Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Рекордсмен» із втрат у Курській області: командування російської 810-ї бригади із Севастополя кидає на штурми непідготовлене поповнення


Прапор на могилі морпіха 810 обрмп, цвинтар Кальфа, Севастополь, липень 2023 року. Ілюстративне фото
Прапор на могилі морпіха 810 обрмп, цвинтар Кальфа, Севастополь, липень 2023 року. Ілюстративне фото

Збройні Сили України завдали кількох ударів у Курській області по пунктах управління 810-ї бригади морської піхоти Чорноморського флоту Росії. Це з'єднання останніми місяцями зазнає великих втрат, що можна простежити щодо збільшення кількості некрологів, що публікуються в кримських та севастопольських ЗМІ. Військові бригади, які потрапили в український полон, розповідають про низьку якість підготовки поповнення, про «м'ясні» штурми і байдужість командного складу. У цьому розбиралися Крим.Реалії.

810-та окрема гвардійська бригада морської піхоти ЧФ РФ базується в анексованому Севастополі, в районі бухти Козачої. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військовослужбовці цього з'єднання брали участь у боях за Мелітополь, Бердянськ, Волноваху та Маріуполь. Під Курськ частина з них вирушила з окупованого села Кринки Херсонської області. До початку повномасштабних військових дій проти України бригада брала участь в анексії Криму та у війні в Сирії.

Удари по командних пунктах і місцях накопичення особового складу

Управління стратегічних комунікацій Збройних Сил України заявило 25 грудня про успішний удар по пункту управління 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ у Курській області. Там додали, що пункт управління розміщуався у занедбаній будівлі в місті Льгові. Іншіих подробиць не наводили.

Наступного дня стало відомо, що внаслідок удару українських Сил оборони, ймовірно, вбито Саліма Паштова, заступника командира 810-ї бригади морської піхоти.

«У результаті, ймовірно, загинув заступник командира бригади та ще 17 військовослужбовців ЗС РФ, більшість з яких – офіцери штабу», – йдеться у повідомленні українських військових.

Наступного результативного удару, про який офіційно повідомлялося, було завдано вже 7 січня. Генштаб ЗСУ заявив, що українські військові 7 січня завдали «високоточного удару» по командному пункту 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ в районі населеного пункту Біла Курської області.

«Цей удар і низка нещодавніх операцій проти російських формувань у Курській області були узгоджені з українськими сухопутними військами, які зараз розпочинають нові наступальні дії проти російських Збройних сил», – йдеться у повідомленні Генштабу. Інших деталей там не навели.

Подібних ударів по командних пунктах та місцях скупчення особового складу 810-ї бригади російських морпіхів завдавали й раніше.

Наймасовіші втрати у ЗС РФ в Україні

У збройних силах будь-якої держави морська піхота належить до елітних військ. На підготовку морпіха йдуть роки і витрачаються великі кошти, а в бою цих висококваліфікованих військових фахівців застосовують лише для виконання особливо важливих завдань на стратегічних напрямках чи об'єктах.

Зовсім не так чинять у Збройних Силах Росії. Тут елітними підрозділами морської піхоти закривають «дірки» на провальних ділянках фронту, морпіхів відправляють у тому числі в безглузді «м'ясні» штурми.

Елітними підрозділами морської піхоти закривають «дірки» на провальних ділянках фронту

Тактику, що застосовується російським командуванням, підтверджують статистичні дані. Так, у грудні російське видання «Верстка» опублікувало дослідження, відповідно до якого найбільших втрат у боях з українськими військовими в Курській області Росії зазнала російська 810-а окрема бригада морської піхоти Чорноморського флоту РФ. Такого висновку журналісти видання дійшли, вивчивши оголошення про зниклих безвісти та пошукові карти військових в одній із найбільших груп у «ВКонтакте» з серпня до листопада 2024 року.

У цій групі згадки про зникнення бійців 810-ї бригади зустрічалися щонайменше втричі частіше, порівняно з іншими підрозділами російської армії. Так, із понад 350 зниклих під Курськом військовослужбовців, чиї особисті дані вдалося підтвердити виданню, найбільше людей (71 особа) служили у 810-й бригаді. Наступна за частотою згадок – 155-а бригада морської піхоти Тихоокеанського флоту РФ (26 осіб).

Більшість зниклих – військові, зокрема кадрові. Згідно з повідомленнями про розшук, пише видання, більш ніж у 95% випадків про зниклих військових немає жодної інформації, у 4% випадків тіла військових вдалося евакуювати, а менш ніж у 1% випадків близькі знайшли своїх родичів у лікарнях.

19 грудня редакція Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода) опублікувала базу даних «ГРУЗ-200» з першою тисячею ідентифікованих кримчан, які воювали у складі російської армії та загинули на війні Росії проти України.

Список містить інформацію про місце їх народження, місце призову або вербування до російської армії (включаючи фактичний військовий підрозділ), а також – для частини із загиблих – точне або приблизне місце та дату загибелі. У списку багато військовослужбовців севастопольської 810-ї окремої гвардійської бригади морської піхоти ЧФ РФ.

Підготовка кульгає, поповнення відправляють у «м'ясні» штурми та на міни

Про те, як відбувається ведення бойових дій і підготовка поповнення, свідчать військовослужбовці севастопольської бригади, які потрапили в український полон, а також російські військові блогери.

Так, телеграм-канал «Крымский ветер» публікує одкровення полоненого Станіслава Р. із 810-ї бригади. Москвич розповів, що його відправили на штурм укріпленої позиції в Курській області практично без підготовки та з мінімальним озброєнням. Перед цим штурмовикам чітко дали зрозуміти: дороги назад не буде. Командири наголосили: «Якщо спробуєте повернутися, вас одразу ліквідують», чим фактично поставили військовослужбовців у безвихідь.

Командири наголосили: «Якщо спробуєте повернутися, вас одразу ліквідують»

Інший полонений – морпіх Артем Ш. із Брянської області – повідомив, що після підписання контракту проходив протягом двох тижнів підготовку в Севастополі, потім його відправили в Курську область. «Шість днів провів у лісі без їжі, без води. Завдань як таких нам не ставили. Командування кинуло нас у бій як гарматне м'ясо, дуже багато загинуло наших хлопців», – розповідає він.

Полоненого Едуарда С. після проходження вогневої підготовки («30 набоїв у бік моря»), після прибуття в Курську область командування також відправило на штурм. Далі вже класика – із трьох груп уціліли лише двоє людей. В евакуації їм відмовили і наказали рухатися далі, прямо до українських позицій.

Володимир К. з Нижнього Тагілу, військовослужбовець штурмового підрозділу, розповідає, що на штурми відправляють усіх підряд, незалежно від військової спеціальності. «Хлопці навчалися на операторів БПЛА – їх відправили на штурм, 50-річним дідам обіцяли, що будуть водіями автобусів, але також відправили на штурм, – каже він. – Мало того, на штурми відправляють навіть поранених. За його словами, із 75 осіб, разом із якими він прибув на службу, близько 60% загинули в перші пару місяців, а ще 30% були поранені.

Багато полонених морпіхів розповідають про те, що штурмові групи не мали жодної рації для зв'язку з командуванням, а також про відсутність їжі та води.

Про 810-у бригаду згадував і z-блогер Юрій Подоляка, скаржачись керівництву Росії на «командування на Курській ділянці», яке «примушує 810-у бригаду по суті обнуляти себе». «Величезні втрати, безглузді», – пише Подоляка.

А російський військор Володимир Романов звинуватив керівництво бригади у брехні під час доповідей про обстановку в генштаб Міноборони РФ. Він описав, як група військовослужбовців 810-ї бригади підірвалася на міні при спробі прориву в Погребках. «Раніше було передано помилкову інформацію про те, що дорога, на якій пізніше і підірвалася техніка, перейшла під наш контроль. Логічно, що після отримання цієї інформації генштаб і віддав наказ про штурм н.п. Перед атакою ніхто навіть не подумав провести розмінування дороги», – зазначив Романов.

Крім того, до колишнього елітного підрозділу тепер мобілізують тих, хто за медичними показаннями взагалі не повинен служити. Є випадки абсолютно унікальні.

Одноокий контрактник Радик А. з Республіки Башкортостан розповідає, що його змусили підписати контракт у слідчому ізоляторі, запевняючи, що служити він не буде, бо не має одного ока. В результаті, після десятиденної підготовки його кинули в бій і за кілька днів той потрапив у полон.

Десять днів підготовки – і ти готовий до бойових завдань навіть із косоокістю, як Андрій Є. із Севастополя. «Було десять днів підготовки та одне тактичне заняття. Спершу був у групі евакуації, потім нас почали відправляти на бойові завдання. З Воронежа ще привезли 50 людей, лишився я один чи двоє нас». Характеризуючи ставлення командирів до підлеглих, Андрій коротко каже: «М'ясо, просто м'ясо». «Наказують «ідіть вперед», а коли їх повідомляють, що там міномети, «птахи» (так на військовому сленгу називають БПЛА – КР), провідник не прийшов, то кажуть «усе буде нормально, йдіть уперед», – розповідає полонений.

Результат того, що в бій кидають слабопідготовлених солдатів, – раптові некрологи. Так, житель Алушти Андрій Дашкевич у жовтні 2024 року підписав контракт із 810-ю бригадою морської піхоти, а вже 1 грудня загинув у районі села Плехово Курської області РФ. Про це повідомила глава підконтрольної РФ адміністрації Алушти Галина Огнєва.

Багато військовослужбовців-добровольців «гинуть протягом двох-чотирьох тижнів після відправки на фронт»

В аналізі ВВС зазначається, що саме «добровольці» тепер складають більшість загиблих: «У перші три місяці війни типовий загиблий солдат російської армії – це 21-річний контрактник, який служить в елітних підрозділах. У 2023 році типовим загиблим був 34-річний ув'язнений, який вирушив на фронт із колонії. До осені 2024 портрет середньостатистичного російського військового знову змінився. Тепер найчастіше гинуть добровольці, тобто ті, хто підписав контракт уже після початку повномасштабного вторгнення».

В іншому аналізі ВВС зауважує, що багато військовослужбовців-добровольців «гинуть протягом двох-чотирьох тижнів після відправки на фронт».

Втрати російської армії в Курській області РФ становили понад 38 тисяч особового складу та понад тисячу одиниць техніки, повідомив 2 січня головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

Головнокомандувач ЗСУ додав, що під час операції в Курській області Росії обмінний фонд поповнився більш ніж на 700 російських військовослужбовців.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG