Доступність посилання

ТОП новини

«Все чорне, але це приховують»: мазут із російських танкерів знищує заповідники Криму (ФОТО)


Забруднене мазутом узбережжя Судака. Архівне фото
Забруднене мазутом узбережжя Судака. Архівне фото

У Чорному морі фіксують нові осередки забруднення мазутом з російських танкерів, які зазнали аварії в Керченській протоці торік у грудні. Течії розносять токсичне пальне вздовж усього Кримського півострова. Його винесло на територію багатьох кримських заповідників, з'ясували Крим.Реалії. Що відбувається – розповідаємо у нашому матеріалі.

Перші мазутні плями біля берегів Криму після аварії російських танкерів помітили в останні дні 2024 року. Забруднення швидко поширилися вздовж усього узбережжя – зі східної до західної частин Кримського півострова. Місцеві рятувальники та волонтери третій тиждень намагаються очистити кримські береги. Але мазут продовжує з'являтися скрізь. Морські хвилі виносять його, у тому числі, й на унікальні заповідні землі.

Опукський «мазутний» заповідник

Прибережні території Ленінського району одними з перших постраждали від російського мазуту. Через це там ще торік оголосили режим НС муніципального характеру. Забруднення виявили на узбережжі Опукського природного заповідника, повідомила очільниця підконтрольної Росії Ленінської райради Вікторія Заботіна. Цей заповідник відомий як місце гніздових червонокнижних птахів та зростання унікальної кримської рослинності.

Опукський природний заповідник. Архівне фото
Опукський природний заповідник. Архівне фото

На території цього заповідника зібрано понад два десятки природних об'єктів, які потребують охорони, захисту та вивчення.

«Мазут, на жаль, винесло на берег у районі села Яковенкове та в Опукському природному заповіднику. Моніторингові групи постійно обстежують узбережжя на наявність нових викидів нафтопродуктів. Морське узбережжя обробляють сорбентом. Цілодобово діє районний штаб із ліквідації наслідків НС», – повідомила Вікторія Заботіна.

Волонтери чистять узбережжя Опукського заповідника від мазуту з російських танкерів, які зазнали аварії в Керченській протоці 15 грудня 2024 року, 8 січня 2025 року
Волонтери чистять узбережжя Опукського заповідника від мазуту з російських танкерів, які зазнали аварії в Керченській протоці 15 грудня 2024 року, 8 січня 2025 року

Територію заповідника чистять рятувальники, волонтери, чиновники та депутати. Масштаби забруднення заповідної території чиновники не уточнюють.

Робота волонтерів з очищення узбережжя Опукського заповідника, 8 січня 2025 року
Робота волонтерів з очищення узбережжя Опукського заповідника, 8 січня 2025 року

Бухта Капсель: «усе чорне»

Мазут виявили в бухті Капсель під Судаком. Вона входить до охоронної зони пам'ятника природи «Мис Меганом».

Бухта Капсель і мис Меганом
Бухта Капсель і мис Меганом

Це одне з небагатьох місць у Криму, якого не торкнулася цивілізація. Там мешкають рідкісні тварини та рослини. Як на них вплине мазутне забруднення, наразі невідомо.

Волонтери чистять узбережжя бухти Капсель від мазуту з російських танкерів, 9 січня 2025 року
Волонтери чистять узбережжя бухти Капсель від мазуту з російських танкерів, 9 січня 2025 року

На узбережжі бухти добровольці прибирають мазутний пісок та водорості, а також рятують забруднених птахів, пише місцевий паблік «Говорит Судак». Люди скаржаться на відсутність повної інформації щодо ситуації від влади.

«Люди збирають вкраплення мазуту в піску та на камінні. Там усе чорне. А далі не знають, що з цим робити, куди подіти. Техніки немає, ніхто це не диригує. МНС приїхали і кажуть, що це не їхня справа, вони лише моніторять ситуацію. На «Ракеті» (місцевий пляж – КР) та на пляжі за мисом Алчак теж є мазут. Але чомусь приховують це. Штаб має оголошувати ситуацію. А у нас інформаційний провал повністю», – каже місцевий житель.

На узбережжі бухти Капсель виявлено сліди мазуту з російських танкерів, 9 січня 2025 року
На узбережжі бухти Капсель виявлено сліди мазуту з російських танкерів, 9 січня 2025 року

За даними кримського главку МНС Росії, в бухті Капсель забруднено кілометри берега – від мису Француженка до пароплава «Багратіон». На початку січня представники відомства обстежили там 72 кілометри узбережжя і вивезли дев'ять тисяч мішків нафтовмісних відходів, повідомляють рятувальники.

«У Криму – мазут, а у владі – тиша»

Підприємець і блогер із Москви, який живе в Криму, Олександр Сергєєв (Горний) забруднився мазутом, гуляючи «Тихою бухтою» під Коктебелем. Цей ландшафтно-рекреаційний парк у східному Криму вважається одним із найкрасивіших та найчистіших місць півострова.

Панорама Чорного моря у ландшафтному парку «Тиха бухта»
Панорама Чорного моря у ландшафтному парку «Тиха бухта»
Пляма мазуту дрейфує від 500 метрів до кілометра від берега – від Коктебеля та Феодосії. Ситуація дуже погана
Олександр Сергєєв (Горний)

У «Тихій бухті» багато років збираються любителі «дикого» відпочинку. Там у минулому знімали багато відомих фільмів. Безліч місцевої флори – червонокнижна рослинність.

«Приїхав до «Тихої бухти», пройшовся вздовж берега. Мазут. Якщо біля Хамелеона (мис в акваторії «Тихої бухти» – КР) невеликі крапельки мазуту зустрічалися, то вже біля входу в бухту з'явилися здорові коржики і потім це все пішло суцільно. Тобто йдеться, швидше за все, не про грами, кілограми, а про сотні кілограмів мазуту, який уже викинуло на берег особливо охоронюваної природної території «Тиха бухта». Поспілкувався із серферами. Вони забруднили свої дошки. Пляма мазуту дрейфує від 500 метрів до кілометра від берега – від Коктебеля та Феодосії. Ситуація дуже погана», – розповів Олександр Сергєєв (Горний) у своєму блозі.

Російський блогер Олександр Сергєєв (Горний)
Російський блогер Олександр Сергєєв (Горний)

Він заявляє, що масштаби забруднення Криму російським мазутом замовчуються у місцевому інформаційному просторі.

Ще вчора ми раділи, що у «Тихій бухті» найчистіший пісок. І ось... сумні новини з нашого узбережжя
Кримський паблік

«Катастрофи стаються скрізь, але важливо розуміти реакцію системи на те, що відбувається. У міністрів на сторінках у соцмережах – ялинки та Новий рік. Замовчувати ситуацію не можна. З людьми треба говорити чесно і відверто, а не мовчати в ганчірочку. А у кримських ЗМІ – «все нормально». Хлопці, ви про що? Коли з чиновниками говориш віч-на-віч, вони кажуть, що величезна пляма мазуту йде за кілометр від Криму. Вся інформація має бути відкритою, а не за принципом «ми самі розберемося». Ні хріна ви не розберетеся», – обурився блогер.

Відео Олександра Сергєєва (Горного) з мазутом у «Тихій бухті» оприлюднив місцевий паблік «Коктебель Информбюро», який також запитує: де офіційна інформація про це?

«Ще вчора ми раділи, що у «Тихій бухті» найчистіший пісок. І ось... сумні новини з нашого узбережжя. І вгадайте, хто там першим опинився? Неофіційне джерело інформації – Олександр Горний, який і надіслав нам це відео. А що з офіційними джерелами інформації, яким нас закликають довіряти?» – пише паблік.

Сскільки мазуту біля берегів Криму?

Мазутні забруднення виявлені на багатьох інших заповідних територіях Кримського півострова, включаючи Блакитну бухту та мис Херсонес, а також заповідну косу Біляус у Чорноморському районі, яку називають кримськими Мальдівами за первозданну природу та білий пісок на узбережжі.

Коса Біляус у Криму
Коса Біляус у Криму

Повідомлення про це кримчани публікують у соцмережах. На офіційних ресурсах російської влади Криму інформації про це вкрай мало або немає взагалі.

Загиблий від мазуту морський птах на узбережжі Судака. Архівне фото
Загиблий від мазуту морський птах на узбережжі Судака. Архівне фото

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) стверджує, що у регіоні «не фіксувався викид значних обсягів мазуту».

За його даними, з моменту аварії російських танкерів у Керченській протоці виявлено та усунено 44 факти забруднення територій Криму, вивезено 265 тонн забрудненого ґрунту та очищено 84 кілометри узбережжя.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Він доручив профільним службам не допустити винесення мазуту на берег і збирати його в морі. Але чи це можливо, велике питання. Багато фахівців пояснюють, що властивості мазуту такі, що його неможливо виловити у воді. За низьких температур він дрейфує в товщі морської води і його навіть розглянути складно.

Влітку ж, коли температура морської води підвищиться, мазут почне змінювати структуру і може принести нові проблеми Криму, попереджають українські та російські експерти.

На борту російських танкерів «Волгонефть-239» і «Волгонефть- 212» під час катастрофи в Керченській протоці, за різними даними, було близько десяти тисяч тонн мазуту. Скільки його вилилося в Чорне море, достеменно невідомо.

Влада Росії визнала, що цей інцидент став «одним із найсерйозніших викликів у сфері екології за останні роки».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG