Sjedinjene Američke Države bi mogle da imaju čizme na terenu u Ukrajini – mada ne na način na koji bi mnogi očekivali.
Evropske zemlje su sasvim sposobne da pošalju vojnu misiju u Ukrajinu bez podrške SAD, rekao je za RSE bivši komandant američke vojske u Evropi.
Možda je prerano da se sudi, ali što se prekida vatre tiče, ono svakako ne izgleda ovako. I osim ako razgovori Rusije i SAD u Saudijskoj Arabiji sledeće nedelje ne donesu konkretne korake za "sprovođenje i proširenje" sporazuma, on će verovatno biti kratkog veka.
Neizdrživi napadi dronovima i navođenim bombama natjerali su stanovnike da bježe iz ukrajinske sjeveroistočne Sumske oblasti, koja dijeli granicu s Rusijom.
Ruske snage izvele su simultani napad dronovima na ukrajinsku crnomorsku luku Odesu 20. marta. Tri osobe su povređene, a u napadu su oštećeni stambena zgrada i poslovni prostor, saopštio je regionalni guverner Oleh Kiper.
Uz suze i smijeh, 175 ukrajinskih vojnika vratilo se kući 19. marta. Neki od njih proveli su skoro tri godine u ruskim zatvorima.
Lideri bloka okupljaju se u Briselu 20-21. marta i očekuje se da će usvojiti zaključke samita u kojima se navodi da "Evropska unija zadržava svoj princip 'mira kroz snagu', što zahtijeva da Ukrajina bude u najjačoj mogućoj poziciji,
Ruske porodice i dalje oplakuju mlade regrute poslate kući u kovčezima, uprkos obećanju predsednika Vladimira Putina da će se samo "profesionalno vojno osoblje" boriti u ratu Kremlja protiv Ukrajine.
Telefonski razgovor Trampa i Putina 18. marta imao je za cilj da učvrsti neku vrstu dogovora o zaustavljanju borbi u Ukrajini, koje su sada u četvrtoj godini. Postoji konkretan dogovor da Rusija prestane da napada na energetsku infrastrukturu. Ali ne za mnogo više od toga.
Oružje američke proizvodnje nastavlja se koristiti na ukrajinskim ratištima unatoč privremenoj pauzi u vojnoj pomoći Sjedinjenih Američkih Država. Isporuke su nastavljene 12. marta. Novinar Radija Slobodna Evropa Maryan Kushnir na prvoj je liniji fronta.
Učitajte više sadržaja...