U emisiji "Pred licem pravde", između ostalog, poslušajte: Spomen-česmom protiv zaborava višegradske 'Žive lomače'; - Tijelom u Hrvatskoj – dušom u Bosanskoj Posavini; - Srednjoškolci u Jajcu do naredne godine zajedno u klupama; - Teatar pod opsadom: Predstavama protiv ratnih strahota.
Priča o uvođenju prakse "dvije škole pod jednim krovom" u ovom gradu jeste odgođena, ali ne i završena. Vijest da bi nova škola ipak mogla biti osnovana naredne godine iznenadila je i Ivicu Jukanovića, koji je sa vršnjacima iz Jajca mjesecima sudjelovao na protestima protiv razdvajanje u školskim klupama.
Izložba u Mostaru "Dobrodošli u Sarajevo – sarajevski teatri pod opsadom" je podsjetnik na duhovni otpor, kojeg su kroz brojne pozorišne predstave i u najgorim ratnim uslovima, građani Sarajeva pružili za skoro četiri godine opsade grada.
U selu Koritnik nekada je živjelo oko 80 stanovnika, a većina je ubijena u Pionirskoj ulici u Višegradu, u jednom od najmonstruoznijih ratnih zločina poznatijem kao višegradska "Živa lomača". Selo je danas skoro pusto, sve u njemu izgleda kao da je rat jučer stao. Preživjeli i porodice žrtava, izgradili su spomen-česmu sa imenima ubijenih i odlučili da Koritnik ne zaborave.
U emisiji "Pred licem pravde" poslušajte i priču o komšijskim odnosima u trenutku obnove džamije u Međurječju kod Čajniča.
Tokom rata, džamija u Međurječju porušena je po treći put. Kao i ranije, obnavljaju je mještani, a najviše truda ulažu upravo članovi porodice Čeljo. Prelijepi objekat gradi se u izvornom obliku. Obnovi se raduju i komšije srpske nacionalnosti, jer i njih je ostalo tek nekolicina, u kraju u kojem ništa više ne izgleda kao nekad.
Zurahid Mujčinović iz Srebrenika tri godine služi zatvorsku kaznu zbog sudjelovanja u zlostavljanju građana srpske nacionalnosti u pritvorskoj jedinici MZ Rapatnica u Srebreniku, no Tužiteljstvo BiH priznalo je pogrešku i zatražilo od Suda BiH obnovu postupka. Poznavatelji slučaja tvrde da da potpuno nevin čovjek služi kaznu.
Da bi se, poslije svega što se dogodilo u Srebrenici u bliskoj prošlosti, prevazišle razlike, razbile predrasude i uspostavilo povjerenje među mladima Srebrenice, tokom godine se organizuje niz manifestacija, seminara i radionica. Ovih dana održan je Festival "Srebrenica Wave" na kojem su učestovali i mladi iz nekoliko evropskih zemalja.
U emisiji "Pred licem pravde", između ostalog, poslušajte: - Daleko od istine, godišnjice stradanja bugojanskih Bošnjaka i Hrvata; - Pauković: Svako se treba preispitati 'šta mogu uraditi za društvo'; - Mladi Evrope: Srebrenica širi vidike.
Svjesni smo toga da je apatija među mladima naša realnost, ali mi kažemo: mladi ljudi su jako dobri, s obzirom na to u kakvim uslovima, ne samo mladi, žive – kaže Željko Pauković iz Fondacije Mozaik koja je nedavno organizovala konferenciju na kojoj su učestvovali mladi iz BiH, Abhahije i Gruzije.
Dvadeset tri godine nakon ratnih zločina u Bugojnu, obitelji žrtava u tom gradu ogorčene su jer svi odgovorni još nisu procesuirani. Godišnjice stradanja obilježili su i Bošnjaci i Hrvati, i jedni i drugi sa živim sjećanjem na ratnu tragediju u Bugojnu.
Ivica Đikić, publicista i novinar, u intervjuu za RSE objašnjava kako je u romanu “Beara” pokušao ispričati kako se, zapravo, odvijao genocid u Srebrenici, iz minute u minutu, kako je realiziran taj masovni zločin.
Učitajte više sadržaja...