Наприкінці грудня 2024 року на останній сесії так званої держради Криму було затверджено підписані трохи раніше угоди про співпрацю «парламенту» анексованого півострова з призначеними Кремлем «обласною думою» частини окупованої Росією Херсонської області, «законодавчими зборами» частини окупованої РФ Запорізької області, а також «народною радою» терористичної «ДНР». У межах співпраці «сторони» зобов'язалися «обмінюватися досвідом парламентської роботи та законодавчого процесу, сприяти взаємним діловим контактам». Для цього здійснюється обмін інформацією, можуть створюватися спільні робочі та експертні групи, проводитися спільні заходи.
Як і навіщо російська влада Криму намагається реалізуватися на окупованих РФ територіях Південного Сходу України? Чому «інтеграція» в російське соціально-правове поле терористичних «ДНР» і «ЛНР» рухається в напрямку Воронежа та Ростова, а окупованих частин Запорізької та Херсонської областей за участі анексованого Росією Криму? Що таке «Співдружність «Донбас» і чи залишився актуальним «проєкт» відродження «Таврійської губернії»? У цих та інших питаннях Крим.Реалії спробували розібратися разом із експертами.
Володимир Константинов – головний «інтегратор» Ради Федерації
З початком анексії Криму та Севастополя Росією у 2014 році беззмінний російський спікер Володимир Константинов очолив окрему Комісію у Раді законодавців при Раді Федерації РФ щодо «інтеграції Криму та Севастополя».
Після початку повномасштабної агресії Росії в Україні та протиправного «приєднання» до РФ терористичних анклавів «ДНР» і «ЛНР», а також окупованих частин Запорізької та Херсонської областей, під кінець листопада 2022 року Володимир Константинов «залишив за собою» нову Комісію Ради законодавців щодо «інтеграції нових територій РФ», створену на базі її попередника – комісії «з інтеграції Криму та Севастополя».
«Загалом, ґрунтуючись на власному інтеграційному досвіді, у межах своїх повноважень ми робимо все, щоб перехід нових суб'єктів у російське політико-правове поле пройшов оперативно та ефективно», – сказав Володимир Константинов на засіданні президії Комісії Ради законодавців, яке відбулось у грудні 2024 року.
У березні-квітні 2025 року в Москві планують провести на базі Криму розширене засідання зазначеної Комісії, до її роботи збираються залучити всю систему російської представницької влади регіонального рівня «возз'єднаних територій», включаючи органи місцевого самоврядування.
Станом на 13 січня, до Ради Федерації не надходили проєкти законодавчих актів із Комісії Ради законодавців, яку очолює невизнаний кримський спікер.
«Таврійська губернія» – спроби кримських колаборантів «прирости землями»
Чергова спроба втілити в життя ідею створення нової «Таврійської губернії» збіглася з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Вже у квітні 2022 року невизнаний депутат Держдуми від Криму Михайло Шеремет, який вважається близьким соратником російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами Аксенов), закликав відновити «як єдине ціле Таврійську губернію, яка включала б Крим, а також землі Херсонської та Запорізької областей».
У липні 2022 року стало зрозумілим, що Росія визначилася з датою так званих «референдумів» на окупованих територіях, проте що робити з ними потім, у Кремлі тоді ще не вирішили.
Для того, щоб відродити так звану Новоросію, Москві досі «не вистачає» Миколаєва та Одеси. Їх захоплення і в 2022 році, і сьогодні – завдання, що потребує такої кількості ресурсів, яких Росія поки що не має.
Саме тому, як вважають експерти, у Кремлі повертаються до розгляду варіантів відтворення «Таврійської губернії» та макрорегіонів.
«Співдружність «Донбас» у бік Криму не рухається...
Угоду про створення «Співдружності «Донбас» як російського регіонального об'єднання було підписано його учасниками («головами» та губернаторами) у листопаді 2023 року. До складу «співдружності» увійшли підконтрольні Росії терористичні угруповання «ЛНР» та «ДНР», а також Ростовська і Воронезька області РФ. Угода укладена на п'ять років. «Співдружність» створена «для втілення спільних планів і проєктів розвитку чотирьох суб'єктів», а самі «регіони» мають намір покращити взаємодію в торговельно-економічній, науково-технічній, соціальній, культурній та інших сферах.
Учасники цього об'єднання домовилися про створення його «ради» та «робочих груп» у сферах: економічного розвитку, агропромисловому комплексі, будівництві та архітектурі, житлово-комунальному господарстві, охороні здоров'я, покращенні стану навколишнього середовища, науці, освіті. Головою «ради» обрано губернатора Ростовської області Василя Голубєва.
Чергове засідання «Співдружності «Донбас» має відбутися на початку травня 2025 року у Воронезькій області, де заплановано заходи на честь 300-річчя утворення «Воронезької губернії» та 80-річчя перемоги над фашизмом.
У Кремлі вважають, що Ростовська та Воронезька області втратили статус прикордонних і формально перестали бути геостратегічно значущими територіями Росії, яким надаються певні преференції. При цьому «Стратегія просторового розвитку Росії на період до 2030 року» прямо вказує на необхідність інтеграції «нових територій» в єдину транспортну мережу з приазовськими суб'єктами РФ, які межують з ними.
Конкуренція між «вежами Кремля» не бере до уваги головних колаборантів Криму
Заступник директора Центру близькосхідних досліджень (Київ) Сергій Данилов у бесіді з журналістом Крим.Реалії висловив сумніви щодо того, що підписані у грудні 2024 року регіональні угоди про співпрацю кримських колаборантів із російською владою в окупованому Донецьку, а також Запорізькій та Херсонській областях є продовженням реалізації проєкту щодо відродження «Таврійської губернії».
«Мені здається, що адміністративних та інших бюрократичних можливостей на шляху до досягнення озвученої мети – створити та очолити Таврійську губернію – у Сергія Аксьонова недостатньо. Недостатньо їх і для розширення впливу та встановлення контролю над потоками, зокрема, над тими, що йдуть у бік окупованих Росією територій півдня України – частин Херсонської та Запорізької областей. І тут є кілька факторів. По-перше, «куратором» захоплених територій Херсонської та Запорізької областей і взагалі «окупованих територій» є заступник глави адміністрації російського президента Сергій Кирієнко. Він має певний карт-бланш від Кремля на те, щоб проводити свою політику, розставляти людей і впливати на розподіл ресурсів. Є також віцепрем'єр Марат Хуснуллін, який безпосередньо займається розподілом грошей та контролем за інфраструктурними проєктами на «знов окупованих» територіях. Це переважно дороги і низка адміністративних будівель на Арабатській стрілці, де агресор створює «новий» «адміністративний центр Херсонської області». Тут передбачені місця для організації відповідних нових міністерств та відомств, а також базування окремих підрозділів. Для зазначених вище осіб Аксьонов не є фігурою, на яку вони орієнтуватимуться. Він їм не може дати жодної «доданої вартості» для їхніх проєктів і бюрократичного статусу, а також планів у конкуренції серед кремлівських веж», – розповів Сергій Данилов.
Для зазначених вище осіб Аксьонов не є фігурою, на яку вони орієнтуватимутьсяСергій Данилов
Додатковою перепоною на шляху можливого руху кримських колаборантів до реалізації проєкту «Таврійська губернія» експерт назвав кризові явища, що почалися в економічній і соціальній сфері на окупованих Росією територіях та в цілому в РФ, а також серед активних «інтеграторів» «нових» регіонів.
«По-друге, вже почалися скорочення заробітної плати, її затримки. І ми скоро побачимо погіршення економічної ситуації як загалом у Росії, так і особливо на окупованих нею територіях України. Це пов'язано з тим, що Росія виплачувала тут збільшені суми у порівнянні з виплатами у самій РФ. Це робилося для того, щоби «купити» місцеве населення. І той, хто зараз претендуватиме на контроль над окупованими територіями, він обов'язково прийме на себе весь негатив, який супроводжуватиме це скорочення. Воно вже йде. Є значний відтік кадрів, пов'язаних власне з Росією, з Херсонської області – назад до Саратова, до Пензи. Більше того, мені відомо про те, що з цього регіону виводять цілі підрозділи Росгвардії, які раніше були передислоковані на Херсонщину. Місця базування взагалі порожні зараз. Ми говоримо не про військових, а про тих, хто забезпечує контроль над захопленою Кремлем територією. Усіх виводять. Виїжджають уже й ті цивільні, які були направлені з російських регіонів на роботу», – уточнив співрозмовник Крим.Реалії.
З іншого боку, як вважає Сергій Данилов, «Аксенов і К» таким чином намагаються «продати» себе Кремлю і тому ж Сергію Кирієнку, виступаючи як «успішні керівники колишніх українських територій, які змогли увійти в адміністративне та політичне поле РФ». «Тому вони нібито здатні допомогти у цьому й новим «російським регіонам». Вважаю, що це спосіб кримських колаборантів позиціонувати себе, показувати свою «користь», – додав експерт.
Порушення права як спроба зберегти «сухопутний коридор» до Криму
Коментуючи на прохання Крим.Реалії активну діяльність призначеної Москвою кримської влади на окупованих Росією частинах територій Херсонської та Запорізької областей України, заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим (2006-2007), надзвичайний та повноважний посол України (2010-2017) Олександр Левченко вказав на протиправність ухвалених у Криму документів про «регіональне» внутрішньофедеральне співробітництво.
«Постанови так званої держради Криму про співпрацю з кремлівською владою інших тимчасово окупованих російськими військами регіонів України є незаконним рішенням, яке в майбутньому спричинить відповідальність цього псевдооргану та його керівника Володимира Константинова відповідно до чинного українського та міжнародного законодавства. Коли настануть ці часи, призначений РФ «кримський спікер», звісно, втече з півострова до Москви з проханням його прилаштувати, бо він як прислужник Кремля постійно виконував усі доручення. Але це його особисте майбутнє. Крім того, виявляється, що Володимиру Константинову нема з ким встановлювати та підписувати угоди про співпрацю не лише на міжнародній арені, тому що весь світ, включаючи Китай та Іран, не визнає Кримський півострів частиною Російської Федерації, а й на регіональному рівні. Як результат, для імітації активності перед Москвою він «затягує» інших російських колаборантів із Херсонської, Запорізької областей та Донбасу до якихось незрозумілих зв'язків, співпраці та контактів. Усі колаборанти відповідатимуть перед українським судом, а якщо втечуть до Росії, то все їхнє майно буде конфісковано. Це такий сигнал тим, хто хоче продовжувати активно виконувати забаганки Кремля. Тим часом перебіг подій може піти в протилежному для російських «інтеграторів» напрямку. Може статися так, що незабаром розпочнеться реінтеграція тимчасово окупованих українських територій, і час комфортної пенсії для Володимира Константинова та інших зрадників України може і не настати», – зазначив Олександр Левченко.
Усі колаборанти відповідатимуть перед українським судом, а якщо втечуть до Росії, то все їхнє майно буде конфіскованоОлександр Левченко
Сергій Данилов, у свою чергу, бачить у діях «інтеграторів» із Криму прагнення утримати так званий «сухопутний коридор» із Росії до півострова.
«При тому, що південь окупованої Донецької області не входив до колишньої царської «Таврійської губернії», це всі території так званого сухопутного коридору з Росії до Криму. І зрозуміло, що для окупаційнрї влади півострова важливо постійно підтримувати його медійність і його функціональність, у тому числі за допомогою, умовно кажучи, спільних проєктів на цих територіях. Розраховуючи на окремі малозначущі прецеденти визнання Криму російським, агресор прагне визнання та легітимації сухопутного коридору, без якого неможливе повноцінне функціювання півострова», – підсумував експерт.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.