В Україні відбудеться онлайн-форум «Судилища над свободою слова у Криму: ціна журналістської роботи», повідомив організатор заходу Національна спілка журналістів.
Під час форуму буде представлено збірку матеріалів про незаконно засуджених українських журналістів, які відбувають «покарання» на території Криму та Росії. Експерти також обговорять правові та політичні можливості звільнення полонених працівників медіа.
Серед спікерів форуму заявлено:
- Катерина Єсипенко – дружина ув'язненого журналіста Радіо Свобода В’ячеслава Єсипенка;
- Микола Семена – кримський журналіст, секретар НСЖУ;
- Наріман Джелял – перший заступник голови Меджлісу, колишній в’язень кремля;
- Сергій Томіленко – голова НСЖУ;
- Дар'я Свиридова – адвокатка, експертка коаліції "Україна. П'ята ранку";
- Лутфіє Зудієва – журналістка, координаторка "Кримської солідарності";
- Тетяна Печончик – голова Центру прав людини ZMINA;
- Михайло Гончар – президент "Стратегія-XXI".
Захід відбудеться 11 грудня об 11.00 на платформі Zoom. Реєстрація за посиланням.
За даними Інституту масової інформації, з 2014 року в Україні зафіксовано 634 злочини проти медіа, включаючи фізичну агресію, вбивства, обстріл журналістів. Щонайменше 112 іноземних та українських журналістів побували в російському полоні або стали заручниками.
У російському ув'язненні зокрема перебуває фрилансер Крим.Реалії Владислав Єсипенко. До арешту він висвітлював соціальну та екологічну проблематику, проводив опитування кримчан.
10 березня 2021 року його затримали у Сімферополі. Російська влада звинуватила журналіста у зборі інформації «на користь спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».
У результаті Єсипенка засудили до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Російське обвинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі.
Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенку вирок. Держдепартамент США також засудив вирок Єсипенку, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.