Žene koje su preživjele ratne strahote u logorima, njih 11, odazvale su se pozivu njemačke fotografkinje Cornelije Suhan da njihovim fotografijama pod nazivom "Žive smo" prenesu poruke da je traumatizacija žena u ratu bez boje i nacije, da su bez obzira na ime jednako traumatizirane i da je rehabilitacija moguća. Žene, čije su fotografije prikazane, uspjele su da prevaziđu probleme koje imaju, formiraju svoje porodice i budu ekonomski nezavisne.
Jedna izložba, jedanaest žena i priče o nadilaženju ratnih trauma

1
Fikra Mahmutović iz Tuzle jedna je od 11 žena koje su sudjelovale u izložbi "Žive smo".

2
Fotografije je načinila njemačka fotografkinja Cornelija Suhan, a organizator je Udruženje Snaga žene iz Tuzle.

3
Izložba "Žive smo" otvorena je u sarajevskoj Vijećnici 8. decembra 2020.

4
Jedna od žena koja je sudjelovala u izložbi je i Persa Gujić. Za nju je najvažnije međusobno povjerenje i razumijevanje između žena.

5
Mejra Đogaz iz Srebrenice kaže uvijek se željela vratiti na svoje ognjište.

6
Na jednoj od fotografija je Gordana Heleta iz Višegrada. “Priče koje su na panelima su istinite, nemontirane i rečeno je ono zaista što se jeste dogodilo a to nam ustvari svima može biti pouk za budućnost”, kazala je na otvaranju izložbe predsjednica Udruženja Snaga žene Branka Antić-Štauber.

7
Emina Dedić iz Tuzle jedna je od 11 žena koje poručuju "Žive smo".

8
Marinka Lešić poručuje da je i nakon svega snažna žena.

9
Na izložbi je i fotografija Željke Lešić iz Vareša. Mnoge od žena kažu da im je Udruženje Snaga žene mnogo pomoglo u prevazilaženju traume.

10
Hajreta Pašić iz Diviča "želi sanjati da živi".

11
Izložba je dosad prikazana u Beogradu, Zagrebu i još šest gradova u BiH.

12
Fotoizložba je zajednički rad s Cornelijom Suhan, njemačkom fotografkinjom koja je ujedno i direktorica njemačke NVO Vive Žene Dortmund. Već 20 godina Snaga žene Tuzla i Vive Dortmund zajednički rade i razvijaju različite programe kako bi podržali žene u BiH i pratili proces ozdravljenja različitih trauma.

13
Predsjednica Udruženja Snaga žene Branka Antić Štauber je rekla da se izložbom želi izazvati suosjećanje prema žrtvama kojima je potrebna psihološka pomoć i socijalizacija, ukazati na probleme u izgradnji postkonfliktnog društvu i na nužnost progona počinitelja kaznenih djela.