Dostupni linkovi

Vodovodne cevi od pre 60 godina u Skoplju zdravije od novih koje rđaju


Arhivska fotografija
Arhivska fotografija

Zarđali šahtovi, oštećeni nadzemni cevovodi i nepotpuna zaštita od rđe su neka od zapažanja mašinskih inženjera koji su radili na studiji glavnih cevovoda u Skoplju, a u koju je Radio Slobodna Evropa(RSE) imao uvid. Stručnjaci upozoravaju da nakon otklanjanja kvarova ovog vikenda može doći do novih zbog jakog pritiska vode nakon ponovnog pokretanja.

Večeras, 20. decembra, u 22 časa biće zatvoren jedan od dva glavna ventila sa kojih se Skoplje snabdeva vodom.

To znači da će više od polovine grada na desnoj strani reke Vardar, koji se napaja magistralnim cevovodom iz Rašće 1, biti bez vode najmanje dva dana. Koliko dugo neće biti vode zavisiće od majstora i složenosti četiri kvara na kojima će raditi zaposleni u JP "Vodovod i kanalizacija" – Skoplje.

I dok građani prazne police sa vodom po radnjama, strahujući da vode neće biti duže od dva dana, Zavod za javno zdravlje preporučuje da se voda čuva u čistim posudama i da se prilikom planiranja zaliha ima u vidu da je potrebno najmanje četiri litra vode po osobi dnevno.

Za sanaciju glavnog kvara zaustaviće se voda iz glavnog gradskog cevovoda F-1600. Skopski Vodovod kaže da će sanirati još tri kvara na glavnom cevovodu, od kružnog toka u Đorče Petrovu do raskrsnice Bulevara "Partizanski odredi" sa ulicom "Nikole Parapunova".

Gradonačelnica Danela Arsovska tvrdi da je napravljen složen plan da se četiri kvara tokom vikenda saniraju u najkraćem mogućem roku, ali nije precizirala koliko će tačno vremena biti potrebno.

Zatvaranje jedne od glavnih dovodnih cevi magistralnog vodovoda dešava se jednom u 50-60 godina i odlagano je više od decenije", rekla je Arsovska posle najave nestašice vode u polovini Skoplja.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da nakon završetka sanacije ovih kvarova, kada se voda ponovo pusti kroz cev koja nosi 2 kubna metra vode u sekundi, može doći do dodatnih kvarova na velikom broju ventila zbog jakog pritiska vode. Iz skopskog Vodovoda nisu odgovorili na pitanja RSE da li će nakon sanacije četiri kvara biti povećan broj ekipa na terenu za sanaciju mogućih dodatnih kvarova.

Višesatni nedostatak vode je česta pojava u gradu, posebno u nekoliko naselja. To se može zaključiti iz saopštenja skopskog Vodovoda. Samo u proteklih 20 dana, ekipe Vodovoda su najavile ukupno 40 prekida u vodosnabdevanju u desetinama skopskih ulica i naselja zbog sanacije kvarova.

Stručnjaci upozorili na slabe tačke u vodovodnom sistemu

Za kvar kod kasarne Đorče Petrov, na primer, koji je samo jedan od mnogih kvarova na skopskoj vodovodnoj mreži, javno preduzeće je bilo upozoreno od strane stručnjaka još pre devet meseci Studijom o magistralnim cevovodima.

RSE je imao uvid u ovu studiju, koju je na tenderu naručio "Vodovod i Kanalizacija", ali nije dostupna javnosti. Ova studija je deo predizbornog programa Arsovske "Za moderno Skoplje" za izbore 2021.

Tender za ovu studiju sproveden je u julu 2023. godine, raspisan je više puta na društvenim mrežama, a rezultati sa zakašnjenjem od tri meseca iz Circo Research Centra na Mašinski fakultet stigli su u martu 2024. godine.

"Da bi se sprečile neželjene pojave u budućnosti, Grad bi trebalo da ima sve informacije o ovim ključnim cevovodima u Skoplju", kaže se u izbornom programu Arsovske "Za moderno Skoplje".

Studija je u delu prevencije pokazala rezultate. Jedna od brojnih preporuka je hitna sanacija dva šahta od ukupno deset ispitanih. Radi se o šahtovima koji su deo vodovodne linije koja će biti isključena ovog vikenda.

"U šahtu br. 24 u kasarni Đorče Petrov utvrđena je pojava vlage na kratkom elementu (okovu) u neposrednoj blizini zavarenog spoja sa prirubnicom, što ukazuje na oštećenje koje može dovesti do intenzivnog curenja ili havarije. Takođe je utvrđeno curenje sa donje strane zaštitnog elementa između prirubnica", navodi se u studiji.

Iz Javnog preduzeća "Vodovod" nisu odgovorili na pitanja koje su mere preduzeli po dobijanju konačnog izveštaja sa komentarima i preporukama 15 mašinsko-tehnoloških stručnjaka u martu ove godine za poboljšanje stanja magistralnog cevovoda u gradu. Gradske vlasti takođe nisu pružile odgovor na pitanja RSE.

Srce gradskog vodovodnog sistema čine dva magistralna cevovoda koji snabdevaju Skoplje pitkom vodom iz Rašće 1 i 2. Prvi, poznat kao Železarski, izgrađen je 1966. godine i ide Bulevarom "Slovenije i Bosne i Hercegovine", dok je drugi, koji prati trasu bulevara Partizanski odredi, izgrađen 1969. godine.

Jedan od mašinskih inženjera koji su radili na studiji, profesor Stojanlo Stojmanovski, kao student Mašinskog fakulteta u periodu kada se u 60-im godinama prošlog veka postavljao i vario magistralni cevovod, bio je deo nadzornog tima. On je u izjavi za Sitel pre 10 meseci rekao da je podzemni cevovod bio kvalitetno postavljen.

"Ova dosadašnja ispitivanja na mernim mestima na tim otvorenim lokacijama na cevovodu, mi smo utvrdili da je cevovod postavljen pre 60 godina bio kvalitetno napravljen. Lokacije smo birali tako da obuhvatimo ona mesta koja su, prema tlu i strujanju vode, najosetljivija i podložna pojavi korozije sa unutrašnje strane. Nismo našli oštećenja na unutrašnjoj strani cevi", rekao je Stojmanovski neposredno pre završetka ispitivanja.

Vodovod nije obezbedio uslove za potpuni pregled podzemnih cevi

U završnom izveštaju je ocenjeno da je stanje podzemnih cevi postavljenih pre 60 godina i njihovih spojeva generalno dobro. Međutim, da bi slika bila potpuna, stručnjaci nisu u potpunosti izvršili predviđeni zadatak. Prema tenderskoj dokumentaciji, oni su imali zadatak da izvrše uvid na 10 lokacija, ali skopski Vodovod je iskopao i otvorio prostor za pregled podzemnih cevi samo na šest lokacija.

"Pri izboru lokacija od preostale četiri, u skladu sa specifikacijama u tenderu, potrebno je izabrati barem jednu lokaciju u urbanom delu grada Skoplja, od mosta Ujedinjenih Nacija do početka bulevara Treće makedonske udarne brigade u naselju Aerodrom. Ovaj predlog temeljimo na saznanju da u ovom delu grada katodna zaštita nije potpuna i da postoje odstupanja u funkcionalnosti dve stanice za katodnu zaštitu na bulevaru Partizanski odredi", navodi se u izveštaju.

Zaštita od rđe je slaba karika u sistemu

U ovom delu grada, odnosno na potezu od mosta "Ujedinjenih nacija" do raskrsnice sa Bulevarom "Srbija", stručnjaci su uočili da prilikom zaštite cevi od korozije pre desetak godina nije izgrađeno svih šest predviđenih stanica za katodnu zaštitu od korozije, kako je navedeno u osnovnom projektu, već samo četiri. Katodna zaštita je metoda za zaštitu metala, u kojoj se pravi katodna elektrohemijska ćelija kako bi se sprečila korozija metalne površine.

Osim toga, jedna od dve predviđene stanice za zaštitu od korozije kod bunara "Lepenec" nije montirana.

Inženjeri su prilikom provere dokumentacije utvrdili da skopski Vodovod nema projekat za magistralni vodovod Rašče 2 od kasarne "Đorče Petrov" do raskrsnice bulevara "Treća makedonska udarna brigada" sa bulevarom "Srbija" u naselju Aerodrom.

Takođe, za Rašče 1 nisu dobili tehničku dokumentaciju kako bi mogli utvrditi da li je projektovano na papiru i izvedeno na terenu. U dokumentima je nedostajao i deo namenjen za "Zaštitu od korozije" u "Vodovodu i Kanalizaciji".

Projekti za zaštitu od korozije su izvođeni u nekoliko faza, od 2012. godine do poslednje faze 2019. godine. Te godine, iako je bilo predviđeno, nije izveden deo za zaštitu od korozije na cevovodu od Saborne Crkve do početka bulevara "Treća makedonska udarna brigada". Na tom potezu nisu instalirani stubovi za merenje potencijala cevovoda i zato se ne može utvrditi kakvo je stanje sa zaštitom od korozije, zaključili su stručnjaci.

Postoje problemi sa nadzemnim cevovodima

Inženjeri angažovani za izradu studije, pregledom tri lokacije nadzemnih cevovoda, utvrdili su da je cevima, koje su oslonjene na mostovske konstrukcije, oštećen spoljni zaštitni premaz usled rđe, pa preporučuju čišćenje i rekonstrukciju. U pojedinim delovima uočena je oštećena betonska konstrukcija mostova usled atmosferskih uticaja.

Hemijske analize su pokazale da na određenim mestima, posebno tamo gde cevi prolaze pored mostova, postoji značajna količina cinkovog oksida.

"Ukoliko se ne preduzmu mere popravkom završnog sloja u narednom periodu može se očekivati prodiranje korozije u metal, što će dovesti do oštećenja zida cevi", kažu inženjeri.

Preporučuju čišćenje rđe i nanošenje novog dvostrukog antikorozivnog premaza na cevi. Za ostale cevi se kaže da su u dobrom stanju.

Ni oprema nije u sjajnom stanju

Deo hidrodinamičke opreme je zamenjen, kažu inženjeri mašinstva u studiji, ali je značajan deo korodiran i sa naslagama što dovodi u pitanje njenu funkcionalnost u slučaju da je potrebno hitno otvoriti ili zatvoriti postojeće ventile, tj. da velikom delu ventila nedostaje izvršni uređaj – točak za uprabljanje ventilom, za zatvaranje ili otvaranje.

"Zahtev za ovo ispitivanje ne obuhvata proveru funkcionalnosti hidrodinamičke opreme. Potrebno je da Javno preduzeće 'Vodovod i kanalizacija' izvrši kompletnu proveru njene funkcionalnosti kako bi se ista dovela u ispravno stanje. Ukoliko je to moguće, izvršiti zamenu opreme čija je funkcionalnost narušena i ne može da se vrati u normalno stanje", navodi se u izveštaju.

Ključna preporuka inženjera je da se izvrši detaljno čišćenje od korozije sve hidrodinamičke opreme u svim šahtovima duž dva magistralna cevovoda.

Iz Vodovoda ne saopštavaju šta je urađeno po preporukama inženjera.

U skopskom vodovodu nisu odgovorili na naša pitanja da li su sproveli preporuke za poboljšanje stanja magistralnih cevovoda.

Stojmanovski je u gostovanju na MTV-u u januaru ove godine istakao da se deo problema skopskog Vodovoda može pripisati brzom širenju grada što je dovelo do velikog broja priključaka u vodovodni sistem, kao i nekontrolisanoj potrošnji vode za piće za navodnjavanje i hlađenje u letnjim mesecima.

Bivši direktor skopskog Vodovoda Duško Veskovski, kojeg je postavio bivši gradonačelnik Petre Šilegov, kaže da je teško predvideti kvarove na vodovodnoj mreži. Prema njegovim rečima, potrebna je Nacionalna strategija za zamenu cevovoda, jer je glavni cevovod star više od pola veka i uskoro će mu isteći rok za korišćenje.

"Mislim da je za takvu strategiju, za zamenu magistralnog cevovoda, za prevenciju budućih kvarova potrebna Nacionalna strategija. Ni Grad Skoplje, ni Vodovod nemaju kapacitet niti dovoljno novca da mogu da rade na projektu promene glavnog cevovoda sa strenutnim kapacitetima i cenom vode koju plaćaju građani Skoplja", kaže Veskovski.

Javno preduzeće "Vodovod i kanalizacija" se godinama suočava sa ogromnim gubicima vode zbog zastarele vodovodne mreže. Gubici vode dostižu 64 procenata na državnom nivou, što znači da do potrošača dolazi 36 procenata od ukupnih vodnih kapaciteta. Godinama se ukazuje na potrebu da preduzeća investiraju u smanjenje gubitaka zbog dotrajalosti vodovodnih sistema.

Problem su i milionski dugovi u skopskom preduzeću i brojna zapošljavanja po partijskom ključu. Prema poslednjim podacima Ministarstva finansija, javno preduzeće u prvih devet meseci ove godine duguje preko 17 miliona evra.

Za tri godine promenjeno pet direktora Vodovoda

Posle Veskovskog, na direktorsku fotelju u ovom preduzeću selo je petoro ljudi.

Gradonačelnica Skoplja je za novog direktora imenovala Tonija Minovskog, koji je zaposlen u kompaniji. Minovski je peti direktor "Vodovoda" u trogodišnjem mandatu Arsovske.

Nakon preuzimanja dužnosti u oktobru 2021. godine, imenovala je Zlatka Perinskog, kadar VMRO-DPMNE, koji je sada na funkciji ministra za lokalnu samoupravu. Njega je razrešila nakon svađe sa liderom stranke koja joj je dala podršku na lokalnim izborima, Hristijanom Mickoskim.

Na mesto Perinskog postavila je Marjana Mitovskog, a nakon nekoliko meseci smenila je i njega i imenovala Ilievskog, koji je prethodno bio v.d. direktor u Zoološkom vrtu. U februaru ove godine, Arsovska je razrešila i Ilievskog, iako mu je tri meseca ranije dala menadžerski ugovor, i na njegovo mesto postavila sada razrešenog Pančevskog.

XS
SM
MD
LG