Російський глава Криму Сергій Аксенов знову вказав на необхідність будівництва в Ялті опріснювальної установки для стабільного водопостачання регіону.
Про це він сказав на нараді з проблем водопостачання 15 березня.
«Опріснювальну установку будуватимемо, гарантоване постачання Ялти без опріснення неможливе. Дійсно, води не вистачає», – сказав Аксенов.
Він також спростував інформацію про те, що воду з водосховищ не дають жителям Ялти через плани щодо встановлення там опріснювачів.
Раніше він повідомляв, що влада має намір завершити до курортного сезону роботи зі встановлення в Ялті системи опріснення морської води. За словами голови адміністрації Ялти Яніни Павленко, вже обрано земельну ділянку для будівництва опріснювальної установки.
У Ялті раніше активісти організували збір підписів проти будівництва в їхньому регіоні установки з опріснення морської води, ініційованого російською владою. Підписи мають намір направити президенту Росії Володимиру Путіну з проханням вплинути на ситуацію і не допустити будівництва опріснювального заводу в Ялті.
Крим.Реалії встановили деякі подробиці планів російської влади з опріснення морської води на півострові. Зокрема, стало відомо, що до процесу залучена структура «Роскосмосу». Московський дослідний центр імені Келдиша вже має макет заводу з опріснення морської води в Криму.
15 січня заступник міністра економічного розвитку Росії Сергій Назаров сказав, що опріснення може розглядатися тільки як резервне джерело.
При цьому російський віцепрем'єр Марат Хуснуллін, стверджував, що Росія розглядає опріснення для Криму як крайній варіант – бо «це досить дорога методика».
Глава МЗС України Дмитро Кулеба раніше заявляв, що його відомство займеться пошуком і блокуватиме роботу представників іноземних компаній, які спробують залучати для будівництва опріснювачів у Криму.
Водопостачання Криму
Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.
Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.
У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.
З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.
Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.
Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.
Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.