Доступність посилання

ТОП новини

«Промите» покоління. У Криму готується перший випуск старшокласників, які ніколи не навчалися в українських школах


Російська пропаганда та мілітаризація у школах Криму. Колаж
Російська пропаганда та мілітаризація у школах Криму. Колаж

Цього року кримські школи закінчать діти, які свій перший дзвінок зустрічали вже під російським прапором, а потім провели одинадцять років у класах із розвішаними над дошкою двоголовим орлом і портретом Путіна. Для них поняття окупації та анексії дуже абстрактне, бо скільки вони пам'ятають себе – російська влада тут, у Криму, вже була всі ці роки. І не просто була, а посиленими темпами формувала їхню думку. Про те, як влаштовано систему «прошивки» мізків зростаючого покоління на анексованому Кримському півострові, читайте у цьому матеріалі.

Починаючи з букваря

Запитую в дитини: «Які цікаві місця ти знаєш у Керчі?» І він без запинки видає: «Кримський міст. Він з'єднує нас із Росією»

Школа стала одним з основних інструментів заміни української ідентичності на російську для маленьких жителів Кримського півострова. Так, уже з першого класу в розкладі є урок «Кримознавство» («Крымоведение»), програма якого, за словами авторів курсу, має на меті «показати роль Криму в історії Росії, у тому числі як одного з найважливіших суб'єктів сучасної Російської Федерації».

«На перший погляд, начебто корисний предмет. Про унікальну природу, пам'ятки. А потім питаю у дитини: «Які цікаві місця ти знаєш у Керчі?» І він без запинки видає: «Кримський міст. Він з'єднує нас із Росією». Не Пантікапей, не Мітрідатський курган, не Аджимушкай навіть! Ось такі акценти скрізь розставляють, щоб обов'язково стосувалося чи якось було пов'язано з чимось російським», – розповіла кореспондентові Крим.Реалії мати одного із сімферопольських школярів Наталя Н.

Вид на Керченский (Крымский) мост с пляжа в Керчи. Крым, июль 2024 года
Вид на Керченский (Крымский) мост с пляжа в Керчи. Крым, июль 2024 года

Чим старші, тим більше пропаганди

У середній школі з'являються окремі предмети, метою яких є виключно формування російської картини світу та моральних цінностей.

З минулого року кримські школярі замість основ безпеки життєдіяльності почали вивчати «Основи безпеки та захисту Батьківщини» («Основы безопасности и защиты Родины»). Починаючи з п'ятого класу, в розкладі також представлені дисципліни «Основи духовно-морального життя народів Росії» («Основы духовно-нравственной жизни народов России»)та «Суспільствознавство» («Обществознание»). У підручнику за шостий клас, копію якого мають Крим.Реалії, в інструкції до посібника прямо зазначено, що «курс сприяє формуванню загальногромадянської російської ідентичності молодого покоління».

Лінійка, присвячена Дню знань у Сімферопольській академічній гімназії. Крим, Сімферополь, 1 вересня 2017 року
Лінійка, присвячена Дню знань у Сімферопольській академічній гімназії. Крим, Сімферополь, 1 вересня 2017 року
Я годину плакала над питанням у домашній роботі «Напишіть, як називається столиця вашої Батьківщини»

Але і серед традиційних шкільних предметів спостерігається істотний фокус використання базових наративів і установок російської машини пропаганди. Так, на заняттях географії багато уваги приділяють темі «нових регіонів», адміністративному устрою та кордонам РФ, включаючи територію анексованого Кримського півострова. На уроках історії, наприклад, присвячених середньовіччю, багато йдеться про Київську Русь у російській інтерпретації, а для старшокласників – про схожість «київського режиму» та німецьких нацистів. І навіть метою уроків музики в межах освітньої програми є «почуття гордості за свою Батьківщину, російський народ та історію Росії, усвідомлення своєї етнічної та національної приналежності».

Діти на виставці озброєння з нагоди Дня прикордонника Росії. Севастополь, 29 травня 2021 року
Діти на виставці озброєння з нагоди Дня прикордонника Росії. Севастополь, 29 травня 2021 року

«Найжахливіше в цьому тотальному зомбуванні те, що потім наші діти зобов'язані всю цю маячню повторювати біля дошки, писати в контрольних, відповідати на іспитах. Добре, якщо і вони, і батьки вірять у це. А якщо ні? Я годину плакала над питанням у домашній роботі «Напишіть, як називається столиця вашої Батьківщини», – ділиться своїми відчуттями про російську індоктринацію Наталія Н.

До та після уроків

Вплив не обмежується лише навчальним планом. Перед заняттями кримські школярі мають співати російський державний гімн. Історії, коли в цей момент вчителька знімає дітей на телефон зі словами «відкривай свій рот», у кримських школах, на жаль, непоодинокі.

Не менше уваги приділяється й обов'язковому відвідуванню різноманітних «факультативів», найвідомішими з яких є «Росія – мої горизонти» та «Розмови про важливе». Часто на такі заходи запрошують виступати учасників російської військової агресії чи різноманітних пропагандистів. Торік, наприклад, севастопольським школярам показували відеолекцію близького до російського керівництва митрополита Тихона (Шевкунова) про «десять років у рідній гавані».

Урок «Розмови про важливе» у російській школі. Ілюстративне фото
Урок «Розмови про важливе» у російській школі. Ілюстративне фото

Крім цього, практично щомісяця у школах проводяться тематичні концерти та інші заходи, присвячені російським святковим датам: «День народної єдності» («День народного единства»), «День героїв вітчизни» («День героев отечества»), «День Республіки Крим» («День Республики Крым»), «День захисника вітчизни» («День защитника отечества»), «Річниця возз'єднання Криму з Росією» («Годовщина воссоединения Крыма с Россией»).

«Блокада Ленінграда відзначалася скрізь, зараз відзначається «Сталінградська битва», крім цього піде, відповідно, «23 лютого», та «Виведення військ з Афганістану», та інше, інше, інше…І знаєте, у нас іноді виникає питання, а коли вони навчаються?» – зазначив в ефірі Радіо Крим.Реалії аналітик Центру громадянської освіти «Альменда» Олег Охредько.

Безпрецедентне промивання мізків

Правозахисники констатують, що через систему шкільної освіти на анексованій території відбувається масштабне нав'язування російської ідентичності.

«Ми бачимо, що з дитинства у кримських школах відбувається безпрецедентне «промивання мізків». Для того щоб сформувати проросійську, шовіністичну, неоімперську ідентичність у кримчан», – зазначив Крим.Реалії аналітик «Крим SOS» Євген Ярошенко.

Школа у Криму. Архівне фото
Школа у Криму. Архівне фото

У Представництві президента України в АР Крим вважають, що ментальне повернення кримчан до культурного та інформаційного простору рідної країни займе не менше десяти років. За інформацією співробітника відомства Євгена Бондаренка, українські чиновники мають розуміння викликів, необхідних для формування пріоритетів. Зокрема, ведеться робота над розробкою стратегії щодо когнітивної деокупації Кримського півострова, яка передбачає комплекс заходів щодо переформування фактичної свідомості, соціальних цінностей, світогляду та громадянської поведінки багатьох жителів Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG