Представник Служби безпеки України Артем Дехтяренко розкрив подробиці атаки на Керченський міст 17 липня 2023 року. Зокрема, за його словами, для операції використовувалися п'ять дронів Sea Baby.
«Після ретельної підготовки та серії випробувань 16 липня команда СБУ та ВМС запустила п'ять човнів. Це були дрони Sea Baby, які на той момент були здатні нести до 800 кг вибухівки на відстань до 800 кілометрів. Причому їхні характеристики дозволяли це робити навіть за умов помірного морського шторму. З цікавого – дрони СБУ долали шлях до цілі понад 20 годин і на фінальній стадії один дрон уразив опору автомобільного покриття, а другий – влучив у залізничну опору», – сказав Дехтяренко в ефірі українського національного телемарафону.
За словами представника СБУ, задум полягав у тому, щоб створити дрони, які не бачили б радіолокаційні засоби.
«Був створений морський дрон, який працював на межі двох середовищ, на межі води і повітря. Його розміри вписувалися у діапазон прийнятних за висотою хвиль і це – відстань 1 метр. Таким чином інженери СБУ досягли того, що Sea Baby став фактично невидимим. На поверхні його не могли засікти системи радіолокації, а під водою його не бачили системи гідроакустики. І фактично єдиним способом виявлення наших дронів був візуальний контакт, тобто дрон потрібно було побачити фізично», – пояснив спікер.
Через наявність ворожої авіації в небі під час операції оператори дронів СБУ різко змінили маршрут, щоб убезпечити безпілотники, розповідає Дехтяренко.
«Це додало додаткові 70 кілометрів до розрахованого шляху, і потрібно було збільшити крейсерську швидкість, щоб дістатися цілі до призначеного часу. Відповідно, розхід пального також збільшився. Це було ризиковано. Додалися і інші ускладнюючі фактори – зустрічні танкери, буксири, які потрібно було пропустити, щоб на них не натрапити. Також потрібно було враховувати посилення вітру, течію, висоту хвиль тощо. Але ми досягли своєї цілі», – наголосив він.
Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов переконаний, що Керченський міст є більш пріоритетною ціллю для ЗСУ, ніж нова залізниця вздовж окупованого узбережжя Азовського моря. Буданов не відповів, чи зможуть українські бійці підірвати міст остаточно цього року. Сказав, що це питання до Генштабу ЗСУ, водночас ГУР виконує всю заплановану роботу з цього завдання.
Починаючи з серпня 2022 року, в Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму. У жовтні 2022 року на Кримському (Керченському) мосту стався вибух. Ще один вибух пролунав на Керченському мосту 17 липня 2023 року.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .