Президент Литви Гітанас Науседа назвав «бомбою сповільненої дії» ймовірні пропозиції США визнати Крим де-юре російським, повідомляє литовське медіа LRT.
«Якщо ми зробимо те, що пропонується, і визнаємо Крим де-юре російським, це буде бомба сповільненої дії, яка вибухатиме і вибухатиме весь час. Червоні лінії у цьому питанні встановлені для того, щоб їх не перетинали», – заявил Науседа.
Коментуючи слова президента США Дональда Трампа про те, що «Крим залишиться в Росії», Науседа наголосив, що позиція ЄС щодо цього питання залишиться незмінною. Він також заявив, що для прийняття подібних рішень потрібно насамперед запитувати в України, яка зазнала нападу з боку РФ.
«Тому, що це країна, яка зазнала тяжких втрат, де постраждало багато безневинних людей, які не брали участь у бойових діях. Зруйновано інфраструктуру, зруйновано економіку. Хіба вони не мають права сказати дуже важливе слово про те, що вони думають про ці пропозиції?» – добавил Науседа.
Напередодні в опублікованому інтерв'ю Трампа виданню Time про його перші 100 днів на посаді президента США він заявив, що Росія «забрала Крим в Обами (Росія окупувала Крим у 2014 році, коли президентом США був Барак Обама – ред.)» і питання в тому, чи зможе Україна його повернути.
Відповідаючи на запитання проте, чи було б для нього прийнятним, щоб у рамках угоди Крим і території чотирьох інших областей України, окупованих Росією, були включені до складу РФ, Трамп відповів:
«Якщо Крим залишиться з Росією, нам доведеться говорити лише про Крим, бо саме про нього завжди згадують. Крим залишиться з Росією. І Зеленський це розуміє, і всі розуміють, що він був з ними вже давно. Він був з ними задовго до приходу Трампа. Знову ж таки, це війна Обами. Це війна, якої ніколи не мало бути».
25 квітня агентство Reuters опублікувало текст документа, як стверджується, представленого спецпредставником президента США Стівом Віткоффом членам делегацій європейських країн на зустрічі у Парижі 17 квітня. Серед іншого, у тексті йдеться про те, що США де-юре визнають російський контроль над окупованим РФ Кримом. Йдеться саме про визнання з боку США, а не України. При цьому не пояснюється, як США могли б визнати контроль Росії над Кримом, який не визнано міжнародною спільнотою.
Україна і Європа виступили проти визнання окупованих територій частиною РФ. 22 квітня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не погодиться визнати юридично окупацію Криму, і що це суперечило б Конституції України. Після цього президент США Дональд Трамп назвав «дуже шкідливою для мирних переговорів із Росією» цю заяву Зеленського.
Офіційно Москва заявляє, що прагне миру, але на своїх умовах, серед яких не лише відмова України від окупованого Криму і чотирьох областей, про незаконну анексію яких заявляє Москва, при цьому не контролюючи їх повністю, а й відмова від вступу до НАТО і, ймовірно, інші поступки.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.