Srbija se čvrsto drži principa jedne Kine i smatra da je Tajvan deo Kine, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu kineskoj centralnoj televiziji CCTV uoči posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji.
"Znate, kod nas je sve vrlo jednostavno, jer znamo šta je Povelja UN, znamo kako bi trebalo da funkcioniše barem međunarodni javni poredak i znamo da imamo prijatelja. I zato uvek lako kažemo – dakle Tajvan je Kina i tačka", rekao je Vučić.
Peking tretira Tajvan kao svoju odmetnutu provinciju, dok Tajvan sebe doživljava kao suverenu državu.
Sličnu izjavu Vučić je dao kineskim medijima i u februaru 2024. godine.
Kineski predsednik Si Đinping boraviće u poseti Srbiji 7. i 8. maja u sklopu evropske turneje koja obuhvata i Francusku i Mađarsku.
Ovo je prva poseta kineskog predsednika Evropi u poslednjih pet godina.
Poseta Srbiji je u Pekingu najavljena kao dodatno učvršćivanje "čeličnog prijateljstva" dve zemlje.
Zvaničnici dve zemlje svoje odnose godinama unazad opisuju kao "čelično prijateljstvo".
Odnosi sa Kinom jačaju od dolaska Srpske napredne stranke (SNS) na vlast u Srbiji pre 12 godina.
Tokom prve posete kineskog predsednika Srbiji 2016. godine potpisana je Deklaracija o strateškom partnerstvu Srbije i Kine.
Sedam godina kasnije potpisan je i Sporazum o slobodnoj trgovini, koji su srpski zvaničnici opisivali kao događaj od "istorijskog značaja" za Srbiju".
U oblasti infrastrukture i energetike najznačajniji zajednički projekti su izgradnja "Pupinovog mosta" u Beogradu i deonice auto puta "Miloš veliki", kao i rekonstrukcija termoelektrane "Kostolac".
U toku je i izgradnja brze pruge Beograd – Budimpešta, koja je deo kineskog strateškog projekta "Pojas i put".
Kina je pokrenula međunarodnu inicijativu "Pojas i put" 2013. sa ciljem razvijanja novih trgovinskih puteva i tržišta za kineski izvoz.
Međutim, istovremeno raste zaduživanje Srbije kod Kine. Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je dug Srbije prema Kini u poslednjih 11 godina dostigao 15 puta veću vrednost.
Vlast u Beogradu je uzimanje kredita od Kine, umesto kreditiranja iz institucija Evropske unije čijem članstvu Srbija teži, pravdala i time da su kineski krediti "brzi" u smislu lakših procedura.
Beograd i Peking se slažu oko ključnih političkih pitanja za obe zemlje.Kina ne priznaje nezavisnost Kosova koje se 2008. otcepilo od Srbije, dok Srbija zastupa politiku jedne Kine.
Zvanični Beograd računa na podršku Kine u Savetu Bezbednosti Ujedinjenih nacija oko nepriznavanja kosovske državnosti.
Vučić je tokom posete Kini u oktobru 2023, rekao da je ponosan što se Srbija nije pridružila nijednoj deklaraciji protiv Kine.
Srpska vlada je ranije privukla pažnju Vašingtona i Brisela kada je kupila bespilotne letelice i protivraketne odbrambene sisteme od Kine, kao i kada je od kompanije Huavej (Huawei) kupila hiljade sistema za nadzor koji imaju mogućnosti prepoznavanja lica.