Мазут із російських танкерів, що зазнали аварії в Керченській протоці, може дістатися берегів Румунії, Болгарії та Туреччини. Водночас, українські правоохоронці вже збирають матеріали, пов'язані із забрудненням Чорного моря нафтопродуктами. Декілька таких ділянок було виявлено на Одещині.
Наскільки масштабні забруднення мазутом через аварію російських танкерів поблизу окупованого Криму? Чи займається окупаційна влада ліквідацією наслідків аварії? Чи зможе Україна відшкодувати завдані збитки? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Олена Бадюк поговорила з Юлією Мархель, екоактивісткою, дослідницею наслідків екокатастроф, лідеркою Let's do it Ukraine та Петром Андрющенком, керівником проєкту «Центр вивчення окупації».
У Держекоінспекції Південно-Західного округу повідомили, що довжина забруднення узбережжя Чорного моря на Одещині становить понад 1200 метрів. Голова відомства Владислав Хрущ наголосив, що ця загроза ще не така очевидна, проте очікуються зміни клімату і температурних умов. Тим часом, за його словами, українські правоохоронці збирають пов'язані з цим матеріали. У майбутньому це дозволить звернутися до міжнародної спільноти за допомогою та подати позови проти Росії для відшкодування збитків.
На черзі Болгарія, Румунія і Туреччина?
Виконувач обов'язків директора науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря» Віктор Коморін на пресконференції повідомив, що з 15 грудня, з моменту початку витоку мазуту з російських танкерів, його не локалізували. Він продовжував витікати з російських танкерів.
«Залежно від синоптичної ситуації цей мазут поширюється вже і в Чорному морі, і в Керченській протоці, і вже в Азовське море. І, відповідно, зрозуміло, що це йде і в Чорне море. І є таке припущення, що якщо він підхоплюється основною чорноморською течією, а свідченням цього є саме те, що цей мазут з'явився біля Дунаю, на території Національного парку «Тузловські лимани», це саме, скажімо так, підтвердження цього припущення, то він за цією основною чорноморською течією піде далі. І до Румунії, і до Болгарії, і до Туреччини», – наголосив він.
Це загрожує всій екосистемі Чорного моря, каже Віктор Коморін.
«На мій погляд, все ж таки загроза буде від тих згустків мазуту, що залишаться на той момент у воді. Тих, які потраплять у воду, вони, на жаль, будуть депоновані. Тобто вони становитимуть небезпеку безпосередньо для донних біоценозів. Ну, а це теж погано для всієї екосистеми Чорноморської, – наголосив експерт.
Російське МНС обстежило понад сім тисяч квадратних кілометрів та обробили сорбентом понад 52 тисячі квадратних метрів узбережжя та акваторії Чорного моря, стверджують у пресслужбі відомства.
Зона НС у Криму розширюється
Підконтрольна Росії влада Криму наприкінці січня розширила перелік регіонів півострова, в яких діє режим техногенної надзвичайної ситуації через розлив нафтопродуктів. Спочатку його запровадили в Керчі, потім на території Феодосії, Судака, Сак, Євпаторії, а також у Сакському та Чорноморському районах. Режим надзвичайної ситуації запроваджили і в анексованому Севастополі.
Мазут еще десятилетиями будет растворяться в воде
«Мазут ще десятиліттями розчинятиметься у воді, потім знову осідатиме, залежно від температури води він згущуватиметься або розріджуватиметься, тобто таким чином, постійно разом з течією, разом з усім, потраплятиме на пляжі. І це стосується не лише України, це стосується і Болгарії, і Туреччини, тобто всіх країн, що межують із Чорним морем», – розповіла в ефірі Радіо Крим. Реалії Юлія Мархель, екоактивістка, дослідниця наслідків екокатастроф, лідерка Let's do it Ukraine.
Наслідки на десятиліття
Через повномасштабну війну Росії з Україною неможливо вивчити весь масштаб катастрофи та оперативно усунути наслідки, каже Юлія Мархель.
«Міністерство навколишнього середовища України звернулося до ЮНЕП-програм (Програма ООН з навколишнього середовища – КР) та інших міжнародних організацій, але, на жаль, у зв'язку з тим, що у нас триває повномасштабна війна, ми відреагувати зі свого боку не можемо, так само, як не можуть і відповідні міжнародні установи та організації. Тому одна надія на Росію, котра, як ми зрозуміли, абсолютно нічого не робить. Вони лише збирають пісок. Ліквідують наслідки, які вже допливають до берегів», – каже Юлія Мархель.
Усі три роки повномасштабної війни Чорне море зазнає забруднення, каже екоактивістка. На його екологію впливають як безпосередньо бойові дії, так і руйнування Каховської ГЕС у червні 2023 року та розлив мазуту з російських танкерів у грудні 2024-го.
«Як дослідник, як людина, як громадянка України, я ніколи не купатимуся в Чорному морі за свого життя. І мої діти теж не купатимуться в ньому. Тому що я це досліджую... Якщо я вживаю їжу, то я питаю, чи вона не з Чорного моря? Тому що з Чорного моря я більше ніколи у своєму житті не вживатиму їжу. Тому що токсичні речовини, важкі метали, миш'як і всі забруднюючі речовини, що потрапили за ці останні три роки в Чорне море, на превеликий жаль, розкладатимуться від 12 до 75 років», – наголосила Юлія Мархель.
Маріупольський «курорт» та чорноморська риба
Мазут із російських танкерів, які зазнали аварії поблизу Криму, рухається в напрямку Маріуполя. Про це повідомили в Маріупольській міській раді. За даними влади, мазутом забруднено 15 кілометрів прибережної смуги Азовського моря. Раніше за допомогою супутникових знімків в Азовському морі зафіксували концентровану пляму нафтопродуктів. Окупаційна влада повідомляла, що на узбережжі Бердянська виявили забруднені ділянки загальною довжиною понад 14 км. Також підконтрольні окупаційній владі ЗМІ писали, що збирання мазуту в Азовському морі триває з середини січня. Проте забруднення помітили знову. Зокрема, пляма рухається в напрямку Маріуполя.
Мазутна пляма рухається систематично, вже можна сказати, між Маріуполем і БердянськомПетро Андрющенко
«Ми бачимо, що мазутна пляма рухається систематично, вже можна сказати, між Маріуполем і Бердянськом. Тут усе залежить від того, який дме вітер, і яка, власне, на сьогоднішній день течія. Тобто ця пляма і ця 15-кілометрова смуга в морі, вона систематично з'являтиметься, то ближче до Маріуполя, то ближче до Бердянська», – розповів в ефірі Радіо Крим. Реалії керівник проекту «Центр вивчення окупації» Петро Андрющенко.
Якщо в Бердянську окупаційна влада почала прибирати мазут із пляжів ще тоді, коли його там не було, то окупаційна влада Маріуполя взагалі ігнорує проблему, стверджує Петро Андрющенко.
«Пісок не білий, не жовтий, на нашій частині Приазов'я він з додаванням чорного насправді. І це чорне виглядає так, як виглядають викиди з мазутом, тому за задумом маріупольської окупаційної влади, можна нічого не робити, розповідати, що забруднення немає і намагатися закликати всіх їхати відпочивати на Азовське море», – наголосив Петро Андрющенко.
Курортний сезон під час війни у цьому регіоні – нонсенс, вважає Андрющенко. Усі бази відпочинку на 90 відсотків зайняті під російські військові бази, стверджує він. Хіба що можливий «дикий» відпочинок.
Якщо брати маріупольську частину, то там здебільшого курортний сезон – це російські військові, які тренуютьсяПетро Андрющенко
«З Донецька поїдуть на море, росіяни, які переїхали до Маріуполя, підуть на море. Місцеві подивляться не на пісок, насамперед, а чи буде плівка на самому морі ця мазутна. Якщо плівки не буде, місцеві підуть на море. Не зупиняться ніяк. А організованого курортного сезону його в принципі не існує давно. Якщо брати маріупольську частину, то там здебільшого курортний сезон – це російські військові, які тренуються», – розповів Андрющенко.
За його словами, екологічні наслідки розливу нафти в Чорному морі можна побачити на місцевих рибних ринках. Там з'явився нетипового виду бичок, запевняє він. За його словами, бичок випотрошений і вимитий. Це свідчить про те, що він забруднений, каже Андрющенко, оскільки «так рибу на узбережжі Азовського моря не продають». Ще одне свідчення на користь цієї версії, стверджує він, те, що цю рибу активно купують приїжджі росіяни, а от місцеві ігнорують.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.