Останніми днями лунають різні заяви щодо припинення вогню в Україні та мирних перемовин з Росією, а також можливих територіальних поступок.
- Повернення України до кордонів, що існували до 2014 року, «є нереалістичною метою», заявив новий очільник Пентагону Піт Геґсет.
- «Україна поверне окуповані території, коли Росія буде слабкою», сказав перед цим президент Володимир Зеленський в інтерв’ю для британського мовника ITV News.
Що означають усі ці висловлювання? Чи змусять Україну визнати втрату територій? Та як усі ці новини сприймають жителі окупованої частини півдня – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Новини про майбутні перемовини та сценарії завершення війни Росії проти України минулого тижня зʼявлялися щодня. Головним ньюзмейкером був президент США Дональд Трамп і його команда. 12 лютого новий міністр оборони США Піт Геґсет виступив на засіданні формату «Рамштайн» у Брюсселі. Він сказав, що звільнення всієї окупованої Росією території України є «обʼєктивно нереалістичним», як і членство України в НАТО.
Висловлювання Геґсета пізніше коментував і Дональд Трамп. Він вважає, що Росія не дозволить українцям приєднатися до НАТО. А на тему можливих поступок України територіями сказав, що Володимиру Зеленському «доведеться зробити те, що він має зробити».
13 лютого заступник спецпредставника президента США з питань Росії та України Джон Коул заявив, що Сполучені Штати не виключають потенційного членства України в НАТО, або повернення до кордонів 1991 року. Про це високопоставлений американський чиновник сказав у коментарі виданню Reuters у Мюнхені. На саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року було погоджено (за ініціативою Великої Британії), що відтепер Україні для членства в НАТО не треба буде отримувати ПДЧ (план дій щодо членства), – а вона піде до альянсу як Фінляндія та Швеція – напряму. Було сказано, що Україна стане членом НАТО, коли визріють умови і буде згода союзників.
Українським суспільством після заяв, що прозвучали, прокотилася хвиля обурення та розпачу.
Проте, пояснює експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв, поки що у заявах Геґсета або Трампа не пролунало нічого принципово нового.
«Ну, чесно, там не було нічого такого, щоб, скажімо, Джозеф Байден в останній рік своєї каденції не говорив. Тобто там було про те, що, умовно кажучи, США не дуже вірять в те, що Україна зможе вийти на кордони 1991, або навіть 2014 року. Там було про те, що зброя для України буде надаватися стільки, скільки треба, тому що зброя – це ключова умова для проведення переговорів. Там було про те, що треба дивитися на чіткі гарантії безпеки, про НАТО, мовляв, говорити зарано, але давайте ми подивимось на те, що ми можемо надати Україні. Тобто насправді Геґсет в цьому взагалі не відрізняється від адміністрації Байдена. І, чесно, адміністрація Трампа в загальному зараз не дуже далеко відійшла від тих позицій, які були в Байдена протягом кінця 2023 і протягом всього 2024 років», – вважає Краєв.
На думку Краєва, Трамп насамперед дбає про власні інтереси. З огляду на це, зменшувати постачання зброї Україні та економічний тиск на Росіюинайближчим часом ніхто не буде, переконаний експерт.
Перемовини точно проваляться, якщо в Україні не буде можливості себе захищатиОлександр Краєв
«На даному етапі все має залишатися так, як є. І не тому, що там Україна така біла і пухнаста, всі нас люблять, а, тому що Трампу важливі перемовини. Перемовини точно проваляться, якщо в Україні не буде можливості себе захищати. Перемовини точно не вдадуться, якщо Україна перестане отримувати зброю, макрофінансову допомогу, і тим паче вони проваляться, якщо з Росії почнуть знімати санкції. Тому, насправді, Трамп перед розмовою з Путіним говорив і про зброю для України, він говорив і про подвоєння, потроєння нафтових і газових санкцій проти Росії. Ну, тут ще є елементи його економічної вигоди. Ми розуміємо, що нафтогазова промисловість США була його ключовим донором під час президентської кампанії. Тому, так чи інакше, але це все має продовжуватися просто тому, що це частина американської зовнішньої політики», – зазначив Краєв.
«Путін нахабнітиме»
Речник президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що Росія почала формувати групу для переговорів із США. Саме Вашингтон, а не Київ, Москва вважає свої головним візаві у перемовинах. Але, каже Пєсков, Україна буде так чи інакше брати участь у переговорному процесі.
Дії Трампа і його команди стимулюють Кремль почуватися впевненіше, вважає російський соціолог Ігор Ейдман, який живе в Німеччині.
Путін буде сприйме це як ознака слабкості взагалі те, що з ним почали знову переговориІгор Ейдман
«Так, безумовно, Путін відчує себе впевненіше, безумовно, нахабнітиме. Це значить, що ні на які поступки Трампу він не піде. І російська влада вже заявила, що всі вимоги, які вони мали спочатку – фактично вимоги капітуляції України, інакше це не можна назвати, – це все залишається. І навіть усі найбезглуздіші вимоги підтверджуються. Чотири області хочуть захопити, якась денацифікація міфічна та демілітаризація, що завгодно. Тож Путін Трампу на поступки не піде. Переговори, звісно, будуть. Путін буде сприйме це як ознаку слабкості – взагалі те, що з ним почали знову переговори, те, що знову приймають на Заході як нормального політичного діяча, а не як міжнародного злочинця і терориста, яким він є насправді, що в принципі вже навіть Міжнародний кримінальний суд підтвердив», – наголосив соціолог.
«Сіра зона»
Президент України Володимир Зеленський днями сказав, що Україна поверне захоплені Росією землі, коли Росія буде слабкою. Завданням української влади є, щоб усе повернулось чим раніше, тим краще, причому дипломатичним шляхом, додав Зеленський.
Які сценарії можливі для окупованих територій?
На думку Олександра Краєва, ніяких змін не визнають ані Росія, ані Україна.
«Поки що розмова йде про те, що, так чи інакше, ці території хоча б тимчасово, на час переговорів, але на жаль, моє таке уявлення, що на достатньо довший час, вони потрапляють в умовну «сіру зону». Тобто, умовно кажучи, ми не визнаємо факту окупації російськими військами, росіяни не визнають ці території як Україну, тому що вони вже внесли їх у свою Конституцію, і тому відповідно ні нашим, ні вашим. Повторюється ситуація як було з Кримом, починаючи з 2014 року. Міжнародне невизнання, де-факто контроль Росії і жодних якихось територіальних поступок чи рухів у будь-який бік», – зазначив він.
- Президенти Росії і США Володимир Путін і Дональд Трамп не порушували тему визнання Криму, Донбасу та інших окупованих Росією територій Заходом у своїй телефонній розмові 12 лютого, повідомив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков 13 лютого. «Ні, ця тема вчора не порушувалася. І я б ще не забігав уперед, тут треба набратися терпіння. На робочому рівні контакти тільки почнуться», – відповів Пєсков. Також, за його словами, лідери країн не порушували питання санкцій.
«Люди в страху і хочуть повернення України»
«Новини Приазовʼя» вирішили дізнатися, як новини про можливі поступки в територіях сприймають жителі окупованої Росією частини півдня.
Компанія Active Group досліджувала настрої українських громадян у захоплених населених пунктах і з'ясувала, що саме на окупованій частині Запорізької та Херсонської областей українці найбільше бажають звільнення територій, розповів засновник Active Group Андрій Єременко.
Практично у кожного є знайомий, який був «на підвалі»Андрій Єременко
«Це пов'язано з багатьма факторами. І не тільки з українським патріотизмом, але, наприклад, з тими практиками, які роблять російські війська на цих територіях. Наприклад, за будь-яку демонстрацію чогось, що здасться солдату, який не має гуманітарної освіти, чимось проукраїнським, людину можуть просто побити на вулиці, можуть зробити обшук в будинку. Перевірка телефонів – це зараз перестало бути частиною щоденної норми, але це нікого не здивує. Практично у кожного є знайомий, який був «на підвалі». І там (в окупації – ред.) люди живуть в страху, вони бояться», – пояснив дослідник.
Росія продовжує заміщувати населення на окупованих територіях і це може суттєво вплинути на настрої, каже доктор філософських наук, професор кафедри соціології Запорізького національного університету Максим Лепський. До того ж, тим, хто залишається в окупації, доводиться пристосовуватися до нових реалій.
«Очікування людей великі, разом з тим, процес виживання є протилежним процесом їхніх очікувань. Тому, дійсно, такі заяви вони мають виключно міжнародний дипломатичний характер. Це не враховує, перш за все, думку людей, тому що зараз йдуть тектонічні процеси. А люди, дійсно, переживають, вони дуже хочуть повернення до рідної держави, до рідної країни, тому що окупована територія – це дуже складне життя», – наголошує Лепський.
Кожен день окупації Росія використовує для ідеологічної обробки населення, продовжує Андрій Єременко. Спочатку окупанти створили умови, за яких люди не можуть жити без російського паспорта. А тих, хто оформив паспорт РФ, переконують, що тепер вони для України зрадники. Отже, таких людей нібито репресують.
Також пропагандисти в окупації постійно розповідають про поступове просування російських військ і наголошують, що ЗСУ стикаються з браком військових, зазначає Єременко.
При цьому окупанти мобілізують чоловіків, які залишилися на окупованих українських територіях.
Україна не визнає російські паспорти, видані жителям окупованих територій. У Мін’юсті пояснювали, що громадяни України, які під примусом отримали російський паспорт на окупованих територіях, не нестимуть за це відповідальності.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Територіальні поступки в обмін на мир?
Чи може Дональд Трамп досягти успіху в перемовинах щодо завершення війни? Професор кафедри соціології ЗНУ Максим Лепський вважає, що президенту США може допомогти його схильність до нетипових підходів.
«Ми все одно будемо зберігати в нашій Конституції всі наші території. Але ж і Російська Федерація теж включила наші чотири області у свою Конституцію. Тому оці питання будуть найбільш важкі. Разом з тим є надія, що у Трампа інше мислення. Він не звертав увагу на ті перепони, ті обмеження, які є в традиційних переговорах. Тобто тут є достатньо велика надія, що він може впоратися. Тому що перемовини завжди мають і відкриту, і приховану сторону. Зараз перший етап, давайте, слідкувати за першим етапом. Ми не можемо вплинути на цей етап, але ми можемо бути досвідченими й розуміти, куди все це рухається, щоб іноді може через громадську думку щось відкоригувати», – зазначив професор Лепський
Соціолог Ігор Ейдман каже, що, навіть якщо адміністрація Трампа й пропонуватиме Україні піти на територіальні поступки, успіху це не принесе..
«Україна не є колонією США. Лише російська пропаганда так вважає. Але Україна незалежна держава, яка, до того ж велика, одна з найбільших європейських незалежних держав, яка володіє однією з найпотужніших конвенційних армій у Європі, якщо не у світі, і які користується підтримкою Європейського Союзу та найбільших європейських країн крім США. Я бачу наступний розвиток подій такий – провал мирних переговорів, продовження війни, швидше за все повна чи часткова відмова США від допомоги Україні, та посилення підтримки України з боку Європейського Союзу», – спрогнозував він.
Опитані «Новинами Приазовʼя» експерти вважають, що найближчим часом лунатимуть дуже різні висловлювання з Вашингтона і закликають бути до цього готовими. Наприклад, заступник спецпредставника з питань України Джон Коул вже заявив 14 лютого, що питання про можливе членство України в НАТО «все ще на столі».
Держсекретар США Марко Рубіо заявив у поширеному 16 лютого інтерв’ю CBS News, що і Україна, і представники Європи будуть залучені до процесу переговорів щодо завершення російсько-української війни.
«Україна має бути долучена, тому що саме вони зазнали вторгнення, і європейці мають бути долучені, тому що вони також мають санкції проти Путіна і Росії, і вони також зробили свій внесок у ці зусилля. Ми просто ще не там. Ми дійсно не готові, але сподіваємося, що будемо готові, тому що ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася», – наголосив очільник дипломатичного відомства США.
А президент США Дональд Трамп повідомив, що у Саудівській Аравії буде зустріч високопосадовців США, України та Росії щодо припинення війни.
16 лютого увечері президент України у своєму Telegrami повідомив, що він разом із першою леді Оленою Зеленською прибув з офіційним візитом до Об'єднаних Арабських Еміратів.
- Адміністрація президента США повідомила європейським чиновникам, що планує домовитися про припинення вогню в Україні до Великодня (2025 року і католицький, і православний Великдень випадає на 20 квітня). Про це пише видання Bloomberg із посиланням на поінформовані джерела.
- Деякі західні чиновники вважають такі темпи надто амбітними та нереалістичними, навіть із огляду на те, що представники США та Росії розпочнуть ймовірно у вівторок консультації в Саудівській Аравії для підготовки переговорів американського та російського лідерів Дональда Трампа й Володимира Путіна. Одне з обізнаних джерел агентства вважає, що ймовірнішим терміном перемир’я в російсько-українській війні є кінець року.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.