Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Дніпровська флотилія Чорноморського флоту РФ : чи готова Росія форсувати Дніпро?


Фотоколаж
Фотоколаж

Понад рік тому Міноборони РФ заявило про створення Дніпровської річкової флотилії, яку підпорядкують Чорноморському флоту Росії. До кінця 2025 року її мали намір повністю укомплектувати. Наскільки реальний цей план, де воює флотилія та якими ресурсами забезпечена, вивчали Крим.Реалії.

Головним завданням Дніпровської річкової флотилії Росії, писали російські ЗМІ, буде форсування Дніпра.

Тренувальна база Дніпровської річкової флотилії розташована на Тарханкуті – заявляють російські ЗМІ. Партизанська група «Атеш» спробувала зняти локацію, кажуть, що у січні там точилися навчання.

91-й дивізіон бригади річкових катерів із цієї флотилії базується на Херсонщині. На відео росіян знято одне з їхніх місць дислокації. Військові з флотилії дякують за гуманітарку, у тому числі й за саморобні плоти.

Саморобний плавзасіб, подарований Дніпровській флотилії росіянином
Саморобний плавзасіб, подарований Дніпровській флотилії росіянином

У дивізіоні річкових катерів Дніпровської флотилії воює цей росіянин – сибіряк із позивним «Шеф». Росіянин, який приховує своє обличчя, змінив на війні вже три підрозділи. Розповідає, навіщо із Сибіру поїхав на війну і що його не всі на батьківщині розуміють.

Російський військовий із позивним «Шеф» із Дніпровської річкової флотилії
Російський військовий із позивним «Шеф» із Дніпровської річкової флотилії
Якщо ми не підемо туди, діди знову наші підуть
Військовий РФ із позивним «Шеф»

«Навіщо їм їхати взагалі сюди, якщо до Сибіру не дістає? Вони можуть удома сидіти, відсиджуватися. Вони ж розуміють, там мотивацію, ціль, не дай боже, щось летить комусь у вікно, снаряд, це ж непростимо. А потім як своїм дітям у вічі дивитися, своїм близьким, своїм рідним? Якщо ми не підемо туди, діди знову наші підуть, так виходить. Як кажуть, у бій пішли самі старі. Та ні, звісно. Вони ж змогли, а чим ми гірші, ніж вони. Ми ж теж начебто чоловіки, десь припонтячені, десь за духом сильніші, десь на вулиці можна побитися», – намагається пояснити свою участь у війні проти України росіянин із позивним «Шеф».

Список потреб Дніпровської річкової флотилії. Скриншот із російського телеграм-каналу «ZOV Поддержим наших»
Список потреб Дніпровської річкової флотилії. Скриншот із російського телеграм-каналу «ZOV Поддержим наших»

Потрібна «їжа всяка!» – із таким проханням наприкінці одного зі списків потреб до волонтерів зверталися бійці Дніпровської флотилії. Просять і труси зі шкарпетками. Військовий із позивним «Шеф» розповідає, що на своє забезпечення у дивізіоні річкових катерів скидаються самі.

За рахунок людей ми тут витягуємо. І отримуємо самі зарплату, і самі скидаємося на общак
Військовий РФ із позивним «Шеф»

«І розуміючи, що Міноборони не так допомагає, як людський народ, за рахунок людей ми тут витягуємо. І отримуємо самі зарплату, і самі скидаємося на общак. Ну, щоб не чекати на гуманітарку, щось купуємо. Все одно місце дислокації змінюється постійно. Ми незалежні від допомоги. Але дякую за турботу, що допомагаєте, підтримуєте», – каже росіянин із позивним «Шеф».

Ось цей бронекатер «Шмель» і швидкохідні десантні катери 1206 «Кальмар» зі складу Каспійської флотилії Росії обіцяли передати Дніпровській флотилії, повідомляло російське агентство ТАСС. «Усі вони обладнатимуться «парасольками» від безпілотників», заявляло одне з джерел ТАСС, близьке до силових структур Криму.

Російський артилерійський катер проєкту «Шмель» з Каспійської флотилії
Російський артилерійський катер проєкту «Шмель» з Каспійської флотилії

Якими катерами комплектується ця російська флотилія? Імовірно, це катери з Каспію, як писали російські ЗМІ, а також захоплені українські катери, вважає військовий експерт Павло Лакійчук.

Це будуть усі «Серни» та їхні аналоги старіші
Павло Лакійчук

«Маємо розраховувати, що це будуть усі «Серни» та їхні аналоги старіші, ті допотопні «Д»-шки. Це можуть бути або вкрадені у нас МБАКи, вони там в Азові затрофеїли кілька штук, можуть бути передані з Каспійської флотилії – ці старі, 1261-го, здається, про'кту з танковою баштою. Це така основа. Вона, швидше за все, ще «обвішуватиметься» «Антаресами» – якщо будуть «Антареси». А так – човнами накраденими», – каже військовий експерт, керівник проєктів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.

Російський військовий на Кінбурнській косі, березень 2025 року
Російський військовий на Кінбурнській косі, березень 2025 року

Функція дивізіону Дніпровської флотилії, що базується в Лазурному Херсонській області – патрулювання в межах Кінбурнської та Тендрівської кіс. На косі обладнані артбатареї. Як стверджують російські ЗМІ, через кожні 200 метрів розміщені ПТУРи, є ППО. На Кінбурнській косі також розміщені взводні опорні пункти 61-ї бригади морпіхів і частин 14 армійського корпусу армії Росії з Кольського півострова. Морпіхи 61-ї ОБрБО введені до складу Дніпровської флотилії. Деякі російські ЗМІ дивуються з того, що у флотилії служать не кримські морпіхи, а жителі півночі.

Зі статті у російському виданні «Репортер» про Дніпровську флотилію, лютий 2025 року
Зі статті у російському виданні «Репортер» про Дніпровську флотилію, лютий 2025 року
Для повного комплекту флотилії їм потрібна авіація – гелікоптери. Очевидно, не менше ланки виділятимуть із Джанкоя
Павло Лакійчук

У флотилію, ймовірно, передадуть ще й гелікоптери, зазначає військовий експерт Павло Лакійчук.

«Це має бути бригада річкових катерів, що включає щонайменше два дивізіони: дивізіон артилерійський і дивізіон десантних катерів. Відповідно, сили та засоби десанту. Це до батальйону морської піхоти. Ось бригаду катерів вони вже штатно сформували. Морська піхота формується. І для повного комплекту флотилії їм потрібна авіація – гелікоптери. Очевидно, не менше ланки виділятимуть із Джанкоя. Там, мабуть, має бути і десантно-транспортна, і армійська авіація», – каже військовий експерт, керівник проєктів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.

Гелікоптери на військовому аеродромі «Джанкой», квітень 2023 року. Скриншот відео
Гелікоптери на військовому аеродромі «Джанкой», квітень 2023 року. Скриншот відео

Розслідувачі військового порталу «Defense Express» вважають, що Дніпровська флотилія РФ може отримати у своє розпорядження рідкісні російські берегові самохідні артилерійські комплекси А-222 «Берег», оскільки про це писали російські ЗМІ. У Росії станом на минулий рік було лише 36 одиниць цього артилерійського комплексу, і всі вони зосереджені на Чорноморському флоті. У цьому комплексі використовують похідну від корабельної гармати АК-130 калібру 130 міліметрів, дальність стрільби – до 23 кілометрів. Від серійного виробництва подібних установок Росія неодноразово відмовлялася, водночас їй постійно бракує артилерійських комплексів, зазначає військовий оглядач Олександр Коваленко.

Їм не вистачає зараз артилерійської компоненти, у них проблема із самохідними артилерійськими установками
Олександр Коваленко

«Проте їм не вистачає зараз артилерійської компоненти, у них проблема із самохідними артилерійськими установками. Тому, я думаю, що А-222, оскільки вони були як проєктні, вони проходили випробування, їх намагалися виготовляти – ці одиниці є і вони можуть стояти на озброєнні. Але ефективність їх досить сумнівна. Якщо вона [установка] буде знищена, наприклад, тим самим нашим якимсь FPV-дроном... А чому вона може бути знищена? А тому що в неї дальність пострілу ефективна – це 20 кілометрів. Для самохідної артилерійської установки, яку намагалися зробити на базі «Мста-С» по більшості вузлів… – це ніщо. А це «самоходка» – досить така «жирна» ціль. Тому так, вона може стояти, але від неї мало ефекту» , – вважає військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

Російський береговий самохідний артилерійський комплекс А-222 «Берег»
Російський береговий самохідний артилерійський комплекс А-222 «Берег»

Набагато небезпечніше, ніж комплекс «Берег», для активних дій українських військових – вогневі точки противника на Херсонщині та на тій же Кінбурнській косі на Миколаївщині, вважає військовий оглядач Олександр Коваленко.

На Кінбурнській косі десантування – серйозна проблема через такі вогневі точки. Якщо вони будуть знешкоджені, можна десантуватися
Олександр Коваленко

«Те, що справді вздовж узбережжя росіяни намагаються розміщувати вогневі точки з ПТРК, протитанковими ракетними комплексами, це може бути серйозною проблемою, бо будь-яке десантування з використанням швидкісних човнів є проблемою, бо така вогнева точка дуже швидко реагує на такі загрози. Тому на Кінбурнській косі десантування – серйозна проблема через такі вогневі точки. Якщо вони будуть знешкоджені, можна десантуватися, Кінбурнська коса наша. Без знищення цих вогневих точок, на жаль, [ні] – їх занадто багато і вони їх використовують. Це навіть швидше, ніж FPV-дрони, дорожче, але швидше й ефективніше саме за такими характеристиками. Так, на Кінбурні натикане там повністю все це», – зазначає координатор групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

Розрахунок протитанкового ракетного комплексу «Корнет» РФ на Кінбурнській косі, березень 2025 року
Розрахунок протитанкового ракетного комплексу «Корнет» РФ на Кінбурнській косі, березень 2025 року

За даними ГУР України, Росія планує, що Дніпровська флотилія складатиметься з двох бригад річкових катерів – з номерами 91 і 92 – чотирьох та трьох дивізійного складу відповідно. Штаб і командні пункти флотилії та бригад розташовані в Криму, в селищах Мирне і Чорноморське. Комплектування флотилії хочуть закінчити до кінця цього року.

До цієї флотилії має увійти до 400 плавзасобів, і вона має бути укомплектована більш ніж двома тисячами військовослужбовців
Андрій Черняк

«За планами ворога, до цієї флотилії має увійти до 400 плавзасобів, і вона має бути укомплектована більш ніж двома тисячами військовослужбовців. Однак поки це не вдалося, ця флотилія перебуває у стані формування. Вони відчувають нестачу особового складу, нестачу спеціальної техніки, і, відповідно, ми не думаємо, що вони вийдуть на 100% укомплектованість на той час, який вони собі визначили. Знову ж таки, варто сказати, що цю флотилію намагалися залучати до якихось штурмових дій на правобережну Україну. Підрозділи готувалися на території Криму, вони проходили навчання, отримували якісь нові плавзасоби. Але, знову ж таки, завдяки нашим захисникам, завдяки Силам оборони України ці штурмові групи були знищені і, відповідно, жодного успіху ворог не зміг досягти», – каже представник ГУР Міністерства оборони України Андрій Черняк.

Під час акції протесту в захопленому російськими військовими місті Генічеську Херсонської області, 6 березня 2022 року
Під час акції протесту в захопленому російськими військовими місті Генічеську Херсонської області, 6 березня 2022 року

Війська російського угруповання «Днепр» в Херсонській області розміщені локально та забезпечують оборону лише першої лінії, зазначає військовий оглядач Олександр Коваленко. І повноцінної другої лінії оборони там немає, окупована територія слабко контролюється углиб.

«Всередині лівобережної Херсонщини, як і вглиб Запорізької області, майже нікого немає. І в цьому є серйозна загроза. Кринки на себе свого часу стягли велику кількість сил і засобів, так само як і Роботине, і вони там зараз концентруються. Але вся решта території майже не має насичення, необхідного для контролю цієї території. Військовий контроль саме, маю на увазі», – каже Олександр Коваленко.

Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року
Українські військовослужбовці ведуть вогонь зі 122-мм гармати по російських позиціях у Херсонській області, 27 жовтня 2024 року

Військовий оглядач зазначає, що великої загрози для десантування росіян на правобережну Херсонщину наразі не фіксується.

«Сама собою група військ «Днепр» контролює [захоплену територію], вона має найбільший склад – понад 120 тисяч особового складу – серед усіх інших груп військ. Але при цьому вона найменш ефективна. Там нульова ефективність майже. Що по дніпровській лінії – по лінії бойового зіткнення, що в Запорізькій області – до Роботиного, з Оріхівського напрямку – до Гуляйполя, там немає якоїсь ефективної дії. Нема чим так вихвалятися. Тому, в принципі, це найбільше угруповання, але менш ефективне та ініціативне. І зробити нічого не зможуть», – вважає Олександр Коваленко.

На думку експерта, з посади командувача угруповання можуть зняти генерал-полковника Михайла Теплинського – через те, що об'єднання показує себе як найменш результативне та сумнівне за надійністю.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Алексіна Дорогань

    Кримська тележурналістка. Працювала на провідних кримських телеканалах, була кримським власкором центральних телеканалів України. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року.

XS
SM
MD
LG