Як цитує Польське Агентство Преси, Туск заявив, що має «однозначно негативну оцінку того, що сказав український міністр». Він зазначив, що Україна матиме виправдати очікування Польщі з точки зору «не стільки поховання історії, скільки облаштування наших відносин на основі правди про цю історію».
«Я знаю, що ця правда не є чорно-білою, що з польського боку є лише ангели, а з українського – злочини, але тим більше важлива правда, ексгумація і достовірна оцінка того, що відбувалося під час і після Другої світової війни – це ті елементи, які необхідні для налагодження добрих польсько-українських відносин», – сказав голова польського уряду.
Туск також підтвердив слова міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, який в липні казав, що Україна не може бути прийнята до Європейського Союзу, поки Варшава і Київ не вирішать питання Волинської трагедії.
«Україна не буде членом Європейського Союзу без згоди Польщі. Україна повинна відповідати стандартам, а вони різноманітні – це не лише питання кордону, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання, я б сказав, культурно-політичних стандартів», – додав він.
Раніше голова МЗС Дмитро Кулеба під час зустрічі з польським колегою Радославом Сікорським вказав на те, що вона відбувається в місті Ольштин, куди українське населення було переселено у 1947 році в ході операції «Вісла».
«Ви знаєте, що таке операція «Вісла», і знаєте, що всі ці українці були примусово виселені з українських територій, щоб жити, зокрема, в Ольштині… Але я не про це говорю. Якби ми сьогодні почали копатися в історії, то якість розмови була б зовсім іншою, і ми могли б дуже глибоко зануритися в історію і докоряти один одному за погані речі, які поляки робили українцям, а українці – полякам», – сказав він.
У МЗС України згодом уточнили, що голова відомства не висловлював територіальних претензій до Польщі.
Президент Польщі Анджей Дуда, виступаючи в Києві на День незалежності України 24 серпня, визнав, що спільна історія України та Польщі містить «болючі сторінки». Водночас він закликав «будувати майбутнє, засноване на правді та щирому примиренні».
У грудні 2023 року прокурор Відділу комісії розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам’яті (ІНП) у Жешуві закрив слідство у справі операції «Вісла», ствердивши, що «військова операція відбувалася гуманним чином» і мала «попереджувальний та охоронний характер».
Таке рішення обурило, як українських істориків, так і групу польських. Оскільки акцію «Вісла» (квітень-серпень 1947 року) називають комуністичним злочином проти людяності. Під час цієї примусової депортації було переселено майже 150 тисяч українців південно-східної Польщі.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.