Доступність посилання

ТОП новини

Бандура і пісня як символ козацького спротиву. Кримська доля кобзаря Остапа Кіндрачука


Український бандурист Остап Кіндрачук. Крим, Ялта, 14 липня 2012 року
Український бандурист Остап Кіндрачук. Крим, Ялта, 14 липня 2012 року

Як повідомили колеги-журналісти зі Львова та підтвердили багато медіа, 18 грудня 2024 року у віці 87 років помер український кобзар, бандурист Остап Кіндрачук із Ялти. «Сумно! Відходять велетні духу Нації. Вічна пам'ять! – наголосив у своєму повідомленні львівський журналіст Роман Андрусяк.

Народився кобзар-бандурист у листопаді 1937 року в селі Котиківка нині Городенківського району Івано-Франківської області. Дитинство провів у Карпатах, мріяв про море. Але 1955 року поїхав до Казахстану піднімати цілину. Працював на тракторі. 1956 року під час поїздки до Іртиша за дровами трактор зламався у степу за 20 кілометрів від житла. Остап сильно обморозив руку. Після цього приїхав до Ялти на лікування і залишився там жити. Це допомогло йому здійснити давню мрію про море. Влаштувався Кіндрачук працювати у місцевому порту, вступив до Батумського морехідного училища, ходив у море матросом, штурманом, став капітаном «Метеора», перевозив пасажирів з Ялти до Сочі та Одеси. Загалом у море Остап ходив 35 років. Але сьогодні розповідь не про морську романтику.

Багатогранно обдарована особистість

Напевно, мільйони кримчан і гостей Криму пам'ятають яскраві виступи часто для них безіменного кобзаря-бандуриста на перетині туристичних стежок у Ялті та інших прибережних містах.
Його голос, його костюм із жовтими та блакитними складовими, його майстерна гра запам'ятовувалися надовго, хвилювали спогадами. Не так гра в людних місцях на бандурі, як сам стиль життя, який він сам називав кобзарським і козацьким, стали вже сенсом життя Остапа Кіндрачука. Він ідентифікував себе виключно як кримський українець.

Бандурист Остап Кіндрачук
Бандурист Остап Кіндрачук

Остап почав грати на бандурі після переїзду до Криму невипадково. Він дізнався, що при клубі медичних працівників у Ялті працювала капела бандуристів і прийшов на заняття. Йому сподобалося те, що спілкування і заняття відбувалися українською мовою. Керівник капели, відомий у Криму музикант, педагог і культуролог Олексій Нирко спеціалізувався на розвитку української культури та відчув у Остапі споріднену душу.

Остап Кіндрачук із бандурою. Приблизно 1980-ті роки
Остап Кіндрачук із бандурою. Приблизно 1980-ті роки

Остап не лише успішно освоїв гру на бандурі та став активним учасником і солістом кримської народної капели бандуристів імені Степана Руданського,
але незабаром став його соратником. Разом з Олексієм Нирком вони наприкінці 1980-х створювали в Ялті товариство української мови ім. Амвросія Метлинського, пізніше реорганізоване в Ялтинське міське товариство «Просвіта» ім. Шевченка.

Остап Кіндрачук збирав книги про козацтво та історію України, досліджував історію кобзарства в Україні, Криму та на Кубані. Колекціонував козацьку зброю. Як козак, Остап Кіндрачук був записаний у реєстрі «Таврійсько-Запорізького козацтва» в Криму, члени якого в школах займалися патріотичним вихованням.

У репертуарі Остапа Кіндрачука були народні думи, історичні та народні пісні, пісні про минуле й сьогодення, які охоплювали історію від Київської Русі до наших днів. Остап виконував окремі пісні польською, німецькою, татарською, молдавською та іншими мовами. Він був учасником міжнародних фестивалів у Польщі, Німеччині, Чехії. Грав у Києві, Ялті, Одесі, Львові та інших українських містах. Випустив у Польщі два аудіоальбоми. В Україні вийшов аудіоальбом «Остап Кіндрачук. Козак-бандурист». Він також знімався у телефільмі Олега Бійми «Кобзарські шляхи» та серіалі «Роксолана».

Кримчанин Остап Кіндрачук грає на бандурі в польському Кракові, 29 травня 2005 року
Кримчанин Остап Кіндрачук грає на бандурі в польському Кракові, 29 травня 2005 року

Остап Кіндрачук брав участь у створенні та відкритті музею Лесі Українки в Ялті, допомагав поповнювати фонди музею документами та матеріалами з власної колекції, вів заняття у Недільній школі при музеї. Переконаний українець, він вимагав право для своїх дітей навчатися українською мовою. На його листи з проханнями Міністерство освіти України пропонувало Кіндрачуку звернутися до місцевої влади Сімферополя. У Сімферополі відмовляли…

Кримчанин Остап Кіндрачук грає на бандурі в центрі Києва, 31 жовтня 2007 року
Кримчанин Остап Кіндрачук грає на бандурі в центрі Києва, 31 жовтня 2007 року

Долі українських кобзарів

Як стверджують історики, мистецтво кобзарів було давно й широко поширене в Україні. Про нього із захопленням відгукувався Олександр Довженко. Дмитро Яворницький писав, що це мистецтво було поширене в Запорізькій Січі на всіх етапах її існування. Їхня творчість відрізнялася прагненням до свободи, правдивим відображенням історії України, оспівуванням подвигів народних героїв. Не дивно, що царський, і сталінський режими переслідували кобзарів. Про це багато десятиліть оповідають народні перекази, не лише з вуст у вуста, а й у літературі передається розповідь про репресії проти кобзарів, а апофеозом їх є історія про розстріл кобзарського з'їзду в 30-х роках, під час якого загинули від 200 до 1234 кобзарів. Загалом існуючий список кобзарів в Україні налічує понад 2400 осіб. Список персонально репресованих кобзарів і бандуристів сягає двохсот осіб.

Протестний потенціал пісень Остапа Кіндрачука

І хоча Остап Кіндрачук народився дещо пізніше, а до його захоплення кобзарством епоха сталінських репресій пішла на спад, творчість кримчанина також сповнена протестів, критики влади, козацького спротиву злу та несправедливості. Сьогодні в інтернеті можна послухати багато альбомів його пісень, і вони підтверджують цей висновок. Так, виконання пісні «Чого сумуєш, Україно» (автори музики та слів невідомі – авт.) Остапу Кіндрачуку не пробачив би жоден диктаторський режим, у тому числі й путінський в окупованому Криму.

Запис цієї пісні зберігає багатоликий Інтернет і прослухати її у виконанні Остапа Кіндрачука може будь-який користувач: «Чого сумуєш, Україно, / Даремне сльози чого ллєш?/ Що злидні знов тебе обсіли, / Союзні пута надоїли / І долі кращої все ждеш… / Гей, українці, брати мої, / Все ждете дружби від Москви – / Того й жупани на вас бідні, / Як воші вас заїли злидні, /А ви ж онуки славних козаків!../ Пора сталить обух Шевченка / Та коси добре нагострить, / Піднятись за Вкраїну-неньку, / Хиренну волю розбудить / Та будяки всі геть скосить… / Гей, українці, брати мої, / Не ждіть ви дружби від Москви. / Знімайте з себе бідне дрантя / Та гніву розпаліть багаття, / Бо ви ж таки онуки козаків!..»

Остап Кіндрачук грає на бандурі в Ялті, 14 липня 2012 року
Остап Кіндрачук грає на бандурі в Ялті, 14 липня 2012 року

Остап Кіндрачук має десятки, якщо не сотні таких протестних пісень. Серед них твори «Битва під Конотопом», «Де ж ти, Хмелю?», «Європа мовчала…» на слова Олександра Олеся, «Запаліть вогні, українці…», «Пісня про Сірка Івана», «Повстанські орли», «Гей, соколи…» та інші.

Зовсім по-новому зазвучала під бандуру Остапа Кіндрачука інтерпретована ним пісня Олександра Олеся «Туга за Кримом»: «О, принесіть, як не надію, / То крихту кримської землі,/ Я притулю до уст її / І так застигну, занімію… / Хоч кухоль з кримською водою!/ Я тільки очі напою, / Торкнусь душею вогняною, / Уста спрагнілі зволожу. / Солений вітре Чорномор'я, / З гір Кримських ялівцем повій, / Остуди душу вогняную, / Серце надією зігрій…/ Морський прибою громозвучний, / З скелястих кримських берегів, / Розбий тугу мою німую, / Поверни радість давніх днів».

Остап Кіндрачук
Остап Кіндрачук

Остап Кіндрачук пішов від нас, але багатство його душі, потаємні його пісні, які кликали до чистоти й боротьби, залишилися з нами назавжди.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Микола Семена

    Кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії. Закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Шевченка в 1976 році, в українській журналістиці – понад 50 років. Працював у ЗМІ Чернігівської, Запорізької областей, більше ніж 30 років – журналістом у Криму. Співпрацював з журналами «Известия» (радянський період), «Дзеркало Тижня», «День», багатьма журналами. Автор книги про Мустафу Джемілєва «Людина, яка перемогла сталінізм». З квітня 2014 року до квітня 2016 року – оглядач Крим.Реалії. Зазнавав переслідувань з боку ФСБ Росії. У 2017 році був засуджений російським кримським судом до 2,5 років позбавлення волі умовно із забороною публічної діяльності на 2 роки. Європарламент, органи влади України, російські правозахисні організації «Меморіал», «Агора» і тридцять правозахисних організацій у Європі визнали «справу Семени» політично мотивованою. Автор книги «Кримський репортаж. Хроніки окупації Криму в 2014-2016 рр.», перекладеної в 2018 році англійською мовою. Член НСЖУ з 1988 року, Заслужений журналіст України, член Українського пен-центру, лауреат Національної премії імені Ігоря Лубченка, лауреат премії імені Павла Шеремета Форуму громадянського суспільства країн Східного партнерства. Нагороджений орденом «За мужність» премії «За журналістику як вчинок» Фонду ім. Сахарова (Росія), відзнаками Верховної Ради України, Президента України. У лютому 2020 виїхав з окупованого Криму і відновив співпрацю з Крим.Реалії.

XS
SM
MD
LG