Факт очевидний: не зумівши за ці три роки війни досягти вагомих результатів оперативно-стратегічного масштабу, але при цьому втративши четверту частину основної морської компоненти (і заодно авіаційної та сухопутної) Чорноморського флоту РФ, російські адмірали та їхній генштаб тепер, як припускають експерти, розраховують «відігратися» на вирішенні локальних тактичних завдань у БМЗ (ближній морській зоні), тобто у прибережних районах півдня України. Тому, мабуть, і взялися 2024 року за створення у структурі ЧФ Росії Дніпровської річкової флотилії. Якими є найближчі та подальші «річкові» завдання росіян, імовірний потенціал і можливості їхнього флотського новоутворення, розбиралися Крим.Реалії.
Нещодавно телеграм-канал партизанського руху «Атеш» повідомив, що на мисі Тарханкут у західному Криму поблизу села Оленівка зафіксовано підготовку техніки та особового складу 4-го дивізіону 91-ї бригади річкових катерів.
Як пише інформаційний портал «РБК-Україна» з посиланням на партизанів, там розташовані військові катери, спецтехніка та розміщується особовий склад. «Надалі окупанти планують перекинути катери на Херсонський напрямок», – стверджують в «Атеші».
У русі додали, що вказану інформацію, включаючи точні координати і деталі технічного оснащення, вони оперативно передали Силам оборони та безпеки України. Також у мережі було оприлюднено фото з локацій, задокументованих під час розвідки місця базування дивізіону.
Провоєнні російські телеграм-канали підтверджують існування з'єднання і загалом «нової» Дніпровської флотилії – оперативного об'єднання Чорноморського флоту РФ. Наприклад, про це писали в телеграм-каналі «Морпехи Севастополя».
Інший провоєнний російський телеграм-канал «Центр помощи военным РФ» попросив допомогти надіслати «нашим хлопцям із 91-ї бригади» бензиновий інверторний генератор, «хоча б 2 шт».
Із браконьєрів – у лоцмани
Раніше речник Сил оборони півдня України полковник Владислав Волошин розповів українським медіа, що росіяни тренуються у форсуванні водних перешкод невеликими, до піхотного відділення, групами і в цих тренуваннях використовують річкові катери Дніпровської флотилії ЧФ Росії.
«Росіяни задіюють катери флотилії у навчальних цілях, – уточнив Волошин спеціально для Крим.Реалії, – а ще для прикриття своїх плавзасобів з озброєнням та боєприпасами. Скажімо, якщо йдуть 2-3 човни із цим майном, то їх, як правило, супроводжують катери. Навпроти Херсона їм важко це робити, а ось на півдні, в острівній зоні Дніпра, вони так роблять. На Кінбурнській косі вони встановили засоби артилерії, через кожних 200 метрів стоїть ПТКР (протитанкова керована ракета), щоб наші не змогли туди підійти і щоб тупо жахати місто Очаків. Є у них там і засоби ППО проти нашої армійської та штурмової авіації. Але ми постійно їхні «Гради» там накриваємо, а нещодавно ще й «Ураган» накрили».
За словами українського військового, один із російських дивізіонів річкових катерів базується в окупованому курортному селищі Лазурне Херсонської області, а штаб усього цього «річкового» угруповання – у Голій Пристані, куди на старті її формування доставили кілька катерів. Дивізіон у Лазурному не повний, є втрати й пошкодження катерів, тому вони «доточують» підрозділ будь-яким конфіскатом, надувними човнами, на яких здійснюється патрулювання між Кінбурнською і Тедрівською косами. Також українській розвідці відомо, що наприкінці минулого року туди відправили через Крим кілька моторів та якісь запчастини для катерів.
«За даними нашої розвідки, в цю флотилію російське командування набирає за контрактом місцевих рибалок, які знають фарватер у нижній течії Дніпра, його острови, як усяких там лоцманів, штурманів, – додав Волошин. – Серед них є й ті, хто свого часу був засуджений українськими судами за браконьєрство, незаконний вилов риби тощо».
Дніпровська «підлота» росіян
Її для Крим.Реалії спробував проалізувати експерт компанії «Соната» (американської компанії, яка надає Україні військову експертизу), у минулому заступник начальника штабу Військово-морських сил України, капітан 1-го рангу запасу Андрій Риженко. На його думку, росіяни найближчим часом навряд чифорсуватимуть великими силами Дніпро, щоб знову захопити плацдарм на правому березі чи Херсон, чутки про що нещодавно поширювалися в українському інформаційному просторі. У росіян на це зараз просто немає сил і засобів, хоча від нарощування зусиль на дніпровському напрямку вони все ж таки не відмовляться, вважає Риженко.
«Підлоти у вигляді диверсійних, розвідувально-рейдових дій на правому березі, дніпровських островах чи протидії висадці нашому десантові від них, швидше за все, слід очікувати, – робить висновок військовий експерт. – Однак я не став би драматизувати ситуацію. Поставити на островах, скажімо, міномети, артилерію і звідти обстрілювати Херсон – це з боку росіян також можливо. Але ми їм там також відповідаємо. До речі, на Кінбурнській косі противник катери зараз не тримає, бо на протилежному боці в Очакові є протикорабельні ракетні батареї малого радіусу дії, які нам передали партнери. І росіяни про це знають. Інша річ, що вони там нам не дають у цьому районі відновити судноплавство, оскільки на самій косі встановили свої берегові ракетні комплекси та артилерію.
За словами Риженка, до 1 липня минулого року росіяни збиралися створити Азовський військово-морський район та Азовську флотилію. Поставили туди три ракетні кораблі класу «Каракурт». Один із них, «Аскольд», Сили оборони України згодом знищили. Два вцілілі кораблі цього ж класу росіяни поспішили перегнати на Каспій, де вони тепер проводять ходові випробування.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.