У лютому 2024 року в російських ЗМІ з'явилося відео, як російські силовики вриваються в помешкання у Криму і вкладають на підлогу обличчям літнього чоловіка. Ним виявився 74-річний Володимир Ананьєв , якого пізніше разом з іншими затриманими – Володимиром Боднарем та Оксаною Шевченко – звинуватили у нібито підготовці підриву авто з кортежу «керівництва Криму» в лютому 2023 року. Надалі російські ЗМІ говоритимуть про те, що потенційною жертвою мав стати призначений Кремлем глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).
Нині Ананьєву загрожує ув'язнення терміном від 7 до 15 років. Він своєї провини не визнав. Правозахисники вважають Ананьєва політв'язнем і тим, хто постраждав від дій російських силовиків за свою проукраїнську позицію. У Криму чоловік відомий як громадський діяч, займався юридичною та публіцистичною діяльністю, брав активну участь у земельній реформі, захищаючи права власників землі. У межах спецпроєкту «11 років окупації. 11 історій спротиву» Крим.Реалії продовжують розповідати про кримчан, які потрапили під репресії російської влади через свою громадянську позицію.
Намагалася відмовити від поїздки до Криму, але «дорослій людині не заборониш», каже Ганна Святненко – дружина Володимира Ананьєва.
«Його туди тягнуло. Він дуже хотів знову поїхати на могилу родичів – матері, батьків. Племінники у нього там поховані. Він любив Крим», – розповідає Ганна. Володимир Ананьєв родом з Івано-Франківської області, але з раннього дитинства жив у Керчі, у Криму. І хоча після навчання облаштувався у Києві, продовжував часто їздити до Криму – кілька разів на рік.
«Я завжди запитував Володимира: «Скільки часу ви проводите у Києві, а скільки у Криму?». Було таке враження, що з Криму він і не виїжджав взагалі», – згадує Андрій Щекун, представник Крайової Ради українців Криму. З Ананьєвим він знайомий із 2000-х років, коли той активно займався допомогою кримчанам у питаннях приватизації землі. Економіст за освітою Володимир Ананьєв саме в цьому знайшов своє покликання.
Земельний активіст
2000-го року Володимир Ананьєв приїхав до Криму як представник громадської організації Спілки власників землі – допомагати людям, які хочуть стати власниками землі, переходячи з колгоспів до фермерства. Тоді це було актуально, оскільки тодішній президент України запустив процес приватизації землі. Одним із тих, кому допоміг Ананьєв, виявився тесть Андрія Щекуна.
«У Бахчисарайському районі 20 осіб ініціювали вихід із колгоспу. На той момент було дуже жорстке протистояння владі органів місцевого самоврядування, директора колгоспу. Було складно вийти – «ви нікуди не підете», «ніхто вам паї не віддасть». Ця боротьба тривала щонайменше півтора року, поки ми забрали все-таки свої паї. Завдяки грамотно побудованій консультативній роботі Володимира нам вдалося це реалізувати. Наш приклад потім наслідували інші регіони», – згадує Андрій Щекун.
Ананьєв активно допомагав кримським татарам. Тут були свої нюанси. Ті, хто тільки повертався з місць депортації, не були в колгоспах, а відповідно – їм було ще складніше отримати землю. Володимир їздив по всьому Криму машиною і консультував безкоштовно.
«І по всьому Криму були люди: кримські татари, українці, у яких він міг спокійно заночувати і жити там тиждень, наприклад, у тому районі. Якщо від громади було звернення, наприклад, у Перекопському чи Чорноморському районі, чи Сакському, особливо зі степових регіонів, то Володимир ніколи не жив у готелях, бо ресурсів не було на готель. І завжди він мав місце, де його приймуть і забезпечать», – розповідає Щекун, представник Крайової Ради українців Криму.
Він називає Ананьєва «кримським мандрівником», який об'їздив увесь півострів і допоміг багатьом людям.
Окрім цього, Ананьєв активно вів просвітницьку діяльність щодо реформи землі: брав участь у програмах на радіо і ТБ, писав статті, в яких роз'яснював нюанси. Він не приховував своєї проукраїнської позиції, активно підтримував Кримську єпархію УПЦ. Але все ж таки до землі у нього було особливе ставлення, зазначає його дружина Ганна. Ананьєв не лише допомагав людям із приватизацією, а й сам любив проводити час на городі. І всерйоз цікавився проєктом, присвяченим тому, як відродити родючість земель сільськогосподарського призначення, особливо у Криму, за допомогою випасу овець.
«Є така програма: коли вівці пасуться на одному місці, таким чином вони своєю присутністю та своєю життєдіяльністю на певній ділянці землі сприяють тому, що земля відроджується. І тому це добре і для тварин, і для землі. І досить багато було розроблено у цьому сенсі. Його, до речі, на той час [до анексії Криму Росією – КР] підтримували на різних рівнях у Криму: і в уряді, і деякі кримські депутати», – розповідає Ганна Святненко.
Після анексії Криму Росією розробка цієї програми зупинилася. Але Володимир продовжив давати знайомим поради щодо утримання овець у Криму вже «по-дружньому».
Володимир дуже переживав, що не зміг потрапити до Криму 2022 року. Після довгих вагань, у листопаді 2023 року він таки дістався Криму та своєї рідної Керчі.
Політвязень
«Він одразу приїхав до Керчі. Надсилав мені відео свого міста, набережної. Мітрідат – це було таке завжди священне місце. На могилі батьків теж був», – згадує події листопада 2023 року дружина Ананьєва.
Потім Володимир переїхав до Сімферополя до свого давнього знайомого. Ганна каже, що вони спілкувалися по відеозв'язку щодня. Напередодні затримання вони поговорили близько 20:00 вечора. Розмова тривала 10-15 хвилин. Все було як завжди: Володимир уже тоді був у ліжку та готувався до сну.
«Абсолютно не було жодного передчуття. Абсолютно», – каже Ганна. Це був останній раз, коли жінка розмовляла зі своїм чоловіком. Після цього, скільки б вона не телефонувала, Володимир не брав слухавку. Лише за кілька днів їй зателефонував той знайомий, у якого зупинився Ананьєв, і повідомив, що Володимира затримала ФСБ Сімферополя.
«Я не знала, що мені робити і до кого звертатися», – згадує Ганна. Вже згодом їй почали допомагати знайомі, які зв'язали жінку із правозахисниками.
Є інформація, що Ананьєва затримали 2 лютого 2024 року. Спочатку російські силовики звинувачували чоловіка у нібито зберіганні вибухівки, яку в нього не знайшли. Після того, як Володимир не пішов на угоду зі слідством, не відмовився від своєї проукраїнської позиції, йому додали ще одну статтю – терористичну, кажуть правозахисники. Загалом нині Ананьєву загрожує ув'язнення терміном від 7 до 15 років. Правозахисники вважають Володимира Ананьєва політв'язнем, а справу проти нього та двох інших обвинувачених у цій справі – сфабрикованою. Трьох обвинувачених у цій справі було затримано в різний час і в різних місцях.
«Буквально за кілька днів [після затримання], з'явилося відео, де вони (на відео є фрагмент, на якому Володимир Боднар нібито зізнається у підготовці підриву автор – КР) визнають, що вони збиралися це зробити. Зазвичай, у серйозних справах такого не відбувається. Тобто тут очевидно, що силовики чи працівники ФСБ спеціально знімали це відео, щоб у такий спосіб виправдати свої злочини стосовно цих людей і таким чином сфабрикувати справу», – каже Вікторія Нестеренко, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA.
Близько року Володимир перебував у СІЗО в Сімферополі. 27 лютого 2025 року його незаконно етапували на територію Росії – у Ростов-на-Дону, де справу проти нього розгляне Південний окружний військовий суд. Про це на пресконференції у Києві повідомила Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.
«Усе має колись закінчитися?»
Ганна Святненко перебирає їхні з чоловіком фотографії. На цій вони разом із Володимиром у весільній подорожі 1987 року в Криму. Вона згадує, як хотіла подорожувати і потрапити за кордон.
«А Володимир казав: «Давай почнемо з України. Ти не уявляєш, яка багата і красива наша країна», – каже Ганна. Пізніше вони їздили до інших країн, але перед цим об'їздили Україну. Вона каже, що Володимир багато в чому вплинув на її світогляд.
Зараз вона може спілкуватися з ним лише за допомогою листів. Вони приходять рідко та із запізненням. У них Володимир пише, як його пригнічує відсутність спілкування з рідними і неможливість їх обійняти. Він часто надсилає вірші.
«Такий сум і зневіра, може, навіть розпач. Різні емоції у віршах», – каже Ганна Святненко. Адвокат їй передає, що попри важкий емоційний стан Володимир тримається. Він не визнає провину та працює з адвокатом над поданням апеляцій.
«Як він може визнати те, чого не робив і не мав наміру робити?» – каже вона. Ганна переживає за здоров'я чоловіка. В ув'язненні йому виповнилося 75 років, він має цілий список хронічних захворювань. Він погано ходить і пересувається з палицею. У нього прооперовані обидва ока. У Києві він кожні три місяці ходив до лікаря та коригував лікування, але всього цього він позбавлений в ув'язненні.
«Це важко передати і пояснити це неможливо. У мене таке відчуття, взагалі, три роки війни – це суцільний шок. Почуття абсолютної нереальності. Таке враження, що ось я не живу, а начебто все зупинилося. Що це відбувається не зі мною, воно все йде повз мене. Життя зупинилося. Часто треба зупинитися і подумати: який сьогодні місяць, яке число і навіть який рік. Бо якось усе воно зсунулося, розумієте?» – каже про свої відчуття Ганна.
Її життя розділилося на «до» та «після» затримання Володимира. І все-таки вона сподівається, що їй повернуть чоловіка.
«Але все має колись закінчитися, правда? Людині 75 років, вона не має часу чекати. І я дуже сподіваюся, що йому допоможуть повернутися додому живим. Ось такі справи», – каже Ганна.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.