У Росії засудили офіцера ППО, який випадково збив російський гелікоптер Мі-8 над Чорним морем. Військовий готувався відбити можливу атаку Збройних Сил України, але відкрив, як згодом з'ясувалося, «дружній вогонь» по своїх. Підрозділ ППО, який збив цей вертоліт, розміщений в анексованому Криму. Що сталося, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Так званий «дружній вогонь» під час воєнних дій періодично трапляється. Але те, що в Росії за це судять своїх військових, раніше не було відомо.
Російського офіцера судили спочатку в анексованому Криму, а потім у Росії. Судовий процес було закрито. Офіційні ресурси судових органів про нього не згадують. Суть справи описують російські ЗМІ, які назвали ім'я та посаду засудженого.
Явка з повинною та вирок
Судові розгляди стосовно старшого помічника оперативного чергового командного пункту ППО у Криму, капітана Ігоря Пашкова завершилися у двох інстанціях.
У першій інстанції підконтрольний Москві Севастопольський гарнізонний військовий суд визнав його винним за частиною 3 статті 293 Кримінального кодексу РФ (недбалість, що спричинила загибель людей). Військовому було призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі в колонії-поселенні. Його також позбавили на рік права обіймати посади, пов'язані зі здійсненням організаційно-розпорядчих функцій на держслужбі та в органах місцевого самоврядування, пишуть російські ЗМІ.
У Міністерстві оборони РФ визнали такий вирок занадто м'яким і оскаржили його в апеляційній інстанції. Окрему апеляцію подали також сім'ї російських пілотів, які загинули внаслідок удару ППО по гелікоптеру над Чорним морем.
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону, згідно з публікаціями у російських ЗМІ, пом'якшив термін ув'язнення Ігоря Пашкова до двох років і 10 місяців, але зобов'язав його виплатити вдовам загиблих офіцерів по мільйону рублів. Раніше він відправив сім'ям загиблих по 10 тисяч рублів. Але вони гроші повернули.
Про самого Ігоря Пашкова мало що відомо. Згідно з матеріалами суду, він має позитивні характеристики на службі, має державну нагороду і статус ветерана бойових дій. На утриманні у військового – син з інвалідністю. Все це разом із визнанням провини суд розцінив як пом'якшувальні обставини.
Сам Ігор Пашков провину в суді визнав, але від надання свідчень відмовився. Публічних заяв ні він, ні його захисник не робили.
«Дружня» ППО
З моменту події до вироку минув понад рік. Подія, через яку Ігор Пашков опинився на лаві підсудних, сталася у жовтні 2023 року, йдеться у справі.
«Інцидент стався о 6:30 ранку 18 жовтня 2023 року. Капітан Пашков того дня ніс бойове чергування. Начальник бойового розрахунку доповів йому про виявлення низькошвидкісної повітряної цілі. Пашков, прийнявши повідомлення, помилився в цифрі позивного і передав невірне повідомлення про перебування цілі в іншому місці (чергування здійснюється секторами). Капітан наказав знищити ціль. Начальник бойового розрахунку уточнив потім, що повітряною ціллю був вертоліт, що летів із включеними вогнями, проте було вже пізно. Пашков не повірив новим доповідям, а перевірка показала, що за місцем виявлення цілі «своїх літаків немає». Через дві хвилини після першого повідомлення ціль було знищено. Ще через дві хвилини стало зрозуміло, що ППО вела вогонь по своїх – у море впав Мі-8МТВ-5-1», – описує обставини справи РБК.
Мі-8МТВ-5-1, згідно з публічними даними, є десантно-транспортним вертольотом РФ оновленої модифікації. Він призначений для перевезення вантажів (у тому числі великогабаритних) і десантників, а також для вогневої підтримки сухопутних військ під час висадки або евакуації військових, а також для нанесення вогневих уражень.
Російські війська активно використовують Мі-8МТВ-5-1 у бойових діях під час повномасштабного вторгнення в Україну, зокрема маскуючи їх символікою «Червоного хреста», з'ясували українські журналісти.
Над Чорним морем російська авіація літає для патрулювання території, а також для обстрілу материкової частини України. Причому задіяні в цьому різні види авіації, включаючи МІГи, здатні нести балістичні ракети «Кинджал».
«Небезпечне рішення»
Періодично російські гелікоптери та літаки під час таких вильотів падають. Під час військових дій причини таких випадків є різними і не викликають здивування. Але про те, що російських військових змушують відповідати за це у суді, стало відомо лише зараз.
У Міноборони РФ у межах розгляду справи щодо капітана Ігоря Пашкова намагалися стягнути з нього компенсацію за збитий вертоліт у 204 мільйони рублів, повідомляє російський «Коммерсант».
Підконтрольний Москві Севастопольський гарнізонний військовий суд ухвалив стягнути з Ігоря Пашкова лише п'ять мільйонів рублів. Але апеляційний суд це рішення скасував, залишивши чинною компенсацію лише вдовам загиблого екіпажу вертольота.
У Z-пабліках новина про вирок російському військовому не викликала активних обговорень. У середовищі російських військових не всі суд над Ігорем Пашковим вважають гарною новиною, стверджує російський Telegram-канал «Кремлевская табакерка».
Всю Росію чи значну частину країни з таким підходом просто розстріляють ракетами та дронами
«Джерело, яке служить у протиповітряній обороні та захищає Москву, шоковане таким рішенням. «Замість того щоб підвищити нам виплати, хлопців саджають… Це дуже небезпечне рішення», – обурений військовий. – Я вам скажу, що може бути. Бійці ППО намагатимуться не стріляти зайвий раз по цілях, без 100% впевненості, що саме летить. Так збиватиметься менше повітряних цілей. І всю Росію чи значну частину країни з таким підходом просто розстріляють ракетами та дронами. Проте ніхто з нас більше не сяде», – цитує джерело російський Telegram-канал.
У Міністерстві оборони Росії публічно не повідомляють про вирок своєму військовослужбовцю.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.