Доступність посилання

ТОП новини

Військовий експерт оцінив можливість загострення ситуації через воду для Криму


Володимир Заблоцький
Володимир Заблоцький

Силове захоплення Північно-Кримського каналу і відновлення подачі води по ньому на півострів для Росії «коштуватиме так само дорого, як і опріснення», вважає військово-морський експерт, оглядач «Defense Express» Володимир Заблоцький. Про це він сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії у відповідь на питання про те, чи може дніпровська вода для Криму стати приводом для масштабної війни.

«Що стосується дніпровської води: щоб її дати, після такої тривалої бездіяльності... – треба робити заново, розбирати, збирати. Це не так просто. Тому, навіть якщо їм вдасться захопити Каховські потужності, дамби та інше – по-перше, їм не дадуть цього зробити – по-друге, це не так просто з точки зору технології. На це знадобиться дуже багато часу. Це теж треба враховувати. Це в масовій свідомості так сприймається: прийшли, відкрили кран, вода пішла. А вся інфраструктура роками будувалася, туди вбухали грошей купу. На рівні з опрісненням води ця справа обійдеться», – вважає військово-морський експерт.

На думку Заблоцького, дніпровська вода може бути приводом для провокацій.

«При цьому діють вони хоч і нахабно, брутально, втім, обережно. Багато речей, що відбуваються, якщо дивитися на них з іншого боку – це промацування сил і відволікання, можливо, від чогось іншого ... Якщо дивитися на все це в комплексі: перекинули вони кораблі з Каспійського в Чорне море, Азовське. Ну, з таким же успіхом вони їх переведуть і назад», – уточнив він.

Раніше заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (ТОТ) України Ігор Яременко заявив в ефірі Радіо Крим.Реалії, що водопостачання в анексований Крим у разі гуманітарної катастрофи Україна могла б здійснювати, але не через Північно-Кримський канал.

Раніше віцепрем'єр-міністр України, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив в інтерв'ю «BBC Україна», що держава готова поставляти воду в Крим до його деокупації, якщо міжнародні місії зафіксують можливість гуманітарної катастрофи для українців, які живуть на півострові.

Голова комітету в російському парламенті Криму з народної дипломатії і міжнаціональних відносин Юрій Гемпель, коментуючи цю заяву, висловив думку, що влада півострова не може розраховувати на постачання води з материкової частини України через побоювання, що «націоналісти можуть отруїти» воду для Криму.

Нагадаємо, мер Херсона Ігор Колихаєв заявив, що виступає «за економічні відносини», і висловився за продаж води в Крим до його деокупації.

Нагадаємо, раніше Леонід Кравчук заявляв, що воду в Крим «можна дати в разі гуманітарної катастрофи». Після цього голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що сьогодні немає жодних шансів у Верховній Раді розглядати й ухвалювати рішення про відновлення водопостачання в анексований Росією Крим.

Пізніше Кравчук заявляв, що питання дефіциту води на півострові буде загострюватися. Він не виключає, що це може спровокувати Росію на ще більшу агресію проти України.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.

XS
SM
MD
LG