Nagledali smo se i naslušali koječega u ovih sedam godina po mnogo čemu osebujne naprednjačke vladavine, ali iskonstruisani „slučaj Sovilj“ po svakom je važnom kriterijumu pokazatelj nove faze u progresirajućoj paranoji vlasti
Komšićevo reagovanje na izjavu francuskog predsjednika dobar je primjer proaktivne državne politike.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, podnoseći izvještaj UN-u, uspio je da izazove snažne reakcije članica Savjeta bezbjednosti - piše Kemal Kurspahić.
"Sa Zapada, dakle, ništa novo. Ali, ni iz Bosne", piše Kemal Kurspahić.
Svako ko se usudi na kritiku i na suprotstavljanje samovolji vlasti i njenih pulena prikaže se neverodostojnim i unapred obezvredi kao legitiman kritičar, da se reč kritike pre bilo kakvog ozbiljnijeg razmatranja dezavuišu s obzirom na to od koga dolaze.
Amerika i danas, kao i prije 30 godina, najozbiljnije shvata ideal "slobodne i jake Evrope" koji ne može da se ostvari ako ona ne prigrli i cijeli Zapadni Balkan - piše Kemal Kurspahić.
Ćutnji je prepuna Srbija, mada 'svi znaju' da je, mada nismo u Danskoj iz Hamletovog doba, nešto trulo gde god pipneš prstom - piše Teofil Pančić.
Prioriteti vladajućih političkih pokreta u BiH, bošnjačkog-srpskog-hrvatskog, još od kampanje u "prvim slobodnim izborima" 1990. godine nikada nisu ni doticali pitanja koja dominiraju u američkoj ili u kampanji u bilo kojoj zemlji zrele demokratije.
Američko iskustvo u eri Trampa više podcrtava nego što kompromituje tu ideju vladavine prava. Uzmimo primjer balkanskih zemalja, konkretnije, BiH - piše Kemal Kurspahić.
Crkvenom vrhu je učvršćenje bliskog 'sojuza' s nekim ko čvrsto drži poluge vlasti i moći nasušna statusna potreba - piše Teofil Pančić.
Za sada su izvan te euroatlantske porodice ostale samo Bosna i Hercegovina, Srbija i Kosovo.
U poređenju s porukom Grete Thunberg na Generalnoj skupštini UN, nastup zapadnobalkanskih „državnika“ ponudio je sliku balkanizacije svjetske organizacije, piše Kemal Kurspahić.
Učitajte više sadržaja...