Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Крим «під ковпаком» російських систем РЕБ. Що про це відомо


Комплекс радіоелектронної боротьби «Мурманськ-БН» у 475 Центрі РЕБ ЧФ РФ на мисі Фіолент у Севастополі. Архівне фото
Комплекс радіоелектронної боротьби «Мурманськ-БН» у 475 Центрі РЕБ ЧФ РФ на мисі Фіолент у Севастополі. Архівне фото

Росія активно застосовує в анексованому Криму системи радіоелектронної боротьби, намагаючись протидіяти українським та західним ракетам, а також безпілотним літальним апаратам. Яку мають структуру та озброєння та які об'єкти охороняють на півострові російські війська РЕБ, розбиралися Крим.Реалії.

Структура, завдання, озброєння та можливості

Війська радіоелектронної боротьби ЗС РФ складаються з окремих військових частин та з'єднань. Також підрозділи РЕБ входять до складу військових частин інших родів військ російської армії.

Підрозділи військ РЕБ здійснюють заходи щодо завоювання панування в ефірі, захисту своїх систем управління військами та зброєю від навмисних перешкод супротивника, а також порушення роботи систем управління військами супротивника, зниження ефективності застосування його бойових засобів.

В анексованому Криму є одна військова частина РЕБ – це 475-й окремий Центр РЕБ Чорноморського флоту РФ (в/ч 60135), що дислокується в районі мису Фіолент у Севастополі.

Место дислокации Центра радиоэлектронной разведки ЧФ на мысе Фиолент в Севастополе
Місце дислокації Центру радіоелектронної розвідки ЧФ на мисі Фіолент у Севастополі

Кримські ЗМІ повідомляли у березні 2017 року про розгортання у в/ч 60135 комплексу РЕБ «Мурманськ-БН». Він веде радіорозвідку, перехоплює сигнали супротивника і пригнічує їх у всьому короткохвильовому діапазоні на дальності до 5 тис. км. Комплекс здатний виявляти і пеленгувати типові засоби короткохвильового (КХ) радіозв'язку та створювати перешкоди лініям КХ радіозв'язку в оперативно-стратегічних та оперативно-тактичних ланках управління супротивника.

Російські ЗМІ повідомляють, що «комплекс здатний вивести з ладу всі сучасні військові цілі, включаючи військово-морські та військово-повітряні бази НАТО». Більшість характеристик цього короткохвильового комплексу радіоперешкод для ліній зв'язку перебувають під грифом «Таємно». Ключові цілі нової системи – засоби радіорозвідки, лінії зв'язку корабельних та авіаційних угруповань. Повідомляється, що «Мурманськ-БН» пригнічує весь стільниковий зв'язок (VHF-UHF), супутникові хвилі та радіоприймачі в зоні свого покриття.

2015 року тодішній начальник штабу 475-го Центру РЕБ капітан 2 рангу Костянтин Жук в інтерв'ю російській газеті «Красная Звезда» розповідав про озброєння частини. За його словами, на озброєнні перебувають комплекс «Інфауна» на базі БТР, станції перешкод Р-330Ж «Житель» та Р-934БМВ.

«За допомогою цієї техніки ми вирішуємо цілий комплекс завдань, починаючи від широкодіапазонної радіорозвідки, захисту від радіокерованих вибухових пристроїв та закінчуючи придушенням супутникової навігації та різних видів радіозв'язку як в УКХ-діапазоні, так і GSM», – пояснював командир батальйону підполковник Олександр Остапенко.

Радіолокаційна рота, селище Понизівка, Крим
Радіолокаційна рота, селище Понизівка, Крим

Крім того, у статті згадуються комплекси РЕБ «Красуха-2» та «Красуха-4», а також комплекс «Леєр-3».

РБ-531Б «Інфауна» – російський батальйонний комплекс радіорозвідки та радіоелектронної боротьби. Призначений для захисту техніки та особового складу військ від радіокерованих мінно-вибухових пристроїв, засобів оптичного та радіозв'язку, а також високоточної зброї з відео- та лазерними системами наведення.

Комплекс РБ-531Б «Инфауна»
Комплекс РБ-531Б «Інфауна»

Автоматизована станція постановки перешкод Р-330Ж «Житель» призначена для автоматизованого виявлення, пеленгування та аналізу сигналів джерел радіовипромінювань у робочому діапазоні частот.

Станція здійснює постановку радіоперешкод носійним та мобільним наземним станціям (абонентським терміналам) систем супутникового зв'язку «Інмарсат» та «Ірідіум», навігаційній апаратурі споживачів супутникової радіонавігаційної системи «Навстар» (GPS) та базовим станціям стільникової системи зв'язку GSM-00. За твердженням російського телеканалу «Звезда», Р-330Ж здатна перехоплювати та придушувати канали управління БПЛА.

Станция помех Р-330Ж «Житель» (слева)
Станція перешкод Р-330Ж «Житель» (ліворуч)

Станції перешкод «Красуха», що перебувають на озброєнні 45 Центру РЕБ, призначені для прикриття командних пунктів, угруповань військ, засобів ППО, важливих промислових та адміністративно-політичних об'єктів. Комплекс аналізує тип сигналу та впливає на РЛС противника завадовим випромінюванням. Здійснюють придушення супутників-шпигунів, наземних радарів та авіаційних систем ДРЛОіУ.

Технічні подробиці комплексу засекречені. Стверджується, що можливості станції активних перешкод дозволяють ефективно боротися з усіма сучасними радіолокаційними станціями. За деякими даними, комплекс РЕБ «Красуха-4» здатний «глушити» як сигнал РЛС, так і радіоканали управління БПЛА. Дальність дії комплексу «Красуха-4» оцінюється у 150-300 кілометрів.

Комплекс «Красуха-4С»
Комплекс «Красуха-4С»

Головною особливістю комплексу РЕБ «Леєр-3» є використання як носія джерела перешкод засобам зв'язку супротивника БПЛА «Орлан-10», що дозволяє вирішувати завдання радіоелектронної боротьби на відстані понад 100 кілометрів від місця розгортання підрозділу. Один такий безпілотник здатний залишити без мобільного зв'язку невеликий населений пункт.

Комплекс РБ-341В «Леер-3»
Комплекс РБ-341В «Леєр-3»

Застосування та втрати

Зрозуміло, всі станції РЕБ зі складу 475-го Центру не розміщені на мисі Фіолент у Севастополі, а несуть службу по всьому півострову, прикриваючи важливі об'єкти, серед яких – аеродроми, комплекси ППО та, звичайно, Керченський міст.

Так, наприклад, торік у серпні під Керченським мостом було помічено військовий «УРАЛ», який має ознаки командно-спостережної машини мобільної групи радіоелектронної боротьби. Станції РЕБ менш помітні, але їх декілька в районі Керченського мосту на обох берегах протоки.

Роботу станції РЕБ на Таманському півострові поряд із мостом через протоку відзначає моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер». Так, глушіння сигналів супутникової навігації було відзначено 3 листопада, при цьому послуги відстеження розташування суден показували їх на суші.

А ось слід застосування севастопольського комплексу РЕБ «Мурманськ-БН» видно навіть із космосу. Відповідні фотографії публікує Defence Express.

«Справжній масштаб засобів радіоелектронної боротьби, які застосовує РФ для захисту своїх військових об'єктів, уже помітний із космосу. При цьому в прямому сенсі, тому що йдеться про те, що потужні перешкоди спричинили засвіти на супутникових знімках із технологією SAR», – пояснюють журналісти.

Як зазначається, на знімку від 24 листопада вдалося зафіксувати дуже потужні перешкоди. Цього дня Міноборони Росії повідомило про масовану атаку українських безпілотників.

Станції та комплекси РЕБ є важливими цілями для ЗСУ. Про достовірне ураження таких цілей у Криму невідомо. А ось поряд із Кримом успішні операції були.

Так, у серпні 2024 року на газовидобувній вищці в Чорному морі було знищено російський комплекс радіоелектронної боротьби, за допомогою якого порушувалася супутникова навігація для суден, що пересуваються в районі дії суден.

Того ж місяця станцію РЕБ було знищено на Тендрівській косі в окупованій частині Херсонської області.

Взрыв на Тендровской косе
Вибух на Тендрівській косі

«Не можна розмістити десь у Севастополі станцію і думати, що вона протидіятиме атакам. Чим ближче вони розташовані до безпосередньо контрольованої Україною території, чим ближче розташовані до тих ешелонів, по яких проходять наші повітряні дрони чи надводні, тим краще. І тому, власне, вони використовують саме для цих цілей», – каже керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Які контрзаходи вживає Україна та її партнери

НАТО планує розширити співпрацю з Україною у сфері оборонних технологій та ділитися розвідданими про можливості Росії в галузі радіоелектронної боротьби, писало торік у червні видання Bloomberg.

Але сама Україна у питаннях протидії РЕБ теж не пасе задніх.

І західні, і сучасні українські ракети використовують комбіновану систему наведення, стійку до впливу РЕБ.

Набагато більше схильні до впливу безпілотні літальні апарати, але й тут рішення вже знайдено. Україна використовує для своїх безпілотників десятки систем озброєнь зі штучним інтелектом власного виробництва.

Про це розповіла високопоставлена українська чиновниця, повідомляє «Голос Америки».

Системи зі штучним інтелектом дозволяють недорогим безпілотникам із вибухівкою виявляти цілі або підлітати до них у зонах, захищених потужними системами радіоелектронної боротьби.

Перехід до використання ШІ, особливо для пошуку цілей та управління безпілотниками, став важливим новим фронтом у технологічній гонці, що розгорнулася після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

«На сьогодні на ринку представлено кілька десятків рішень від українських виробників… Їх закуповують і вони надходять у збройні сили та інші оборонні структури», – сказала заступниця міністра оборони України Катерина Чорнохоренко про системи штучного інтелекту для безпілотників.

«Безпілотники, оснащені модулями наведення зі штучним інтелектом (ШІ), не потребують зв'язку з оператором на етапі ведення вогню. Оператор фіксує ціль, після чого ШІ самостійно бере на себе процес наведення, що робить його невразливим до ворожих засобів радіоелектронної боротьби», – сказав в інтерв'ю Радіо Свобода представник української державної ініціативи Brave1, яка підтримує розробку воєнних технологій.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG