Dostupni linkovi

Direktor Zavoda za zaštitu spomenika Srbije osumnjičen za falsifikovanje u slučaju Generalštaba


Zgrada Generalštaba u Beogradu, 19. novembar 2024.
Zgrada Generalštaba u Beogradu, 19. novembar 2024.

V.d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije Goran Vasić osumnjičen je da je falsifikovao dokument na osnovu kog je omogućeno da zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u Ulici kneza Miloša u Beogradu budu izbrisane iz registra kulturnih dobara, saopštilo je Javno tužilaštvo za organizovani kriminal.

Kako je saopšteno, Vasić je zadržan i biće sproveden u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal kako bi bio saslušan.

Na mestu ovih zgrada u centru Beograda kompanija Kušnera Džareda Kušnera (Jared Kushner), zeta predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa (Trump) planira da izgradi poslovno-stambeni kompleks.

Prema saopštenju, Vasić je zloupotrebio službeni položaj tako što je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra.

Takav dokument, sačinjen bez učešća stručnih lica konzervatorske struke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, je potom upućen Vladi Srbije preko Ministarstva kulture, što je rezultiralo zvaničnom odlukom Vlade 14. novembra 2024. da se objekti Generalštaba i Ministarstva odbrane uklone iz registra nepokretnih kulturnih dobara.

Na taj način je "okrivljeni Goran Vasić naneo štetu kulturnom nasleđu Republike Srbije", stoji u saopštenju.

Tužilaštvo navodi da je time načinjena šteta kulturnom nasleđu koje je Vasić, prema Ustavu i zakonima, bio dužan da štiti.

U odluci Vlade Srbije iz 2005. o utvrđivanju zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane za spomenik kulture navodi se da predstavljaju značajno ostvarenje posleratne srpske i jugoslovenske arhitekture.

Projekat zeta Donalda Trampa

Vlada Srbije omogućila je gradnju u centru Beograda ukidajući zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane status kulturnog dobra, iako se tome protivila struka.

Time je otvoren put ka projektu Džareda Kušnera o revitalizaciji kompleksa bombardovanog Generalštaba.


Studenti u blokadi organizovali su 24. marta ove godine "Protest za Generalštab", povodom 26. godišnjice početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, sa zahtevom da se kompleksu oštećenih vojnih zgrada vrati status kulturnog dobra.

Studenti u blokadi predali su Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti odluke Vlade Srbije o ukidanju zgradama Generalštaba statusa kulturnog dobra.

Vlada Srbije je 15. maja 2024. potpisala Ugovor o revitalizaciji sa Kušnerovom kompanijom "Affinity Global Development" čime je Srbija ovo zemljište iznajmila na 99 godina.

Kušner planira izgradnju poslovno-stambenog kompleksa u okviru koga će biti i Memorijalni kompleks posvećen svim žrtvama NATO bombardovanja, a ugovor koji su vlasti sa njegovom firmom potpisale nije objavljen.

Projekat je naišao na protivljenje struke, opozicije i dela građana uz ocenu da predstavlja narušavanje kulturnog nasleđa, kao i zbog netransparentnosti koja ga prati.

Zgrade Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu podignute su između 1955. i 1965. prema projektu arhitekte Nikole Dobrovića, kao dvočlani ansambl, koji se u vreme građenja nazivao Državni sekretarijat za narodnu odbranu.

Zgrada Generalštaba bombardovana je u dva navrata tokom NATO akcije na SR Jugoslaviju 1999. godine.

XS
SM
MD
LG