Доступність посилання

ТОП новини

Афера з «альтернативою»: Москва не може «окупувати» всіх кримських татар


Мітинг проти російської анексії Криму в Стамбулі. Туреччина, 3 березня 2019 року
Мітинг проти російської анексії Криму в Стамбулі. Туреччина, 3 березня 2019 року

СІМФЕРОПОЛЬ-СТАМБУЛ-КИЇВ – Як повідомляє федеральна та підконтрольна Москві кримська преса, наприкінці грудня 2024 року на базі привласненого російською владою столичного Кримського інженерно-педагогічного університету ставленики Кремля провели так званий «з'їзд російських депутатів Криму всіх рівнів, обраних з-поміж кримських татар.

Зібралося близько 400 осіб: 250 депутатів російських органів влади півострова, представники МЗС та адміністрації президента РФ, Федерального агентства у справах національностей, депутати Держдуми, керівництво російського «Духовного управління мусульман Криму та Севастополя» (ДУМКС), нібито «делегати» від кримськотатарських громад Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Білорусі, Туреччини та окупованої частини Херсонської області України, учасники «СВО» (так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну, що триває з лютого 2022 року – КР).

  • Як відбувався захід, які заяви було ухвалено?
  • Навіщо Москва називає такі збори «єдиним представницьким органом» кримськотатарського народу?
  • Чи здатні зібрані так звані невизнані «депутати від кримських татар» реально захищати інтереси народу та його представників у прифронтовому, анексованому Росією Криму?
  • Чому «альтернативну» Меджлісу та Курултаю кримськотатарського народу псевдоструктуру ніколи не сприйме світова диспора?

На ці та інші питання Крим.Реалії шукали відповіді разом із експертами.

Виправдати курс Кремля

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Учасників «зборів» привітав призначений Москвою глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов), назвавши присутніх людьми, «чия громадянська позиція та багаторічна робота на благо Криму є прикладом для співвітчизників». Він наголосив, що «майбутнє Криму сьогодні формується на полях «СВО», а підтримка Кремля – «завдання номер один для кожного громадянина», що нібито «кримчани дуже добре розуміють».

Еміралі Аблаєв
Еміралі Аблаєв

Російський муфтій мусульман Криму та Севастополя Еміралі Аблаєв назвав подію «виконанням дуже важливої місії», демонстрацією того, як «на краще змінилося життя кримських татар з 2014 року». Він також закликав забути про тих, «хто за межами Криму намагається вказувати, як тут жити», а депутатів з-поміж кримських татар – «працювати для всіх кримчан, працювати заради світлого майбутнього».

«Я приїхав висловити думку, як ми можемо інтегрувати Крим разом із Росією. Як ми можемо розвивати міжнаціональні відносини? Ми сюди приїхали, щоб потім показати розвиток Криму. Якщо чесно, ми побачили, як на півострові красиво і розвинуто», – цитує представника кримських татар із Туреччини Нусрета Тузака російська «Крымская лента новостей». Він, як член дисциплінарної комісії Федерації кримських дернеків ТР, очолюваної відомим Унвером Селем і неодноразово підданої адміністративній відповідальності владою Туреччини, був єдиним членом делегації цієї країни, заявленої організаторами.

У російському «Домі дружби» Сімферополя за участі, як заявляють організатори, кримськотатарських гостей із Туреччини, Узбекистану, Таджикистану та Херсонської області також провели «круглий стіл» на тему «Розвиток зв'язків кримських татар із співвітчизниками за кордоном».

Учасники ухвалили «резолюцію», в якій зазначили, що «події, які відбуваються у світі, акцентують на важливості недопущення загострення етноконфесійних протиріч у будь-якому регіоні світу та необхідності посилювати гармонізацію відносин у дусі тих, що існують у російському Криму».

Чергова «координаційна рада»

Учасники з’їзду, заявивши, що «рано чи пізно Крим все одно буде визнаний російським», визначили захід як «єдиний легітимний орган, який має право висловлювати думку кримськотатарського народу». З цього приводу делегати ухвалили текст офіційної заяви, в якій позначили, що «представницька функція є лише у законно обраних російських депутатів з-поміж кримських татар усіх рівнів, наділених законним правом представляти інтереси виборців».

І нібито «повноваженнями виступати від імені народу з’їзд наділили виборці, які проголосували за чинних депутатів». Незважаючи на це, учасники зборів звернулися до «співвітчизників за кордоном», закликавши «всіх кримських татар об'єднатися та підтримувати розвиток кримськотатарського народу на своїй рідній землі, в Криму – разом із Росією».

До тексту звернення на адресу Організації Ісламських Держав, крім зазначеної тези та перерахування «здобутків влади у реалізації прав кримських татар», увійшло запрошення для делегації цієї міжнародної структури відвідати анексований Крим для того, щоб переконатися у перевагах життя кримських татар і кримчан після подій 2014 року. Звертаючись до президента Турецької Республіки Реджепа Тайїпа Ердогана, учасники та організатори нелегітимного заходу також запросили його відвідати Крим, втім, заявивши і про альтернативу – вони самі готові зустрітися з главою Туреччини, відвідавши Стамбул або Анкару. А от депутатів Великих Національних Зборів Туреччини (парламенту – КР) не лише запросили до Криму, а й закликали визнати результати «референдуму» 2014 року.

У кожному зі звернень організатори не забули вказати, що визнаний та законодавчо закріплений в Україні представницький орган кримських татар – Меджліс, є незаконним. Окремі звернення було ухвалено на підтримку проведення так званої «СВО» та «курсу Володимира Путіна».

За підсумками «з'їзду» також ухвалили рішення створити «координаційну раду», до якої увійдуть представники духовенства, депутати та громадські діячі. Протягом останніх 11 років анексії Криму Росія кілька разів і безуспішно намагалася створити «координаційні ради» серед кримських татар.

Тільки Всесвітній конгрес

Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

На проведення нелегітимних зборів «депутатів з-поміж кримських татар» в анексованому Криму того ж дня різко негативно та публічно відреагував лідер кримськотатарського народу та депутат Верховної Ради України Мустафа Джемілєв.

Оцінюючи проведення російською владою Криму вказаного «з'їзду», голова Меджлісу кримськотатарського народу та президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров заявив, що «близько 250 так званих представників місцевої влади, які співпрацювали з окупаційною російською адміністрацією, зібралися в Ак'месджиті».

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

«Це люди, яких окупаційна адміністрація привела до влади шляхом тиску чи їх підкупу. Їх привела до так званої місцевої влади злочинна «Единая Россия» та злочинний режим Володимира Путіна, а тепер вони вирішили представляти кримськотатарський народ. 250 зрадників, більшість з яких були представниками так званих сільрад, призначених окупантами, вирішили, що вони мають право представляти весь кримськотатарський народ. Звичайно, ми розуміємо, що все це робилося за вказівкою Москви», – зазначив він.

Крим.Реалії звернулися до представника Меджлісу кримськотатарського народу в Турецькій Республіці, президента Фонду «Емель-Крим» (Туреччина), журналіста Зафера Каратая з проханням прокоментувати причини та наслідки спроб російської влади створити альтернативні Меджлісу та Курултаю структури на анексованому півострові.

Сформувати такі збори, які визнають російську окупацію
Зафер Каратай

«Коли у 2014 році Росія вторглася до Криму, як усі знають, Володимир Путін розмовляв з нашим лідером Мустафою Джемілєвим і намагався переконати його «прийняти» російську окупацію. Коли бажаної відповіді не було, Мустафі-аг'а заборонили в'їзд до Криму, розгромили будинок Меджлісу кримськотатарського народу, а його діяльність зовсім заборонили.

Одночасно окупанти вели вербувальну роботу серед колабораціоністів, у тому числі членів Меджлісу, щоб вплинути на його рішення чи позицію делегатів Курултаю і сформувати такі збори, які визнають російську окупацію. Але героїчна більшість Меджлісу та делегатів-патріотів не продали ані майбутнє нашої Батьківщини, Криму, ані честь нашого народу.

Коли Америка та країни Заходу не відреагували досить рішуче на окупацію Криму Росією, а деякі з країн, особливо Німеччина та Франція, не надали Україні необхідної підтримки, демонструючи нібито «повагу до економічних інтересів Москви», Володимир Путін і його кремлівське оточення відмовилися від спроб переконати кримських татар. Вважаючи, що в політичних інсинуаціях можна обійтися без кримськотатарського народу, Москва перейшла до тотальних репресій та тиску на кримських татар», – наголосив співрозмовник журналісту Крим.Реалії.

На його думку, лише після повномасштабного вторгнення західні країни по-справжньому усвідомили небезпеку.

«Лідер кримськотатарського народу та Меджліс заявили тоді всьому світові, що вони, як корінний народ Криму, не визнають російську окупацію. Українська держава, хоч із запізненням, офіційно визнала Меджліс представницьким органом і продемонструвала, що народ загалом має широку підтримку на міжнародному рівні.

Спробували створити підконтрольну їм кримськотатарську структуру
Зафер Каратай

Агресія Росії в Україні не пішла «за планом Кремля», тому окупаційна російська адміністрація в Криму всіляко почала демонструвати, що кримськотатарський народ «бажає» Росії. Тепер колабораціоністи після довгої перерви спробували створити підконтрольну їм кримськотатарську структуру у вигляді «маріонеткового представницького органу», щоб зміцнити свої позиції у можливих мирних переговорах до офіційного вступу Дональда Трампа на посаду та мати можливість утримати Крим. Але з актуалізацією «кримського питання» на порядку денному вони побачили, що кримські татари, які є корінним населенням, набули важливого значення на міжнародній арені.

Володимир Путін та його адміністрація хочуть використати цих нових так званих «представників» від невизнаної влади, яких спробували зібрати в Криму, щоб зміцнити свою тезу про те, що півострів має залишитися у складі Росії під час прогнозованих мирних переговорів. Саме під час можливих переговорів Кремль та окупаційна влада в Криму хочуть показати міжнародній спільноті й державам-учасницям, що кримські татари нібито самі хочуть залишитися в Росії», – зазначив експерт.

Зафер Каратай не бачить перспективи в тому, що кримські татари, які стали російськими депутатами, на сьогодні реально зможуть захищати інтереси свого народу та його представників.

«Я не думаю, що ці маріонетки зможуть досягти успіху. Тепер уже надто пізно. Після 2014 року й особливо після повномасштабного нападу Росії на Україну в 2022 році політики, державні діячі та міжнародні організації чудово знають, хто є справжніми представниками кримських татар, і що кримськотатарський народ насправді «не хоче Росії».

Справжні господарі Криму – кримські татари
Зафер Каратай

Кримські татари бажають збудувати своє майбутнє в Криму демократичним шляхом за умови поваги до прав людини. Вони хочуть будувати своє майбутнє у складі української держави, яка гарантує, що після деокупації буде створено автономну республіку, де кримські татари матимуть право голосу. Росія використовує різних людей із Криму та своїх слабких по суті пособників у Туреччині для реалізації спроб втрутитися у «представництво кримських татар». Але всі ці спроби зазнали невдачі через потужну інформаційну кампанію та спротив у діаспорі. Нещодавно створене маріонеткове «представництво» та «збори» також зазнає невдачі, тому що західні демократичні країни тепер дуже добре знають, хто насправді є намісником Кремля і чого хочуть справжні господарі Криму – кримські татари», – підсумував Зафер Каратай.

У перебігу невизнаних Україною та міжнародною спільнотою російських виборів на півострові у вересні 2024 року до місцевих рад обрали 245 депутатів, а до держради – 7 депутатів з-поміж представників кримськотатарського народу.

Низка експертів, опитаних Крим.Реалії, вважають, що «серед кримських татар, які опинилися в органах російської влади, чимало тих, хто захищає насамперед інтереси кримськотатарського народу в окупації, при цьому проводячи приховану діяльність з підриву окупаційної влади, а для окупантів депутати – ширма, якою вони прикриваються, говорячи про «міжнаціональну злагоду в Криму».

За інформацією кримськотатарського активіста Едема Дудакова, у 2012 році в Криму налічувалося близько 2400 депутатів з-поміж представників кримськотатарського народу.

Україна та демократична міжнародна спільнота твердо стоять на позиції засудження та невизнання російських виборів в анексованому Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG