ігор Додон
Колишній президент Молдови Ігор Додон

Сергій Єрхан із Євпаторії, будучи невідбутим мером міста, отаманом євпаторійського куреня «Козацького Запорізького низового війська», а потім – головою громадської організації «Козацька громада України» та депутатом Євпаторійської міськради, вже в 2015 році за підтримки нечисленних місцевих організацій молдован Євпаторії, Феодосії та Ялти став засновником і головою альтернативної організації – так званої «Регіональної національно-культурної автономії (РНКА) молдаван Криму «Плай».

Водночас він отримав посаду помічника Сергія Аксьонова, а згодом став і координатором від ЛДПР у російській міськраді Євпаторії. Все це він втратив «через керування автомобілем у нетверезому стані». Але вже 2019 року він став депутатом кримського парламенту від ЛДПР і навіть увійшов до складу відомого «комітету з питань громадської дипломатії та міжнаціональних відносин».

Раніше, в 2018 році, РНКА молдаван Криму «Плай» і ФНКА молдаван РФ на чолі з Людмилою Корсун за підтримки невизнаного депутата Держдуми (ЛДПР) від Криму Павла Шперова започаткували широку пропаганду на півострові історичного «альянсу Криму та Молдови», що виник у другій половині XV століття перед обличчям поширюваної експансії турків-османів». Згідно з «трактуванням історії від ЛДПР», «молдовський правитель Штефан III Великий вступив у союз із князем Феодоро Олександром, який успадкував престол Мангупа після смерті свого брата». У 1475 році з Молдови до Мангупа прибули 300 воїнів, які разом із жителями обложеної турками-османами столиці князівства Феодоро кілька місяців тримали героїчну оборону міста». На згадку про ці події, які «історично визначили непорушний зв'язок між Молдовою, Кримом і Росією», «молдовські співвітчизники» встановили пам'ятну табличку на вході до печери, де розташований Свято-Благовіщенський монастир на горі Мангуп-Кале.

За визнанням керівниці ФНКА молдаван РФ Людмили Корсун, очолювана нею федеральна структура була заснована за участі РНКА молдаван Криму та особисто Сергія Єрхана, а також «низки федеральних молдовських організацій». Сама ж пані Корсун, за її словами, виконувала роль «сполучного мосту», контактуючи з посольством Молдови у Москві та представниками адміністрації колишнього президента Ігоря Додона.

Колишній президент Молдови Ігор Додон
Колишній президент Молдови Ігор Додон

Тепер же, наприкінці 2023 року, створивши в Москві «Культурно-освітній центр Молдови» з його широкими розгалуженнями та офісами на території РФ і в анексованому Криму, через рік у Кремлі вирішили офіційно «відкрити офіс» цієї структури в Ялті.

Тим часом видання Московської області, зокрема канал новин Коломна.RU, писали в 2014 році, що Віталій Турок, який нині є керівником «Культурно-освітнього центру Молдови» в Ялті, народився в 1973 році в місті Горлівка Донецької області, в 2002 році закінчив Автомобільно-дорожній інститут Донецького національного технічного університету, а 2006-го – юридичний факультет Міжнародної академії управління персоналом. Він проходив службу у збройних силах та правоохоронних органах. Працював у МВС з 1994 року до 2014 року. У серпні 2014 року був призначений начальником 5-ї Служби Управління Федеральної служби РФ з контролю за обігом наркотиків (ФСКН) у Московській області.

Кремль у процесі парламентських виборів 2025 року в Молдові піде «ва-банк»

До початку жовтневих 2024 року виборів у Молдові та проведення тут одночасно референдуму щодо закріплення в конституції країни євроатлантичного курсу знову актуалізувалися кремлівські загрози періоду початку повномасштабної агресії Росії в Україні: Москва могла піти війною з Криму на Бессарабію. Про це говорили і закордонні спостерігачі, і журналісти, і політичні діячі, а також писали Крим.Реалії.

Другий тур президентських виборів у Молдові. Кишинів, 3 листопада 2024 року
Другий тур президентських виборів у Молдові. Кишинів, 3 листопада 2024 року

Один із молдовських громадських діячів з питань прав людини, політолог та аналітик, який побажав залишитися невідомим, у розмові з журналістом Крим.Реалії підтвердив, що Віталій Турок «плідно» працював у правоохоронних органах, намагається видавати себе за гагауза «по материнській лінії», хоча румунською мовою та її діалектами не володіє.

Кремль не відмовився від своїх планів і щодо України, і щодо Молдови, і щодо [невизнаного] Придністров'я

«Закордонна діаспора відіграла важливу роль у процесі підтримки позитивної відповіді на головне питання референдуму, а також збереження при владі демократичних проєвропейських сил у Молдові. Розширення діяльності московського псевдоцентру Молдови на всю територію РФ та окупований Крим – показник того, що Кремль не відмовився від своїх планів і щодо України, і щодо Молдови, і щодо [невизнаного] Придністров'я. При цьому, за традицією, намагаються використати відставних силовиків», – наголосив неназваний співрозмовник із Молдови.

За словами заступника голови Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті, дипломата Ігоря Лоссовського, за підсумками останнього Всеукраїнського перепису населення 2001 року, в Автономній Республіці Крим проживало 0,19% молдаван від загальної чисельності населення Кримського півострова, що не може бути «значною кількістю населення певної національності з компактним проживанням».

Ігорь Лоссовський
Ігорь Лоссовський

«Але саме таку тезу використала російська влада для обґрунтування необхідності створення культурних чи освітніх центрів Молдови. Всі ці імперські гібридні ворушіння «шиті білими нитками» – не без участі спецслужб створюються російські «підривні» центри для політичного впливу на демократичні процеси, що відбуваються сьогодні в Молдові, в тому числі й виборчі. А окупований Росією Крим, зокрема Ялта, також обрали за принципом географічної близькості та зручності втручання у разі, якщо буде така можливість. Подібно до того, як під час російської агресії проти Фінляндії у Зимовій кампанії 1939-1940 років у радянській Карелії поблизу фінського кордону було штучно створено так званий уряд «Фінляндської демократичної республіки». Роки минають, але почерк імперії не змінюється», – наголосив у розмові з журналістом Крим.Реалії Ігор Лоссовський.

Молдовські спецслужби знають про підривну діяльність Кремля

Неназваний молдовський співрозмовник журналіста Крим.Реалії також розповів, що на сайті Служби інформації та безпеки Республіки Молдова опубліковано звіт про фальсифікації виборчого процесу, виявлені під час президентських виборів та республіканського конституційного референдуму в Молдові у 2024 році. Цей звіт було представлено директором Служби Олександром Мустеатом у парламенті Республіки Молдова. Звіт містить докладну та комплексну інформацію про форми прояву зовнішнього втручання у виборчий процес у Республіці Молдова. Так, у Москві за координації російської влади було створено «оперативно-командний центр» для компрометації республіканського референдуму та президентських виборів. Йдеться у звіті і про деструктивну діяльність «Культурно-освітнього центру Молдови» у Москві, який «декларативно створений для просування культури та національних цінностей молдаван у РФ, але фактично націлений на консолідацію молдовської діаспори навколо організованої злочинної групи». Центр також був замішаний у фальсифікації виборів у Молдові в жовтні 2024 року.

Розділяй і володарюй – наочний принцип імперії

Крим.Реалії попросили Ігоря Лоссовського прокоментувати цілі Кремля та російської влади Криму в демонстративних спробах об'єднати етнополітичні кейси Молдови, анексованого Росією Криму та невизнаного Придністров'я.

Поразка не вгамувала прихильників імперії, вони взяли курс на реванш під час парламентських виборів 2025 року
Ігор Лоссовський

«Московський диктатор не залишає своїх безглуздих планів відновлення у ХХІ столітті останньої імперії ХІХ століття – «Імперії зла». У хворій голові «підполковника КДБ» миготять образи «збирачів московських земель» – Петра, Катерини, Сталіна. «Кремлівський карлик» одинадцять років продовжує колоніальну, імперіалістичну війну в Україні, три роки триває повномасштабна кривава агресія з метою знищення українського народу та української державності. Подібні процеси поки що у гібридному, невоєнному форматі Росія проводить і в інших країнах пострадянського простору. Серед них чи не найнебезпечнішу загрозу становлять дії Кремля в Молдові, яка з 1991 року страждає від потужного військово-політичного та економічного тиску російської імперії. Саме відтоді залишається невирішеним найтриваліший «заморожений» конфлікт на пострадянському просторі – Придністровський. Уже два роки Росія атакує виборчі процеси в Молдові, де внаслідок відвертих підкупів у 2023 році в Гагаузії було «обрано» проросійські сили. Аналогічне брутальне втручання Росії відбувалося і під час президентських виборів у Молдові торік. Тут, на щастя, московські зусилля виявилися марними. Завдяки численній молдовській діаспорі, яка живе в демократичних країнах Євросоюзу та Американського континенту, перемогла проєвропейська кандидатка Мая Санду. Поразка не вгамувала прихильників імперії, вони взяли курс на реванш під час парламентських виборів 2025 року. Звідси й походять усі ці гібридні спроби маніпуляцій із «молдовською картою», – заявив Ігор Лоссовський.

Мая Санду святкує свою перемогу на другому турі президентських виборів у Молдові. Кишинів, 3 листопада 2024 року
Мая Санду святкує свою перемогу на другому турі президентських виборів у Молдові. Кишинів, 3 листопада 2024 року

За даними останнього Всеукраїнського перепису населення, в Україні живе 258 619 осіб, які ідентифікували себе такими, що належать до молдовської національної меншини (спільноти). Найбільша кількість живе на території Одеської (123,8 тисячі осіб) та Чернівецької (67,2 тисячі осіб) областей. В Україні зареєстровано 12 громадських об'єднань молдовської національної меншини (спільноти)

Говорячи про увагу спецслужб Кремля до товариств національних меншин, я не став би виділяти окремо «молдовські товариства»
Ігор Лоссовський

«Мені не відомі будь-які політично «проросійські» організації молдовської національної спільноти в Україні, проте деякі представники молдовських організацій у побуті користуються більше російською, ніж українською мовою. Сьогодні важко уявити мотивацію гіпотетичної «проросійськості», якщо люди, незалежно від свого етнічного походження, ось уже три роки поспіль перебувають під постійними кривавими бомбардуваннями та обстрілами російських «визволителів». ...Етногенез є дуже складним і делікатним процесом, у жодному разі держава не може в нього втручатися. Україна зі свого боку лише на офіційне звернення керівництва Молдови та у відповідь на ухвалений 22 березня 2023 року закон, який відповідає рішенню Конституційного суду цієї країни 2013 року, в офіційному дискурсі не вживає термін «молдовська мова». Говорячи про увагу спецслужб Кремля до товариств національних меншин (спільнот) не тільки в Україні, а й у багатьох інших країнах світу, я не став би виділяти окремо «молдовські товариства». Розхитування стабільної ситуації навколо тих чи інших питань, у тому числі етнічних чи релігійних, насамперед, у сусідніх з Росією країнах, є постійною та довготривалою практикою російських імперських кіл. Це відомі характерні особливості та почерк імперської авторитарної влади ще з царських часів. Принцип імперії «розділяй і володарюй» досі ніхто не скасовував», – підсумував Ігор Лоссовський.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG