Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Флот, логістика, ППО: дев'ять ударів ЗСУ по об'єктах РФ у Криму в 2024 році


Колаж
Колаж

Російські військові кораблі, авіація, склади з боєприпасами та командні пункти – це неповний перелік того, що було знищено чи пошкоджено у Криму силами ЗСУ в 2024 році. Крим.Реалії вирішили нагадати про наймасштабніші удари по військових об'єктах РФ у Криму. Куди «прилітало» у 2024 році та яке це має значення для війни, розповідаємо у нашому матеріалі.

Серія ударів по російських військових об'єктах у Криму розпочалася 2022 року, коли Росія вже кілька місяців вела повномасштабне вторгнення в Україну. Ці удари у Збройних силах України пояснюють прагненням послабити сили РФ та зруйнувати їхню військову логістику, що забезпечує військові дії у південних областях України під час повномасштабного вторгнення Росії.

Росія, як правило, приховує результативні удари по своїх об'єктах та заперечує втрати. Але часто вони настільки масштабні, що приховати їх неможливо.

Нафтобаза у Феодосії

Одним із наймасштабніших у 2024 році був удар по нафтобазі у Феодосії. В жовтні у місті почули вибухи. За ними була масштабна пожежа на нафтобазі, яку можна було побачити не лише з різних районів міста, а й з найближчих околиць.

Пожар на нефтебазе в Феодосии
Пожежа на нафтобазі у Феодосії

У Генштабі ЗСУ визнали причетність до ураження морського нафтового терміналу у Феодосії, назвали це «заходами з підриву військово-економічного потенціалу РФ».

У ЗСУ стверджують, що ця найбільша в Криму база перевалки нафтопродуктів «використовувалася, зокрема, й для забезпечення потреб окупаційної армії РФ».

Російська влада Криму, у свою чергу, заявляла про «техногенну подію», причину якої так публічно й не назвали.

Пожар на нефтебазе в Феодосии 7 октября 2024 года
Пожежа на нафтобазі у Феодосії 7 жовтня 2024 року

Пожежу на нафтобазі не могли загасити тривалий час. У Феодосії оголошували «режим техногенної надзвичайної ситуації муніципального характеру» та евакуювали людей. Після пожежі нафтобаза повністю виведена з ладу.

Згідно з експертними оцінками, цей удар створив армії РФ серйозні проблеми з логістикою палива. Вплинуло це і на цивільне життя у Криму. Після удару по нафтобазі в Криму підскочили ціни на паливо всіх видів.

Поромна логістика

Вибухи були зафіксовані 2024 року поблизу Керченської поромної переправи. У травні там постраждали два пороми – «Авангард» і «Конро Трейдер».

У Керченському морському рибному порту після ракетного удару помітили залізничний пором із помітним дефектом борту.

Керченский паром 30 мая 2024 года
Керченський пором 30 травня 2024 року

У ЗСУ оголосили, що завдали удару по Керченській поромній переправі американськими ракетами ATACMS, оскільки переправа використовувалася для постачання угруповання російських військових у Криму.

Російська влада Криму, у свою чергу, повідомила про пошкодження скління надбудов двох поромів – автомобільного та залізничного, які постраждали від нібито уламків збитих ракет.

Українські безпілотники також атакували нафтовий термінал у російському порту «Кавказ» на Таманському півострові, який забезпечує сполучення з Керченською поромною переправою.

Российская военная техника грузится на паром для переброски в Крым
Російська військова техніка вантажиться на пором для перекидання до Криму

Пором «Конро Трейдер» постраждав від повторного удару ЗСУ в російському порту «Кавказ», на його борту були залізничні цистерни з паливом, повідомляв Telegram-канал «Крымский ветер». У результаті пором затонув.

Глава російського Темрюкського району Кубані Федір Бабенков визнав, що на поромі було щонайменше 30 цистерн із паливом.

Пожар на пароме Conro Trader (Конро Трейдер) с железнодорожными цистернами на борту 22 августа 2024 года
Пожежа на поромі Conro Trader («Конро Трейдер») із залізничними цистернами на борту 22 серпня 2024 року

Загалом у 2024 році з ладу було виведено три залізничні пороми, які використовувалися Росією для переправлення залізничних цистерн із паливом до Криму. Це був запасний логістичний шлях в умовах проблемного трафіку на Керченському мосту. Цим паливом забезпечувалося військове угруповання РФ на півдні України. Після ударів по поромах Росія знову активізувала постачання палива залізницею через міст у Керченській протоці.

Удари по Чорноморському флоту РФ

У 2024 році Збройні сили України систематично завдавали ударів по Чорноморському флоту РФ. Ще один великий десантний корабель – «Цезарь Куников» – був атакований у лютому, коли перебував у морі в районі Сімеїза (Південне узбережжя Криму).

Буксиры перемещают большой десантный корабль «Цезарь Куников» в Южную бухту Севастополя, 14 мая 2022 года
Буксири переміщують великий десантний корабель «Цезарь Куников» до Південної бухти Севастополя, 14 травня 2022 року

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України заявили, що його вразили безпілотники Magura V5 у межах операції спецпідрозділу Group 13.

У результаті «Цезарь Куников» отримав критичні пробоїни по лівому борту і почав тонути. Рятувальна операція РФ виявилася безуспішною.

Наслідки цього удару достовірно невідомі. ВДК «Цезарь Куников» міг вміщувати на борту до 87 членів екіпажу. Офіційних повідомлень про поранення чи загибель членів екіпажу не було. Паблік, близький до російської влади, заявив, що «весь екіпаж живий».

Після втрати корабля Чорноморський флот РФ прискорив виведення своїх боєздатних одиниць із Криму на базу в Новоросійську.

Проте атаки на Чорноморський флот РФ продовжилися. У березні ЗСУ пошкодили та знищили ще кілька російських кораблів. Серед них – корабель проєкту 22160 «Сергей Котов», який затонув неподалік Керченської протоки.

Корвет «Сергей Котов»
Корвет «Сергей Котов»

Були уражені ВДК «Ямал» та «Азов», розвідувальний корабель «Иван Хурс», а також ВДК «Константин Ольшанский». Останній – український корабель, захоплений Росією під час анексії Криму в 2014 році.

У травні в Севастополі внаслідок удару ЗСУ затонув російський малий ракетний корабель «Циклон».

Спуск на воду малого ракентного корабля «Циклон» на судостроительном заводе «Залив», Керчь, 24 июля 2020 года
Спуск на воду малого ракентного корабля «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив», Керч, 24 липня 2020 року

За даними російського Telegrаm-каналу «Досье шпиона», в результаті загинули шестеро військовослужбовців ЧФ РФ і 11 отримали поранення. Російська влада офіційно про це не повідомляла.

За даними ЗСУ, з початку повномасштабного вторгнення в Україну Чорноморський флот РФ втратив 30% свого бойового потенціалу.

На думку речника Військово-морського флоту ЗСУ Дмитра Плетенчука, російський флот втратив можливості впливати на перебіг бойових дій в Україні.

РЛС та ЗРК

У червні в Криму атакували дивізіон зенітно-ракетного комплексу С-400 «Тріумф» у районі Джанкоя.

Російський Telegram-канал ASTRA повідомив про «приліт» чотирьох ракет за місцем дислокації 31 дивізії ППО МО РФ у Джанкойському районі, пошкодження двох РЛС та поранення одного військовослужбовця.

Наслідки удару ЗСУ на цьому об'єкті опублікував проєкт Радіо Свобода «Схеми».

За даними українського OSINT-проєкту CyberBoroshno, РЛС 48Я6-К1 «Подлет» було ліквідовано в районі села Рубинівка Джанкойського району під час удару по ЗРК С-400.

Російська влада про це не повідомляла.

ЗСУ систематично знищують об'єкти ППО в різних регіонах Криму, щоб зробити російську армію на півострові вразливішою. Один із масштабних ударів по об'єкту ППО припав по Юхариній балці в Севастополі.

Підземний командний пункт ППО

У січні ЗСУ вдарили по командному пункту з'єднання російських військ у Севастополі. Він розташований у Юхариній балці. Там базувалася 31 дивізія ППО Повітряно-космічних сил РФ, колишній запасний командний пункт ППО.

Російська влада міста заявила, що ППО нібито відбило ракетну атаку.

Але Telegram-канал «Крымский ветер» стверджував, що ракета влучила в «заглиблений КП, стався обвал тунелів», а споруда «мабуть, виведена з ладу назавжди».

Воинская часть в Юхариной балке, скриншот спутниковой карты Google
Військова частина в Юхариній балці, скриншот супутникової карти Google

У Збройних силах України заявляли про ураження командного пункту об'єднання російських військ, а також «серйозні пошкодження російської системи захисту».

Російська влада визнала атаку по Юхариній балці, але нічого не повідомляла про її наслідки. Лише за місяці у відкритому доступі з'явилися некрологи загиблих там військовослужбовців РФ. За даними пабліків, жертв серед військових РФ на Юхариній балці могло бути не менше 13. Офіційних даних про це немає.

Склад із дронами

У липні вибухи чули на околицях Балаклави (Севастополь). У пабліках з'явилися фото та відео потужного стовпа диму в цьому районі.

Склад ГСМ на аэродроме Бельбек. Фото из самолета, 2014 год
Склад ПММ на аеродромі «Бельбек». Фото з літака, 2014 рік

Незабаром відбулася вторинна детонація, внаслідок чого кримські та російські пабліки облетіли фото стовпа диму, схожого на ніжку «ядерного гриба».

За даними Telegram-каналу «Крымский ветер», вибух і пожежа сталися у військовій частині поряд із селом Флотське (Карань) у Балаклаві.

Російський Telegram-канал «Досье шпиона» повідомив про знищення складу з 90 безпілотниками «Shahed-136/Герань-2». Ними Росія регулярно атакує материкову частину України.

Перевірити цю інформацію неможливо. Російська влада про це не повідомляє.

Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук заявив, що «удар по складу боєприпасів» у Криму був завданий пілотами української авіації.

Аеродром «Бельбек»

Протягом усього року ЗСУ активно атакували аеродром «Бельбек» у Севастополі. Там дислокується 38-й винищувальний авіаційний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС та ППО Росії. Під час повномасштабної війни РФ з Україною з цього аеродрому регулярно злітають російські винищувачі та штурмовики. Вони атакують мирні міста материкової частини України.

Склад ГСМ на аэродроме Бельбек. Фото из самолета, 2014 год
Склад ПММ на аеродромі «Бельбек». Фото з літака, 2014 рік

Під час атаки на «Бельбек» у січні було знищено щонайменше три літаки та особовий склад військ РФ, заявляли у Повітряних силах України.

За інформацією британської розвідки, внаслідок удару знищено бункер радіолокаційного пункту управління та координації.

У Росії про втрати на цих об'єктах не повідомляли.

Удари по «Бельбеку» тривали у травні. Там знищено радіолокаційну систему 92Н6Е, що входить до складу комплексу ППО С-400 і пошкоджено щонайменше одну установку, пише Telegram-канал «Крымский ветер».

Також на «Бельбеку», за даними The New York Times, було знищено два російські літакиМіг-31 та Су-27, ще один Міг-29 пошкоджено.

Уничтоженный российский истребитель МиГ-31 на авиабазе «Бельбек». Спутниковый снимок компании Maxar Technologies, датированный 16 мая 2024 года
Знищений російський винищувач МіГ-31 на авіабазі «Бельбек». Супутниковий знімок компанії Maxar Technologies, датований 16 травня 2024 року

Про загибель щонайменше одного російського військового внаслідок удару по паливному складу біля злітно-посадкової смуги «Бельбека» писали російські ЗМІ.

У червні на цьому ж аеродромі знищили дві пускові російські установки ЗРК С-400 і радіолокаційну станцію, а також РЛС «Небо-М».

Авіабаза «Октябрське»

У серпні в районі військового аеродрому «Октябрське» в Красногвардійському (Курманському) районі пролунали вибухи і виникла потужна пожежа, яка супроводжувалася детонацією боєприпасів.

Авиабаза Октябрьское
Авіабаза «Октябрське»

Російська влада Криму про причини події не повідомляла, але перекривала рух залізницею та автомобільними дорогами в епіцентрі вибухів.

Telegram-канал «Крымский ветер» повідомляв про детонацію на підземних складах боєприпасів.

За даними російського Telegram-каналу ASTRA, горів та детонував склад боєприпасів на місці тимчасової дислокації 104-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії Збройних сил РФ у районі сіл Ленінське та Зоряне.

Згідно з публічними даними, підземне сховище боєприпасів, побудоване ще в радянські роки, розташоване в полі на 900 метрів на південь від автодороги, що сполучає селище Октябрське та село Зоряне Красногвардійського (Курманського) району.

Мінус Мі-8

31 грудня у Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили про знищення російського вертольота Мі-8 у Криму за допомогою морського дрона Magura V5.

За даними відомства, це сталося в районі мису Тарханкут.

Мыс Тарханкут
Мис Тарханкут

Для ураження повітряної цілі використовувалися ракети Р-73 SeeDragon.

Ще один Мі-8 був пошкоджений, але зміг дістатися аеродрому базування, заявляють у ГУР. У відомстві стверджують, що таке знищення сталося вперше у світі.

Про перше в історії ураження російської авіації українськими морськими дронами в Керченській бухті у грудні повідомляли в СБУ.

Російська влада про втрати своєї авіації в Криму не повідомляє. Військові РФ активно зміцнюють західне узбережжя Криму фортифікаціями для стримування українського десанту.

Для захисту Криму від ЗСУ російська влада Криму також формує територіальну оборону, до якої записують чиновників і бойовиків-добровольців.

Публічно вони запевняють, що півострову наступ ЗСУ «не загрожує».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG