Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Як Іран не визнав Крим російським


Володимир Путін і Масуд Пезешкіан. Росія, 17 січня 2025 року
Володимир Путін і Масуд Пезешкіан. Росія, 17 січня 2025 року

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Угода про стратегічне партнерство між Росією та Іраном, підписана президентами Володимиром Путіним і Масудом Пезешкіаном саме напередодні інавгурації нового американського президента Дональда Трампа, сприймалася у світі як справжній виклик Сполученим Штатам та іншим країнам Заходу.

Втім, коли текст договору був оприлюднений, виявилося, що в ньому немає найголовнішого пункту – можливості взаємної військової допомоги.

Що, зрозуміло, робить угоду аж ніяк не такою «обіцяючою», як угода Росії та Північної Кореї – саме завдяки пункту про взаємну військову допомогу солдати з КНДР сьогодні воюють проти української армії в Курській області.

Лідер КНДР Кім Чен Ин та президент Росії Володимир Путін (п). Владивосток, 25 квітня 2019 року
Лідер КНДР Кім Чен Ин та президент Росії Володимир Путін (п). Владивосток, 25 квітня 2019 року

І, до речі, Кім Чен Ин ще й визнає «територіальну цілісність Росії» разом з окупованими українськими територіями. А Іран – ні. І це ще один сюрприз домовленостей між Росією та Іраном. У Тегерані не хочуть визнавати Крим російським.

Це знову нагадує, що якщо країна хоче залишатися гравцем на сцені великої політики – нехай навіть із авторитарним режимом, під санкціями та зі стратегічним партнерством із Москвою – вона продовжує дотримуватися власних «червоних ліній».

Кім Чен Ину чи вже колишньому авторитарному правителю Сирії Башару Асаду, за великим рахунком, не було чого втрачати.

Міжнародна активність режимів у Пхеньяні після корейської війни або в Дамаску після «арабської весни» була обмежена, тому обом диктаторам було важливіше задовольнити забаганки Путіна, ніж зберегти обличчя та продемонструвати свою відданість міжнародному праву. А Іран, гадаю, розраховує на власну гру із Заходом, без російської участі.

Важливою причиною іранського небажання визнати російськими Крим та інші окуповані території України, мабуть, є прикордонна суперечка у Перській затоці.

Іран вважає три острови в затоці невід'ємною частиною своєї території, і в Тегерані вкрай негативно ставляться до претензій на ці території Об'єднаних Арабських Еміратів.

Це дуже заплутана територіальна суперечка, що сягає корінням у колоніальне минуле. Причому якщо у випадку з островом Абу-Муса, що належав емірату Шарджа, ще є історія довгої приналежності до Ірану, то у випадку з островами Великий Томб і Малий Томб, що належали емірату Рас-ель-Хайма, можна говорити про класичну іранську окупацію.

Іран відмовлятися від контролю над цими стратегічно важливими островами не збирається. А ОАЕ не має наміру відмовлятися від своїх претензій.

У Тегерані можуть вважати, що визнання Криму російським може створити небажаний прецедент Ірану. Сьогодні Крим – а завтра ОАЕ займає острови затоки, говорить про свій суверенітет, а інші країни визнають його приблизно так, як Іран визнав російський контроль над окупованим півостровом. Тож краще зберігати статус-кво. І так, зрозуміло, вважатимуть у будь-якій країні, яка має навіть тінь територіальної проблеми.

Схоже, це та обставина, яку не врахували у Кремлі, коли вважали, що світ легко погодиться з російською окупацією. А в результаті навіть союзники Москви тікають від «російського Криму», як від чуми.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG