15-й пакет санкцій «з метою подальшого обмеження здатності Росії вести незаконну, неспровоковану та невиправдану агресивну війну проти України» ухвалила Рада ЄС 16 грудня. Про це повідомила представниця ЄС з питань зовнішніх відносин і політики безпеки, віцепрезидентка Єврокомісії Кая Каллас.
За її словами, «санкції покликані протидіяти обходу санкцій ЄС через націленість на «тіньовий флот» президента РФ Володимира Путіна та послабити російський військово-промисловий комплекс».
«Росія продовжує свою жорстоку атаку проти України та українського народу. Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді, спрямованої на послаблення російської військової машини та тих, хто підтримує цю війну, включаючи китайські компанії. Він демонструє єдність країн-членів ЄС у нашій подальшій підтримці України. Нашим безпосереднім пріоритетом є забезпечення якомога сильнішої позиції України», – зазначила Каллас.
Крім того, вона запевнила, що «ЄС продовжуватиме підтримувати український народ на всіх фронтах: гуманітарному, економічному, політичному, дипломатичному та військовому. Не може бути жодних сумнівів, що Україна переможе».
До санкційного списку потрапили 54 особи та 30 організацій Росії, Китаю та КНДР, зокрема обмеження стосуються російського «тіньового флоту».
Також, за даними пресслужби ЄС, санкції запроваджено проти:
- військових РФ, причетних до удару по «Охматдиту»;
- керівництва компаній в енергетичному секторі;
- осіб, відповідальних за депортацію дітей, пропаганду та обхід санкцій.
Відомо, що вперше накладено повноцінні санкції (заборона на поїздки, заморожування активів, заборона надавати економічні ресурси – ред.) на китайських суб’єктів, які постачають компоненти для безпілотників і мікроелектронні компоненти для підтримки Росії
Розширено список суден, на які поширюється заборона доступу до портів і заборона на надання послуг, пов’язаних з морським транспортом. Санкції направлені проти танкерів з країн, що не є членами ЄС і є частиною «тіньового флоту» Путіна. 52 судна, що походять з третіх країн, стали об’єктами санкцій на цих підставах, таким чином, загальна кількість суден, що потрапили під дію санкцій, досягла 79.
«32 нових суб’єкти потрапили до списку тих, хто підтримує військово-промисловий комплекс Росії в її агресивній війні проти України. До них будуть застосовані більш жорсткі експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки», – йдеться в повідомленні на офіційному сайті ЄС.
Зазначається, що деякі з цих підприємств розташовані в третіх країнах – Китаї, Індії, Ірані, Сербії, Об’єднаних Арабських Еміратах і Сербії.
Раніше, 6 грудня, посли країн Євросоюзу 6 грудня не змогли погодити 15-ий пакет санкцій проти Росії, повідомив кореспондент Радіо Свобода.
Водночас агентство Reuters із посиланням на дипломатичні джерела писало, що ухвалення пакета заблокували дві країни. Їхні назви не уточнюються. За повідомленням, основною причиною стали розбіжності щодо термінів, протягом яких європейські компанії мають завершити виведення інвестицій із Росії.
15-й пакет також передбачає санкції проти танкерів, які перевозять російську нафту. Питання узгодження обмежень планують розглянути пізніше.
Після початку широкомасштабної війни Росії проти України більшість країн ЄС заборонили імпорт російської нафти, але для Угорщини, Словаччини і Чехії зробили винятки через відсутність альтернативних постачань. Чехія планує модернізувати трубопровід з Італії до Німеччини та повністю відмовитися від російської нафти до другої половини 2025 року.
14-й пакет санкцій, схвалений у червні 2024 року, включав обмеження на транзит російського зрідженого природного газу через європейські порти, а також зобов’язав компанії, які мають дочірні підприємства в третіх країнах, запобігати реекспорту технологій подвійного призначення до Росії.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.