Grupa zapadnih zemalja kritikovala je u ponedeljak predsedničke izbore u Belorusiji kojima je autoritarni vladar Aleksandar Lukašenko dobio sedmi mandat, navodeći da se izbori ne mogu smatrati ni slobodnim ni poštenim s obzirom na pritisak režima na civilno društvo.
Nekoliko sati pošto je beloruska Centralna izborna komisija objavila preliminarne rezultate glasanja u nedelju dajući Lukašenku 86,8 odsto glasova, Australija, Kanada, Evropska unija, Novi Zeland i Velika Britanija objavili su zajedničko saopštenje u kojem osuđuju "lažne" predsedničke izbore.
"Nijedni izbori se ne mogu smatrati slobodnim, poštenim ili u skladu s međunarodnim standardima kada se održavaju u klimi stalne represije, obeležene suzbijanjem civilnog društva, proizvoljnim pritvaranjima i ograničenjima istinskog političkog učešća", navele su zemlje u zajedničkom saopštenju.
Na glasanju, na kojem je bilo zabranjeno prisustvo međunarodnih medija i zapadnih posmatrača, pored Lukašenka je učestvovalo četvoro kandidata koji su svi podržavali njegovu vladu i njenu politiku.
Njegov najbliži konkurent, Sergej Siranku, dobio je samo 3,2 odsto glasova.
Lukašenko, koji je na vlasti tri decenije, odbacio je sve kritike na račun izbora. Kritike je odbacila i Moskva, najbliži saveznik Minska.
Organizacija Fridom haus (Freedom House) sa sedištem u Vašingtonu u svom poslednjem izveštaju je opisala Belorusiju kao "autoritarnu državu u kojoj su izbori otvoreno namešteni, a građanske slobode ozbiljno ograničene".
Opoziciona liderka Svetlana Tihanovskaja koja živi u Litvaniji napisala je na mreži X u nedelju da se u gradovima širom Evrope održavaju mitinzi protiv izbora, dodajući: "Belorusija zahteva slobodu".
Velika Britanija i Kanada uvele su nove sankcije protiv beloruskih zvaničnika i odbrambenih kompanija, uključujući Ihara Karpenku, predsednika beloruske centralne izborne komisije.
"Danas šaljemo jasnu poruku... Lukašenku: Kanada neće ćutati dok njegov režim nastavlja da gazi prava i slobode beloruskih građana i podržava potpunu invaziju Rusije na Ukrajinu", navela je u saopštenju kanadska ministarka spoljnih poslova Melanija Džoli (Melanie Joly).
Lukašenko je odbacio kritike i primedbe zapadnih lidera.
"Priznati ove izbore ili ne: to je stvar ukusa. Nije me briga za to. Glavno mi je da Belorusi priznaju ove izbore", rekao je on novinarima.
Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Kaja Kalas (Kallas) je u ponedeljak najavila nastavak podrške beloruskim demokratskim snagama tokom sastanka Saveta za spoljne poslove EU.
Kalas je navela da se na njen poziv Tihanovskaja u nedelju uveče obratila ministrima spoljnih poslova EU u Briselu na njen poziv.
Diskusije su bile usredsređene na nepriznavanje izbora i Lukašenkov legitimitet, mirovne pregovore o Ukrajini, pitanja viza i boravišta i širu podršku beloruskom civilnom društvu i demokratskim pokretima.
Kalas i Marta Kos, komesarka za proširenje EU, izdali su zvaničnu deklaraciju u ime EU, odbacujući legitimitet izbora i Lukašenkovog režima. Pored toga, više od 15 država članica EU dalo je pojedinačne izjave, a Nordijsko-baltička osmorka (NB8) objavila je zajedničku deklaraciju u kojoj osuđuje izbore.