На зустрічі у Брюсселі 27 січня міністри закордонних справ країн ЄС домовилися про продовження економічних санкцій щодо Росії, термін дії яких спливав 31 січня. Про це повідомляє кореспондент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Рікард Йозвяк, а також агенції з посиланням на дипломатів.
Зазначається, що Угорщина зняла свої заперечення після продовження санкцій. Представники ЄС, щоб задовольнити Будапешт, як очікується, схвалять заяву про енергетичну безпеку Євросоюзу. У ньому, як повідомляє кореспондент РРЄ/РС, зокрема йдеться про те, що ЄС запросить в України гарантій того, що вона не припинить транзит нафти до Євросоюзу з Росії. Рішення Києва припинити транзит російського газу з 1 січня викликало різку критику Угорщини та Словаччини. Угорщина раніше вимагала від Києва як відновлення транзиту газу через Україну, так і, наприклад, гарантій безпеки трубопроводу «Турецький потік».
Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто написав у соцмережах, що Євросоюз гарантував енергетичну безпеку Угорщини та, зокрема, постачання до країни нафти та газу. Подробиць він не навів.
ЄС, за існуючими правилами, продовжує термін дії санкцій кожні пів року, для цього потрібна згода всіх 27 країн-членів блоку. Угорщина, однак, раніше заблокувала продовження санкцій, що закінчуються наприкінці січня, запропонувавши дочекатися вступу на посаду президента США Дональда Трампа. Після інавгурації Трампа 20 січня у Будапешті заявили, що автоматично не погодяться на продовження санкцій, а ухвалять рішення лише після дискусії в межах ЄС.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас перед початком засідання у понеділок висловила впевненість у тому, що санкції буде продовжено.
Позиція Будапешта, який перешкоджав досі продовженню санкцій, викликала критику низки країн ЄС. Зокрема, прем'єр-міністр Польщі, що головує в ЄС, Дональд Туск заявив, що глава уряду Угорщини Віктор Орбан проявить себе як «член команди Володимира Путіна», якщо накладе вето на продовження санкцій Євросоюзом.
Міністри також, незважаючи на заперечення Угорщини та Словаччини, погодили скасування безвізового в'їзду до Шенгенської зони для власників виданих Грузією дипломатичних паспортів. Безвізовий в'їзд для громадян Грузії зі звичайними паспортами залишається чинним.
Серед обговорюваних міністрами країн ЄС на зустрічі питань – також питання санкцій щодо Сирії. Глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро повідомив, що за підсумками зустрічі буде ухвалено рішення зняти частину санкцій– це стане можливим через падіння режиму Башара Асада. При цьому Франція запропонує посилити санкції проти Ірану через арешт у цій країні французьких громадян.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.