Доступність посилання

ТОП новини

Хітпарад репресій: які пісні небезпечно слухати в анексованому Криму


Музика, пісні та репресії у Криму. Колаж
Музика, пісні та репресії у Криму. Колаж

Російські силовики продовжують переслідувати жителів анексованого Криму за прослуховування та виконання українських пісень. Затримання, штрафи та арешти, з огляду на кримську практику, можуть загрожувати навіть за пісні, які офіційно не заборонені в РФ. Крим.Реалії склали хітпарад, за який можна постраждати на півострові.

Переслідування кримчан за українські пісні зазвичай є наслідком доносів, що активізувалися в Криму під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Вперше репресивний хітпарад Крим.Реалії склали 2022 року, коли на півострові намітилася практика переслідувань людей за українську музику.

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну кримчан переслідували за прослуховування та виконання гімну України, пісні січових стрільців «Червона калина», «Дике поле» українського гурту Yarmak та «Гуляночка» Вєрки Сердючки.

За цей час ці репресії посилилися та розширився репертуар, за який можна постраждати у Криму. Ми вирішили підготувати другу частину кримського репресивного хітпараду. У ньому зібрано випадки переслідувань кримчан за українську музику в 2023, 2024 роках та у січні 2025 року.

Ілюстративний колаж
Ілюстративний колаж

«Фортеця Бахмут»

У листопаді 2023 року у Феодосії переслідували місцеву жительку Лілію Манцерову за публікацію в соцмережі відеокліпів українських виконавців. Одне з відео – кліп на пісню «Фортеця Бахмут» гурту «Антитіла», зняте українськими музикантами на передовій у Бахмуті Донецької області, коли це місто було однією з найгарячіших точок під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Стосовно Лілії Манцерової були складені адмінпротоколи за частиною 1 статті 20.3 КоАП Росії (публічне демонстрування символіки екстремістських організацій) та статті 20.3.3 КоАП Росії (дискредитація Збройних сил Росії).

Підконтрольний Росії міський суд Феодосії, розглянувши справу, відправив кримчанку під адмінарешт. Вона свою провину не визнала, але «в скоєному покаялася і пояснила, що зробила дурість».

«Героям (UA)»

У справі Лілії Манцерової фігурує ще одне відео, через яке вона опинилася в суді – «Героям (UA)» українського гурту «Без обмежень». На ньому – кадри боїв Збройних сил України під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Підконтрольний Росії міський суд Феодосії встановив, що на відео зображено тризуб, який нібито є «символікою організації українських націоналістів, української повстанської армії ОУН, діяльність якої заборонена, визнана екстремістською на території Росії».

Те, що тризуб також є державним символом України і в цьому статусі не заборонений ні в Росії, ні в анексованому Криму, суд не уточнив. Він визнав кримчанку винною та призначив їй адміністративне стягнення.

«Доброго вечора, ми – з України!»

Наприкінці 2023 року підконтрольний Росії Ленінський районний суд оштрафував двох кримчан – Ленура Халілова та Дмитра Камишанцева на 40 тисяч рублів за публічне прослуховування пісні «Доброго вечора, ми з України». Її виконує український дует PROBASS & HARDI.

Повторювана фраза «Доброго вечор, ми – з України!» – єдина у цій музичній композиції. Її часто вимовляв в ефірі українського телемарафону голова Миколаївської обласної держадміністрації Віталій Кім на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, коли Миколаїв та інші міста півдня України практично цілодобово обстрілювали російські війська.

Офіційно ні ця фраза, ні ця пісня у РФ не заборонені. Але, на думку Ленінського райсуду, прослуховуванням пісні «Доброго вечора, ми – з України» «висловлювалася незгода з проведенням СВО» («спеціальною військовою операцією» в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР). Обидва кримчанина провину визнали, стверджують у суді.

2024 року за зберігання пісні «Доброго вечора, ми – з України» на сторінці в російській соцмережі «Вконтакте» затримали та оштрафували жительку Сімферополя за статтею про «дискредитацію Збройних сил РФ» (ст. 20.3.3 КК РФ). Суд встановив, що ця пісня нібито «використовується у матеріалах, спрямованих на підрив довіри» до російської армії.

Пісня про маму

У січні 2025 року в Євпаторії затримали та відправили під суд місцевого жителя Віталія Кирпача за прослуховування українських пісень. Це сталося після того, як провоєнний паблік «Крымский СМЕРШ» опублікував фрагмент відео, в якому звучала українська пісня «Ой, чого ж ти, мамо». В Україні її співають різні виконавці.

У цій пісні немає жодних політичних і військових підтекстів. Тому вона могла стати лише приводом, щоб відправити кримчанина до суду.

Стосовно Віталія Кирпача було складено протокол про адміністративне правопорушення за статтею 18.8 КоАП РФ (порушення іноземним громадянином чи особою без громадянства правил в'їзду до РФ чи режиму перебування (проживання) в РФ). За даними російських пабліків, він живе в Євпаторії з 2013 року, але відмовився приймати російське громадянство.

За даними провоєнного пабліка «Крымский СМЕРШ», Віталію Кирпачу було призначено адмінарешт. Його позиція у справі невідома.

«Злочинне» слово «Україна»

Переслідування кримчан за прослуховування чи виконання українських пісень влада України та правозахисники вважають політично мотивованими та спрямованими на придушення проукраїнських поглядів на півострові під час повномасштабного вторгнення РФ на материкову частину України.

Переслідування за те, що подобається пісня, в назві якої є слово «Україна», – ознака злочину
Правозахисники

«Переслідування лише за те, що подобається пісня, в назві якої є слово «Україна», є ознакою злочину проти людяності. Римський статут до цієї категорії відносить масштабне переслідування групи осіб за їхні ідеологічні переконання», – пише правозахисний Telegram-канал «Трибунал. Крымский эпизод».

Російська влада Криму запевняє, що не карає людей за «нормальні» українські пісні.

Виконання на бандурі. Ілюстративне фото
Виконання на бандурі. Ілюстративне фото

25 червня 2024 року Європейський суд з прав людини у міждержавній справі «Україна проти Росії» ухвалив, що Росія необґрунтовано встановила своє законодавство на тимчасово окупованій території Криму та Севастополя, діючи з порушенням правил міжнародного гуманітарного права та Конвенції про захист прав людини й основних свобод.

У МЗС Росії заявили, що вказане рішення ЄСПЛ Росія «законодавчо не визнає і не виконуватиме».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG