Росія продовжує посилювати тиск на жителів окупованих територій України. Про це йдеться у звіті правозахисної організації Human Rights Watch щодо становища прав людини у світі у 2024 році. Звіт, зокрема, стосується російських атак на Україну та ситуації на окупованих територіях.
«Хоча багато урядів ЄС та США висловлювали відданість правосуддю за тяжкі злочини російських сил, притягнення до відповідальності просувається повільно», – йдеться у звіті.
Так, із січня до грудня правозахисники зафіксували не менше 459 атак на медичну інфраструктуру та персонал, під час яких було поранено 119 медичних працівників та 50 пацієнтів.
Автори звіту, зокрема, згадують про масштабні повітряні атаки на українську енергосистему в першій половині минулого року. З березня до серпня Росія завдала 101 такого удару по 17 регіонах, що значно скоротило енергопостачання цивільним.
Окремі розділи звіту присвячено політиці окупаційної російської влади у захоплених регіонах материкової України та в анексованому Криму. Як фіксує HRW, окупаційна влада продовжує нав'язувати російське законодавство, зокрема шляхом призначення «федеральних суддів», що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Також Росія продовжує чинити тиск на жителів окупованих регіонів щодо отримання російських паспортів, вдаючись до переслідувань, залякувань, довільних затримань та обмежень доступу до соціальних послуг.
«Російська влада продовжувала придушувати українську мову та навчальну програму і нав'язувати російську програму та російську мову як мову навчання у школах на окупованих територіях України», – йдеться у тексті.
Організація також згадує про затримання і переслідування українських журналістів, волонтерів, громадських та релігійних лідерів, які відмовляються співпрацювати з окупаційною владою. Крім того, продовжується примусове залучення місцевих жителів до російської армії, що є воєнним злочином.
У Криму, констатують правозахисники, російська влада продовжувала переслідувати активних членів кримськотатарської громади, журналістів та інших критиків дій Росії на півострові. За даними HRW, з грудня 2023 року до вересня 2024 року суди в Криму засудили 254 особи за «дискредитацію збройних сил Росії».
Днями проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов'я» повідомив про випадки звільнень українських учителів у школах окупованого Генічеська на Херсонщині. Цими днями місцевий телеграм-канал опублікував повідомлення від вчительки, яку звільнили, а на її місце призначили людину з російського Дагестану. Випадки, коли працівники російських регіонів приїжджають у захоплені населені пункти України, підтверджують і українські чиновники.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.