В анексованому Криму, попри всі репресії, продовжується підпільний опір діям російської влади, а проукраїнські настрої серед кримчан залишаються сильними. Чому це дуже важливо і для сьогодення, і для майбутньої деокупації півострова читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Російська влада та силовики порівняно з початковим періодом повномасштабного вторгнення військ Росії в Україну значно посилили репресії щодо інакодумства на підконтрольній їм території. Сили, які задіяні для цих цілей, постійно зростають, у тому числі на вершині російської вертикалі влади.
Повідомляється, що депутат нелегітимної Держдуми РФ генерал Андрій Гурулєв «вирішив зайнятися нацбезпекою в ДНР, ЛНР та Криму». Генерал повідомив, що не задоволений заходами придушення опору і особисто «шукатиме агентів СБУ серед місцевої влади та ждунів».
Активною діяльністю з виявлення кримчан із антивоєнною позицією чи лояльних Україні займається радник російського голови Криму, лідер громадського руху «Кримський СМЕРШ» Олександр Таліпов. На його думку, яку він лобіює доступними йому методами, за антиросійську пропаганду слід позбавляти російського громадянства.
«У Криму ще таких випадків за дискредитацію не було, бо позбавлення громадянства передбачається за скоєння особливо тяжких злочинів. Дискредитація армії та всі антиросійські висловлювання, на жаль, не належать до цієї категорії. Я думаю, якщо людина не хоче жити на території Росії, заперечує її територіальну цілісність, чекає на прихід сюди іноземних військ, то їй не потрібно бути громадянином РФ. Критерії позбавлення громадянства треба розширити на «ждунів», – заявляє Таліпов.
У свою чергу, спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов зазначає, що ситуація в плані безпеки для російських керівників і проросійських громадських працівників у Криму ускладнилася.
«В умовах СВО («СВО» чи «спеціальною військовою операцією» кремлівська пропаганда називає повномасштабне вторгнення Росії в Україну – КР), коли українські спецслужби планують теракти, замахи на громадських працівників, на керівників республіки, – ситуація ускладнилася. На щастя, спільними зусиллями все це успішно запобігає», – каже Константинов.
У Центрі національного спротиву підтверджують, що російська влада та їхні ставленики в Криму бояться руху опору і постійно посилюють контроль над тим, що відбувається в Криму.
«Українське підпілля працює безперебійно – фіксує маршрути ворожих колон, зміну логістики та нові блокпости. Саме тому окупанти намагаються посилити контроль», – йдеться у повідомленні.
За інформацією активістів «АТЕШ», ФСБ готує провокації для дискредитації рухів опору.
«Інформатори «АТЕШ» серед російських спецслужб повідомляють, що окупанти планують здійснювати теракти проти мирного населення, щоб потім звинуватити у цьому партизанські рухи на тимчасово окупованих територіях України та в самій РФ. Це стандартна методика ФСБ, яку вони вже застосовували раніше для посилення репресій та тотального контролю. У рамках підготовки до цих провокацій російська влада заздалегідь оголосила «АТЕШ» терористичною організацією», – повідомляють в «АТЕШ».
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял упевнений, що Україні потрібно підтримувати проукраїнськи орієнтованих кримчан.
«Мені здається важливим, як реагують на кроки та заяви наші громадяни там в окупації. Я за те, щоб ми зберігали зв'язок, щоб вони не опускали руки та зберігали свою лояльність до нашої держави. Чому? Навіть якщо зараз це комусь здається непотрібним, хтось записав усіх, хто в окупації в зрадники, я дивлюся вперед. Завтра під час деокупації і тим більше реінтеграції окупованих територій у наш економічний, політичний і так далі простір буде необхідна підтримка місцевого населення. Тому нам цю підтримку потрібно зберігати та нарощувати вже зараз. Це одна з умов ефективної політики на цій території. Якщо зараз люди зневіряться, втратять цей зв'язок, нам важче працюватиме завтра», – каже Джелял.
Російська влада в Криму активно штрафує громадян України, зокрема, за посади на підтримку України. Так, з початку повномасштабного вторгнення правозахисники зафіксували 993 адміністративні провадження.
Політика переслідування за думки посилюється. За посади у соціальних мережах людей дедалі частіше штрафують. Тепер стаття 20.3.3 КоАП запроваджується як інструмент покарання всіх, хто дискредитує російську армію. З початку повномасштабного вторгнення ми зафіксували 993 такі процеси», – повідомила правозахисниця «Кримської правозахисної групи» Ірина Сєдова.
Командир батальйону «Крим» Іса Акаєв у коментарі Крим.Реалії розповів, що російській владі не вдасться схилити кримськотатарське населення на свій бік.
«Наш народ має імунітет до всього цього «російського світу». Не заперечую, що є частина людей, які змирилися. Комусь може навіть це і подобається, але більшості кримських татар окупація категорично не подобається, і не подобатиметься. Навіть ті, хто не бере участі у підпіллі, дуже чекають на деокупацію та підтримують проукраїнські погляди у своєму оточенні. Кримські татари знають, що в українському Криму до них буде інше ставлення. Попри гасла російської пропаганди, що «Крим – назавжди – Росія», кримськотатарський народ сподівається на краще – повернення контролю України над Кримським півостровом. Хоч би скільки намагалася російська пропаганда, у нас на ментальному рівні неприйняття «російського світу». А кримське підпілля відчуває підтримку та вдячність українського народу. Разом нам вдасться повернути Крим додому – в Україну», – розповів комбат.
Феодосієць Рустем Абібулаєв у коментарі до повідомлення російського голови Криму повідомляє, що люди, які нібито мають зв'язок із компетентними органами РФ у Криму, погрозами змушують кримчан проти їхньої волі йти воювати на «СВО».
«Феодосійцям надходять погрози, вимагають піти на СВО, інакше прямо натякають, що може статися нещасний випадок чи загрожує в'язниця», – написав кримчанин.
Активіст міжнародної кампанії за деокупацію Криму #LiberateCrimea Олександр Стоєцький вважає дуже важливим існування проукраїнського спротиву у Криму для майбутнього відтворення цілісності України.
«Передусім люди мають проукраїнську позицію, бо пам'ятають, що Крим – це Україна, у них відібрали права і свободи, нав'язують свій порядок, репресують за думку, яка не подобається окупаційній владі. Ми бачимо, що опір триває вже 11 років і жодними репресіями та облавами не вдається його придушити. Можна систематично спостерігати, як активісти підтримують Україну, це розклеювання патріотичних наклейок і різні акції, флешмоби. Важливою є також інформація від активістів щодо дій ЗС РФ на півострові, яку вони передають українським спецслужбам. Щодо значення при майбутній деокупації: ми не знаємо, яким шляхом буде деокуповано Крим – військовим, дипломатичним чи військово-дипломатичним, але роль руху опору на півострові буде суттєвою, адже активна меншість завжди буде попереду пасивної більшості», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії активіст.
Представник президента України в АР Крим Ольга Куришко закликає більше говорити про Крим, висвітлювати злочини окупантів та діяльність руху опору на анексованому півострові.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.