СІМФЕРОПОЛЬ – У школі анексованого Росією Сімферополя учні виготовляють запчастини для зброї, і цей факт ніхто не приховує. Навпаки, якщо раніше в кримських ЗМІ можна було побачити репортажі про гуманітарну допомогу російській армії – школярі плели маскувальні сітки та робили окопні свічки, то тепер сюжети про те, що у навчальних закладах, де є 3D-принтери, виготовляють деталі для дронів і пристрої для швидкого заряджання автоматів Калашникова.
- Хто та з яких приводів залучає кримських школярів у війну?
- Чи зробить лютневий указ Путіна про сприяння ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії авіації та флоту) Росії процес мілітаризації дітей поголовним?
Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив з Олегом Охредьком, аналітиком Центру громадянської освіти «Альменда» та Катериною Рашевською, юристкою Регіонального центру прав людини.
Гуртки моделювання
Так звані «заряджайки», тобто пристрої, що дозволяють швидше зарядити патронами магазин автомата Калашникова, виготовляють у Сімферопольській школі №5. Як повідомляє Telegram-канал «Симферополь 24», вчителі та старшокласники перед збиранням друкують їх на 3D-принтері.
Гурток моделювання діє у школі вже чотири роки. За цей час тут виготовили близько 200 видів різних виробів для ЗС РФ.
До 23 лютого (День захисника Вітчизни в Росії – КР) у школі планують виготовити 1000 таких «заряжайок», повідомляє Telegram-канал.
І роблять вони це, як повідомляється на сторінці школи у «Вконтакте», на прохання 147-го гвардійського самохідного артилерійського полку ЗС РФ.
Telegram-канал «Симферополь 24» наводить цитату Михайла Шеремета, депутата російської Держдуми від Криму: «Ми також тут у тилу, як на передовій. І ми створюємо умови для того, щоб наших хлопців якнайменше загинуло».
Школа №5, де виготовляють пристрої для армії Росії, розташована на вулиці Спера у Залізничному районі Сімферополя. Вона має назву 85-го гвардійського гаубичного артилерійського полку РСЧА, який у складі 4-го Українського фронту брав участь у звільненні Криму від німецької окупації під час Другої світової війни та носить почесне звання «Сімферопольський».
У школі регулярно проводять зустрічі дітей із російськими військовими. Одна з останніх відбулася 6 лютого. Тоді представник 85-ї бригади управління ЗС РФ, як стверджується на сторінці школи в соцмережі, провів у школі профорієнтаційне заняття.
Директор школи Дмитро Приведьон розповідав місцевим проросійським телеканалам «Крым 24» та «Миллет», що учні та педагоги волонтерського дивізіону школи, крім зарядних пристроїв виготовляють ще й пристрої для кріплення батарей і стабілізаторів боєприпасів для дронів. І все це – за погодженням із командуванням Сімферопольського артилерійського полку ЗС РФ.
У цій школі навчаються понад тисячу дітей. Тут діють гуртки «Захисник Вітчизни», «Патріот». Крім цього, є ще «Орлята», «Рух перших», «Юнармія», розповідає аналітик Центру громадянської освіти «Альменда» Олег Охредько. При цьому директор школи здобув освіту в Україні.
«Директор Приведьон Дмитро Андрійович закінчив у 2007 році Запорізький національний університет. Тобто український вчитель, який працював, який дуже швидко згодом перетворився на колаборанта, просуває цю діяльність. І пропаганда починає діяти», – розповів Олег Охредько.
Залучення дітей до виготовлення зброї – це порушення не лише міжнародного гуманітарного права, а й звичаїв війни, вважає Охредько. На жаль, каже він, це стало звичною практикою в анексованому РФ Криму.
«Зброя стала вже повсякденністю у житті дітей у Криму. Тому що це «Юнармія», бо це так звані уроки з питань безпеки життя. Ви можете собі уявити, основи безпеки життя. І у цей час вони вивчають, як правильно кидати гранату», – каже Олег Охредько.
На півострові в геометричній прогресії зростає кількість кадетських класів, розповідає Олег Охредько. Якщо раніше вони були з п'ятого класу, то тепер – із першого. Є кадетські класи морської піхоти, слідчого комітету тощо. Така профорієнтація – це підготовка дітей до війни, упевнений аналітик.
«Яку профорієнтацію може виявити солдат, який прийшов із фронту? Тільки одну: профорієнтація вбивати у майбутньому ворогів, які є. А на жаль, вороги – це ми», – каже Олег Охредько.
У школи повертається вивчення біографій піонерів-героїв. А це діти, які гинули на війні, зазначає Охредько.
«Ось до чого готують дітей. До самопожертви заради «великої матінки Росії». І, на жаль, це починає виправдовувати себе, тому що діти починають писати доноси навіть на батьків про те, що відбувається. І страх буквально опустився на Крим, коли батьки навіть удома бояться розмовляти між собою. І діти між собою перестають спілкуватися», – розповів аналітик «Альменди».
Із дітьми починають працювати з першого класу, коли дуже пластична психіка. Це щотижневі «Розмови про важливе», співи російського гімну, участь у десятках акцій, присвячених підготовці святкування 80-річчя російського «Дня Перемоги». Уникнути участі у цих акціях фактично неможливо, розповідає Охредько.
«На жаль, діти в Криму, ну я б так сказав, те, що було навіть не в Радянському Союзі, а в нацистській Німеччині – це Гітлерюгенд або, як зараз кажуть, Путінюгенд. Тобто дітей, яких буквально зомбують, знищивши українську ідентичність, я прямо так говорю, знищивши українську ідентичність, формують із них «гарматне м'ясо», – вважає Олег Охредько.
3 лютого президент РФ Володимир Путін видав указ, який називається «Питання Загальноросійської сусупільно-державної організації «Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії».
Його завдання – створити умови для підвищення підготовки до військової служби, військово-патріотичного виховання та формування патріотизму. За цим указом, до складу наглядової ради, крім адміністрації президента РФ, російської Міноборони входить ще й Міністерство освіти РФ. А самому ДТСААФ документ рекомендує створити можливість для участі в цій організації дітям, які досягли 14 років.
Мілітаризація дітей – головне завдання молодіжної політики в Росії, розраховане щонайменше до 2030 року, каже юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська. З минулого року у Федерації та на окупованих нею територіях активізувалася участь дітей у військово-патріотичних об'єднаннях, відбувається популяризація служби в російській армії.
«Це стає повсюдним, дуже популярним, і за свідченнями самих [українських] дітей, яких вдається повертати (з депортації – КР), це такий собі престиж, який росіяни намагаються продемонструвати, коли діти долучаються до таких рухів. У таких центрах нічого іншого не відбувається, крім того, щоб мілітаризувати, ще більше промити мізки, зробити дитину так званим російським патріотом, а з іншого боку, за рахунок уже самих дітей, які беруть участь у цих об'єднаннях, зробити їх агентами російської пропаганди», – розповіла Катерина Рашевська.
За даними підконтрольних Росії кримських чиновників, на півострові зараз проходять навчання близько чотирьох тисяч дітей з окупованих частин Херсонської та Запорізької областей України. Ця цифра може бути на кілька тисяч більше, вважає Рашевська, оскільки російська влада занижує кількість вивезених дітей. Щодо цих дітей у РФ існує спеціальна стратегія перевиховання, каже юристка.
«Є така Марина Піщанська, уповноважена з прав дитини міста Севастополя. Вона розповідала, що головною ідеєю є переформатування дітей. Оскільки вони приїжджають на територію Кримського півострова, в Росію, й розповідають, що Крим є українським. Вони розповідають про те, що так звана СВО – це війна, агресія Російської Федерації. Відтак на рівні цієї ж федерації в Москві провели спеціальні збори з участю психологів про те, як через систему формальної освіти, а також через ці військово-патріотичні молодіжні дитячі рухи переформатувати, тобто викорінити ідентичність українських дітей, зробивши їх абсолютно податливими та лояльними до російського режиму», – розповіла Катерина Рашевська.
Повертати ж на підконтрольну Україні територію таких дітей дуже складно. Загалом вдалося повернути 1100 осіб, зазначила юристка.
«Лише за попередній рік, завдяки міжнародній коаліції з повернення українських дітей, до якої на сьогоднішній день входить 41 держава, вдалося повернути понад 600 українських дітей. Причому йдеться не лише про тих, хто був попередньо депортований або примусово переміщений, але також і діти, які залишалися на окупованих територіях і перебували під постійним ризиком депортації», – наголосила Катерина Рашевська.
У прокуратурі АРК лютневий указ Путіна про сприяння ДТСААФ назвали продовженням цілеспрямованої політики мілітаризації дітей та підлітків. Воєнізовану структуру в прокуратурі вважають за інструмент пропаганди служби в армії Росії.
Вивезення Росією дітей з окупованих територій України – це знищення української ідентичності, виховання їх громадянами Росії та захисниками від «зовнішніх ворогів», зокрема від України, заявили у кримській прокуратурі.
Таке військово-патріотичне виховання проводиться на території анексованого Криму всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, вважають українські правоохоронці.
У результаті за звинуваченнями прокуратури АРК до 10 років позбавлення волі було заочно засуджено керівника Севастопольського підрозділу «Юнармії». Про підозру повідомлено «голові регіонального відділення «ДОСААФ» у Республіці Крим», а обвинувальні акти щодо керівника регіонального штабу «Юнармії» Криму та директора «Кримпатріотцентру» перебувають на розгляді суду.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.