Доступність посилання

ТОП новини

«Визнати Крим російським і зняти санкції». Ставленики Росії на півострові заговорили про умови миру


Пропаганда повномасштабного російського вторгнення в Україну в Севастополі. Крим, 2022 рік
Пропаганда повномасштабного російського вторгнення в Україну в Севастополі. Крим, 2022 рік

З моменту перемоги республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США в анексованому Криму заговорили про мирні переговори. Спікер підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов дав інтерв'ю телеканалу «Миллет», у якому виклав своє бачення миру, питання кордонів та розповів про наслідки санкцій. Чому раптом Константинов заговорив про мирні переговори? На які умови згодна підконтрольна Москві кримська влада для припинення бойових дій? І навіщо Росії перепочинок у війні?

Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із представником Крайової Ради українців Криму Андрієм Щекуном та керуючим партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім.

«Наразі не та ситуація, щоб говорити про капітуляцію України», «Трампу важко відмовити у мирних ініціативах», «переговори між Росією та Україною розпочнуться у січні-лютому» – це витримки з інтерв'ю спікера підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимира Константинова. Імовірність переговорів він називає високою. Хоча російські війська «рухаються непоганими темпами», говорити про «беззастережну капітуляцію» України не доводиться, зазначає він.

Володимир Константинов
Володимир Константинов

«Сьогодні, на моє глибоке переконання, я не спираюся ні на які дані, ні закриті, ні відкриті, тільки на свою інтуїцію – відмовити Трампу в його ініціативах буде дуже складно», – заявив Константинов в інтерв'ю.

Він наполягає на тому, що без визнання Криму російським ніякий мир неможливий, а ось у питанні про межі Запорізької та Херсонської областей можна шукати компроміс.

«Для нас, для Криму, зняття санкцій та визнання Криму... дуже важливе. Для країни було б дуже важливим... Тоді б уся ця спецоперація виглядала б достатньо... і ми цілком могли б трактувати це як перемогу. Цілком», – наголосив Константинов.

Це розгубленість і страх – так слід ставитися до слів Константинова, вважає представник Крайової Ради українців Криму Андрій Шекун.

Розгубленість через те, що потрібно шукати шляхи для переговорів, а там виникне питання статусу Криму. Страх через те, що буде чітка позиція: Крим – це Україна, каже громадський діяч.

Андрій Щекун
Андрій Щекун

«Вони не можуть аргументувати і пояснити це жителям Криму, але розуміють, що настає час. І ця розгубленість і страх викличе, на мою думку, провокації та нові пропагандистські наративи, які вони ще не сформували на сьогодні. Тому – це страх того, що їм скоро доведеться звільняти Крим», – наголосив в ефірі Радіо Крим.Реалії Андрій Щекун.

Нові пропагандистські наративи про те, як сприймати ситуацію з Кримом, можливо, з'являться в січні-лютому. На цей час підконтрольні ставленики Росії в Криму їх сформулюють, упевнений Щекун.

«Очевидно, що Константинов, роблячи такі заяви, пішов на свій страх і ризик публічно говорити про те, що не погоджено з Аксьоновим і московськими наративами. Я думаю, що за те, що сказав Константинов, йому в кулуарах російські пропагандисти «надають по спині», – вважає Андрій Щекун.

Підконтрольні РФ кримські чиновники вже розуміють, що рано чи пізно доведеться виходити з війни і розпочнеться деокупація Кримського півострова військово-дипломатичним шляхом, упевнений Щекун.

«Це буде примусовий шлях, швидше за все, з використанням важелів економічного тиску, в якому Росія не зможе протистояти Заходу та США у війні з Україною. Година Х настає, і це Константинов підкреслює своєю розгубленістю перед аудиторією», – каже представник Крайової Ради українців Криму.

Українці Криму підтримають лише повну деокупацію, каже Щекун, адже Крим – Україна за всіма міжнародними нормами. За його словами, Росія не має на нього жодного права: ні історичного, ні юридичного.

«Є агресія, а це, вибачте мені, порушення всіх міжнародних прав і договорів, які підписувала сама Російська Федерація. Я вважаю, що вона має піти просто мирним шляхом, найкращим шляхом, просто забрати Збройні сили Російської Федерації з Криму, передати всі важелі влади військовій адміністрації Автономної Республіки Крим, яку Україна мала створити вже давно», – наголосив Андрій Щекун.

У своєму інтерв'ю Константинов спрогнозував терміни початку мирних переговорів і пояснив, навіщо Росії потрібен мир.

«Я впевнений, що у січні-лютому ми вийдемо на переговорний процес. Просто переконаний у цьому. Тому що, якщо цього не станеться, далі у нас цикл щонайменше трирічний, подальша ескалація, з наслідками для всіх сторін. Зняття санкцій. Для нас це дуже важливо, для країни. Енергоресурси, торгівля, формування бюджету, фінансів, усе це дуже важливо. Хто б як не хорохорився, це дуже важливо, щоб країна дихала, хоча б на якийсь період», – наголосив Константинов.

Фрази Константинова нічого не означають, вважає керуючий партнер національної антикризової групи Тарас Загородній. На його думку, слід слухати, що говорить лідер РФ Володимир Путін. А той хоче, щоб відбулась конференція з безпеки, яка визнала б Крим російським.

Тарас Загородній
Тарас Загородній

«У перекладі з дипломатичної він хоче, щоб США, Німеччина, Китай приїхали і підтвердили, підписали, що це вже територія Росії. Чого ніколи не буде. Це публічна позиція», – наголосив Тарас Загородній.

«Там йдеться не лише про Україну. Там же шизофренія йде настільки, що Путін хоче від США контролю сфер впливу, як у колишньому Радянському Союзі та країнах Варшавського договору. Він же хоче контролювати Східну і Центральну Європу. Ось ця історія, пам'ятаєте, як Рябков, заступник Лаврова, 21-го року сказав: забирайте свої манатки і йдіть на межі 97-го року. Це нікуди не поділося», – додає політолог.

Така риторика може призвести до збільшення допомоги Україні та переходу до плану Помпео (американський політик, колишній держсекретар США – ред.): ленд-ліз на 500 млрд доларів та дозвіл бити по Росії без обмежень, каже Загородній.

Російській Федерації необхідно зняття санкцій, оскільки її економіка задихається, зазначає експерт. Трамп, навпаки, планує нарощувати експорт нафти американського виробництва.

«Їхнє завдання (США та інших виробників нафти) наситити ринок своєю нафтою. І чи тут буде можливість у росіян взагалі продавати свою нафту? Це перше. І друге, Трамп відкрито виступає за падіння цін на нафту, тому що це на користь США і для перебудови економіки. А це клінічна смерть російської економіки», – наголосив Загородній.

Саме усвідомлення того, що економіка на межі, змушує Росію говорити про мир, хоч вона його не хоче, впевнений експерт.

«Вони хочуть перерозподілу, переділу світу, [думають] як нову Ялту підписати. А чи підписуватиме з ними Трамп, це дуже і дуже велике і спірне питання. Принаймні, і головне, про що не йдеться у цих розмовах і пропозиціях – про демілітаризацію України. Тобто, навпаки, накачуватимуть зброєю, швидше за все. Щоправда, американці інакше це робитимуть. Вони це робитимуть за рахунок європейців», – каже Тарас Загородній.

У відповідь на російські заяви про готовність до миру Україна грає в ту саму гру, коли каже про готовність зупинити війну, вважає Загородній. Насправді її влаштувало б запрошення до НАТО та збільшення постачання зброї. Це, каже політолог, посилило б позицію країни.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG