Російська влада в Криму продовжує переслідувати кримчан, які критично висловлюються про дії Росії, у тому числі й політично активних представників кримськотатарського народу. Про це йдеться в опублікованій 16 січня «Всесвітній доповіді 2025» правозахисної організації Human Rights Watch.
Зокрема, у ній повідомляється, що з грудня 2023 року до вересня 2024 року російські суди у Криму визнали 254 особи винними у «дискредитації армії РФ».
Також російська влада чинила тиск на адвокатів, які працюють у Криму за політично вмотивованими справами. Як приклад наводиться позбавлення адвокатського статусу за нібито порушення норм професійної етики Олексія Ладіна, який захищає кримчан у політично вмотивованих справах. Як зазначають правозахисники, це стало четвертим подібним випадком від початку анексії Криму у 2014 році.
Як зазначили в Human Rights Watch, російська влада продовжує відмовляти у наданні необхідної медичної допомоги кримчанам, які перебувають у російському ув'язненні «у зв'язку з політично вмотивованими обвинуваченнями».
«Ірина Данилович відбувала покарання у колонії на півдні Росії без доступу до необхідної медичної допомоги. У вересні 2024 року влада ув'язнила Олександра Сізікова, який має інвалідність, незважаючи на захист, що надається російським законодавством особам із такими захворюваннями від тримання під вартою», – навели приклад правозахисники.
Ірина Данилович – кримська журналістка та правозахисниця, викрадена у 2022 році співробітниками ФСБ. Російські силовики звинуватили її у зберіганні вибухових речовин, а у слідчому ізоляторі тривалий час не надавали медичної допомоги у зв'язку з гострим отитом. Внаслідок цього активістка втратила слух на одне вухо, але так і не отримує лікування.
Олександр Сізіков – фігурант «справи кримських мусульман», який має інвалідність І групи із зору. Його було затримано 7 липня 2020 року під час масових обшуків у Криму та звинувачено у причетності до релігійної організації «Хізб ут-Тахрір», забороненої в Росії. У травні 2023 Сізікова засудили до 17 років позбавлення волі. Як зазначають правозахисники, відповідно до російського законодавства, люди з повною втратою зору повинні бути звільнені від відбування покарання у виправних установах. Однак російський суд усе ж таки визнав Олександра Сізікова особою, яка може відбувати покарання.
16 січня Кримськотатарський ресурсний центр озвучив дані про порушення прав людини у Криму за 2024 рік. За цими даними, за минулий рік зафіксовано 111 випадків неправомірного затримання (28 із них стосовно кримських татар), 173 арешти (75 з них – арешти кримських татар), та 61 обшук (35 – у кримських татар) та 281 випадок порушення права на справедливий суд (156 – щодо кримських татар).
Торік у КРЦ повідомляли, що за 2023 рік у Криму правозахисники зафіксували 173 затримання, 65 обшуків, 217 арештів, 186 допитів, а також майже 300 випадків порушення права на справедливий суд і понад 50 – права на здоров'я.
За даними КРЦ, з початку російської анексії Кримського півострова зафіксовано 370 політично вмотивованих кримінальних переслідувань кримчан, 228 з яких – щодо кримських татар. Як заявив уповноважений Верховної Ради України Дмитро Лубинець, наразі з політичних та релігійних мотивів переслідують 218 кримчан.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.