Фігурант «справи кримських мусульман» Олександр Сізіков став жертвою системних порушень прав людини та воєнних злочинів із боку Росії, наголосив аналітик «КримSOS» Євген Ярошенко.
«В одній справі ми можемо прослідкувати безліч видів порушень прав людини та воєнних злочинів: незаконне втручання у житло, незаконне кримінальне переслідування, незаконне позбавлення волі, депортацію з окупованої території, нелюдське поводження, що загрожує життю та здоров’ю тощо. Це не поодинокий випадок, а частина цілеспрямованої репресивної політики держави-окупанта проти кримських татар, мусульманських громад, громадських активістів та всіх, хто виявляє незгоду з діями окупаційної влади», – зазначив аналітик.
За словами Ярошенка, у справі Сізікова, якого звинувачують у причетності до «четвертої Бахчисарайської групи Хізб ут-Тахрір», зафіксовано численні порушення прав людини. Зокрема, російські силовики, проводячи обшук у його будинку, проігнорували право на приватне та сімейне життя.
До арешту Сізіков відвідував суди з політично мотивованих кримінальних справ, підтримував заарештованих, зокрема свого опікуна Едема Смаїлова, затриманого у 2018 році. У зв'язку з цим переслідування кримчанина може розглядатися як порушення права на свободу висловлення думок, мирних зібрань та об'єднань, вважає аналітик.
13 вересня 2024 року Військовий апеляційний суд РФ залишив чинним 17-річний термін ув'язнення для Сізікова та ухвалив взяти його під варту.
«У день арешту політв’язня російські поліцейські прийшли до його будинку, погрожуючи застосуванням сили та відповідальністю у випадку «невиконання законних вимог співробітників поліції». Відтак Сізіков став жертвою порушення не лише права на свободу та особисту недоторканність, а у контексті військової окупації ще й воєнного злочину у вигляді незаконного позбавлення свободи», – додав Ярошенко.
Незважаючи на те, що російське законодавство звільняє людей з повною втратою зору від відбування покарання у виправних установах, незрячого Сізікова помістили до пенітенціарної установи. Там він змушений пересуватися навпомацки, що кваліфікується як нелюдське поводження і, в умовах окупації, також є ваоєнним злочином.
Етапування Сізікова до в'язниці міста Єнісейська Красноярського краю РФ, розташованої за 5,5 тисячі кілометрів від Криму, також може бути кваліфіковано як воєнний злочин у вигляді депортації, оскільки унеможливлює підтримку контактів із рідними.
7 липня 2020 року під час масових обшуків у Криму було затримано сімох людей: Ісмет Ібрагімов, Зекір'я Муратов, Вадим Бектеміров, Еміль Зіядінов, Алім Суф'янов, Сейран Хайредінов були заарештовані в залі суду й поміщені до слідчого ізолятора Сімферополя. Олександра Сізікова, який має інвалідність І групи за зором, відправили під домашній арешт. Усіх затриманих звинувачували в причетності до релігійної організації «Хізб ут-Тахрір», забороненої в Росії.
У травні 2023 Сізікова засудили до 17 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в'язниці. 13 вересня 2024-го апеляційний військовий суд РФ залишив чинним вирок кримчанину.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.