Prema rečima Piter Pjatetski, nekadašnjeg zvaničnika u Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država, Kina bi mogla da kupi više nafte od Rusije, ali ne deluje da je to nešto što Kina želi. Kako kaže, glavni ekonomski partner Kine jesu Sjedinjene Američke Države.
Očekujem da će ovo biti epizoda istorijskih razmera nalik Krimskom ratu ((1854-6. u kome je Rusija pretrpela poraz od saveza Britanije, Francuske, Turske i Sardinije), odnosno poniženje te vrste, kaže za RSE Džon Laf analitičar londonskog Chatham House-a.
EU bi, smatra Šej, trebalo da izvrši velik pritisak na Srbiju, pokazujući joj da ne može istovremeno da bude u demokratskom i autoritarnom taboru, kao i da je priznanje Kosova neophodno ako želi da jednog dana postane članica EU.
Apsurdna je tvrdnja da su sadašnje ukrajinske vlasti nacističke, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Ronald Grigor Suni (Suny), profesor istorije na Univerzitetu Mičigen.
Izvršni direktor Međunarodne advokatske komore je izrazio zabrinutost da bi rat mogao potrajati, kao i da bi se mogla očekivati potencijalna nestabilnost u drugim delovima Evrope, pre svega u blizini Ukrajine i zemljama s kojima se ona graniči
Rusko priznanje dve separatističke republike je de fakto pobeda za Ukrajinu iako se, iz jasnih razloga, žali na agresiju, kaže za RSE Nikolaj Sokov, sovjetski diplomata iz perioda 1987-1991, a sada analitičar bečkog Centra za razoružanje i sprečavanje proliferacije (VCDNP).
Ruski predsednik Vladimir Putin je sada zaoštrio situaciju jer može mnogo toga da dobije, a malo da izgubi, kaže Julija Žoža (Iulia Joja), profesorka Univerziteta Džordžtaun u Vašingtonu i savetnica nekadašnjeg rumunskog predsednika Trajana Baseskua
Kakvi su odnosi Berlina i Moskve, da li će Nemačka da podrži sankcije NATO-a i EU prema Rusiji u slučaju da napadne Ukrajinu, te šta će biti sa gasovodom Severni tok 2 – komentarišu nemački analitičari Stefan Meister i Jana Puglierin.
Pronašli smo već jedno sklonište u blizini naše zgrade – ovim rečima za Radio Slobodna Evropa Tetjana Fedosejeva-Miletić opisuje atmosferu u glavnom gradu Ukrajine.
Sada postoji mnogo veća zabrinutost za stanje demokratije u Sjedinjenim Državama nego mnogo decenija unazad – kaže za RSE Rik Pildis, profesor Pravnog fakulteta u Njujorku, povodom prve godišnjice inauguracije predsednika Džoa Bajdena.
Čak i u naciji prepunoj stručnjaka za sve, gde ovog meseca dominiraju stručnjaci za vakcine i za tenis..., nije bilo mnogo onih koji bi priznali da razumeju o čemu se tačno radi na referendumu, piše u kolumni Teofil Pančić.
Učitajte više sadržaja...