Dostupni linkovi

Veber: Nova Vlada Srbije ne napušta politiku 'sedenja na dve stolice'


Bodo Veber: Ne vidim neko ideološko pomeranje politike režima Aleksandra Vučića u sastavu nove vlade (foto arhiv)
Bodo Veber: Ne vidim neko ideološko pomeranje politike režima Aleksandra Vučića u sastavu nove vlade (foto arhiv)

Očigledno je da je Beograd, kroz kadriranje dvojice članova nove Vlade koji su pod sankcijama Sjedinjenih Država, vodio računa o negovanju odnosa sa Moskvom, izjavio je za Radio Slobodna Evropa, Bodo Veber (Weber).

"No, to ipak ne znači napuštanje politike sedenja na dve stolice (između Istoka i Zapada)", ocenio je Veber, viši saradnik nevladinog Saveta za politiku demokratizacije iz Berlina.

Kako je objavio budući premijer Srbije i šef Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević 30. aprila, nova Vlada imaće 25 resora i pet ministara bez portfelja.

U Nemanjinu se, kao potpredsednik Vlade, vraća bivši šef obaveštajne službe Aleksandar Vulin, koji je od jula 2023. pod sankcijama Sjedinjenih Država, pored ostalog, zbog veza sa Rusijom.

U Vladu Srbije se vraćaju dvojica zvaničnika sa "crne liste" Sjedinjenih Država, Aleksandar Vulin (dole levo) i Nenad Popović (desno).
U Vladu Srbije se vraćaju dvojica zvaničnika sa "crne liste" Sjedinjenih Država, Aleksandar Vulin (dole levo) i Nenad Popović (desno).

U Vladu se vraća još jedan zvaničnik sa "crne liste" Sjedinjenih Država zbog veza sa Rusijom - Nenad Popović, kao ministar bez portfelja.

Na čelo ministarstva za brigu o porodici dolazi Milica Đurđević Stamenkovski, liderka desničarske stranke "Zavetnici", koja je do sada nastupala kao opoziciona ali je posle decembarskih izbora ušla u saradnju sa naprednjacima.

U Vladi je još nekoliko novih imena, poput visokog funkcionera SNS-a Darka Glišića, a 13 ministara ostalo je na čelu istih resora kao u prethodnom sazivu.

"Prepoznaje se nastavak trenda jačeg uključivanja stranačkih operativaca, članova užeg kruga oko (predsednika Srbije Aleksandra) Vučića", ocenio je Bodo Veber.

SAD 'razočarane'

"Sjedinjene Države ne igraju nikakvu ulogu u kadrovskim odlukama Vlade Srbije. Razočarani smo kada vidimo dva sankcionisana lica predložena za funkcije u novoj vladi. Naš stav o gospodinu Vulinu i gospodinu Popoviću je dobro poznat. Oni ostaju pod sankcijama SAD", navodi se u odgovoru za Radio Slobodna Evropa iz Pres-službe Stejt dipartmenta.

Na čelu istih resora su, pored ostalih, ministri finansija, ekologije, rudarstva, građevinarstva i evrointegracija – Siniša Mali, Irena Vujović, Dubravka Đedović Handanović, Goran Vesić i Tanja Miščević.

Posle pauze, u Vladu se vraća Zlatibor Lončar, ponovo kao ministar zdravlja.

Lider Socijalističke partije Srbije i dosadašnji šef diplomatije Ivica Dačić je kandidat za ministra unutrašnjih poslova.

Dosadašnji ministar policije Bratislav Gašić prelazi u resor odbrane, a novi ministrar spoljnih poslova je Marko Đurić koji se u Beograd vratio iz Vašingtona gde je obavljao funkciju ambasadora Srbije u SAD.

'Bez ideološkog pomeranja Vučićeve vlasti'

RSE: Budući premijer Vlade Srbije Miloš Vučević objavio je danas kandidate za sastav nove Vlade Srbije. Tu su pored naprednjaka i socijalista, i Aleksandar Vulin kao potpredsednik Vlade, kao i liderka desničarske stranke Zavetnici. Da li novi sastav Vlade Srbije znači zaokret udesno?

Weber: Ne vidim neko ideološko pomeranje politike režima Aleksandra Vučića u sastavu nove vlade.

Prepoznaje se nastavak trenda jačeg uključivanja stranačkih operativaca, članova užeg kruga oko Vučića (na primer ulaskom Darka Glišića u Vladu) koji je, verovatno povezan sa formalnim odlaskom Vučića sa čela Srpske napredne stranke.

Ionako se (Vučićev) režim oduvek manje oslanjao na neku konkretnu ideologiju, već na sam opstanak na vlasti, te je od nacionalističkog ideološkog nasleđa radikala bio i ostao važniji autoritarni mentalni sklop koji je stajao iza njega.

'Negovanje odnosa sa Moskvom'

RSE: Kakvu poruku ovakvim izborom kabineta Srbija šalje međunarodnoj zajednici, i Evropskoj uniji, čiji je kandidat za članstvo?

U Vladu se vraćaju Aleksandar Vulin i Nenad Popović, obojica sa crne liste Sjedinjenih Američkih Država, označeni kao osobe povezane sa Kremljem. Koliki je uticaj Rusije bio u kadriranju i je li ovo zaokret ka Moskvi?

Weber: Članstvo u EU je odavno više sredstvo Vučićevog učvršćivanja i održavanja na vlasti, te učvršćivanja međunarodne pozicije Srbije lišene jasnih ideoloških orijentacija, nego ozbiljan cilj Aleksandra Vučića.

Pošto EU nije smogla snage da zaustavi svoju, davno propalu 'appeasement' politiku (politiku popuštanja) prema autoritarno-autokratskom režimu u Srbiji, nastavlja se, naočigled svih, predstava ispražnjena svake suštine - zvana evrointergracije Srbije.

Prema tome, Vučić s pravom ne treba previše da brine kakve poruke se šalju u Brisel i druge evropske prestonice.

Nemačko-francuska inicijativa u političkom dijalogu (Srbije i Kosova), zbog toga što je bila bazirana upravo na toj već ranije dokazano propaloj 'appeasement' politici (politici popuštanja) prema Vučiću, slavno je krahirala u neviđenoj eskalaciji na severu Kosova, što zapadne prestonice i dalje nisu spremne da priznaju.

Beograd nikad neće biti sankcionisan za direktnu odgovornost režima za teroristički napad u Banjskoj, čime se vlast uverila da i posezanje za masovnim izbornim krađama na decembarskim izborima u Beogradu neće naići na ozbiljnu reakciju Zapada.

Fotografije i snimci sa mesta oružanog sukoba na severu Kosova
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

A pošto je u toj zapadnoj "appeasement" politici vodeća uloga dodeljena Sjedinjenim Američkim Državama, Vučić očigledno nije previše brinuo zbog eventualne američke reakcije na povratak dvojice sankcionisanih ministara u Vladu - i ne treba da brine.

Jer je ta politika sankcionisanja zvaničnika (bliskih Kremlju) bila i ostala potpuno nepovezana sa generalnom politikom američke administracije prema Beogradu.

Očigledno je da se vodilo računa o negovanju odnosa sa Moskvom kroz ta kadrovska rešenja, u trenutku kad se Vučić zbog odluke u Savetu Evrope o prijemu Kosova i rezoluciji Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici oseća pod pritiskom.

No, to ipak ne znači napuštanje politike sedenja na dve stolice.

'Glasanje je naša obaveza': Građani o predizbornoj podeli opozicije u Srbiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

'Vučević – proveren kadar'

RSE: Na mesto ministarke za brigu o porodici dolazi Milica Đurđević Stamenkovski, liderka desničarske partije Zavetnici. Kakvu poruku vlast šalje time što resor porodice i demografije daje u ruke stranci sa krajnje desnog političkog spektra?

Weber: Prvenstveno šalje signal da režim SNS-a ne treba da se boji ultradesničarske opozicije - ako počne da gubi kontrolu nad tim (desničarskim) strankama, tim miljeom - jer će ih na kraju krajeva ili vrbovati, inkorporirati u režim, ili uništiti.

RSE: Da li Miloš Vučević, kao šef Srpske napredne stranke na čije je čelo došao nakon formalnog povlačenja Aleksandra Vučića, ima kapacitet da vodi Vladu i drži ovakav kabinet na okupu?

Weber: Naravno da ima - proveren je kadar iz najužeg kruga oko Vučića, a uz to formalni predsednik stranke.

Zanimljivo će biti da vidimo kako će se glavni čovek Srbije ubuduće odnositi prema premijeru - jer više neće biti toliko jednostavno da se krivica za neka negativna dešavanja prebacuje na Vladu, kad je predvodi predsednik vladajuće stranke.

Ali to su neka pitanja iz sfere "kremlinologije" Vučićevog režima (analize unutrašnje politike centara moći po uzoru na Kremlj) - ništa od toga neće ugrožavati stabilnost režima koji trenutno nije ozbiljno ugrožen - ponajmanje od strane Zapada, a čini se, više nije ugrožen ni od strane opozicije.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG