Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je u srijedu da se konstituirajuća sjednica Skupštine Kosova, prekinuta u utorak, mora nastaviti u roku od 48 sati od prekida, kako je predviđeno zakonom.
"Duh Ustava, sudska praksa Ustavnog suda i Poslovnik o radu Skupštine Kosova obvezuju Vas da nastavite konstituirajuću sjednicu najkasnije u roku od četrdeset osam sati od njezina prekida", navodi se u odgovoru Osmani predsjedavajućem konstituirajuće sjednice Avniju Dehariju.
Dehari se u srijedu obratio Osmani sa zahtjevom da razjasni kako postupiti nakon prekida konstituirajuće sjednice u utorak.
Osmani je izjavila da je spremna sastati se s Deharijem i čelnicima parlamentarnih političkih stranaka kako bi razgovarali o daljnjim koracima, ako to budu smatrali potrebnim.
Skupština Kosova u utorak nije uspjela konstituirati novi saziv nakon parlamentarnih izbora održanih 9. veljače.
Izabrani zastupnici nisu usvojili prvu točku dnevnog reda – izvješće Privremenog povjerenstva za provjeru mandata i kvoruma.
Zastupnici Demokratske partije Kosova (PDK), Demokratskog saveza Kosova (LDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK) glasovali su protiv izvješća, ocijenivši da su članovi Vlade koji su izabrani za zastupnike trebali ranije podnijeti ostavke kako bi mogli položiti zastupničku prisegu.
Osmani je u srijedu na Facebooku poručila kako su odlukama Ustavnog suda već utvrđene obveze svih zastupnika "da provode, a ne blokiraju formiranje institucija i pronađu put naprijed za konstituiranje Skupštine".
Čelnik Demokratskog saveza Kosova (LDK), Lumir Abdixhiku, izjavio je kako pozdravlja predsjedničin odgovor, ali je ponovio da će njegova stranka ponovno zatražiti od Kurtija i njegovih ministara da službeno podnesu ostavke.
Nekoliko sati ranije vršitelj dužnosti kosovskog premijera Albin Kurti izjavio je da su pozivi članovima izvršne vlasti, koji su izabrani za zastupnike, da formalno podnesu ostavke – "nepromišljeni" te da bi mogli dovesti do institucionalnog vakuuma.
Pokret Vetëvendosje (Samoopredjeljenje) optužio je PDK, LDK, AAK i Srpsku listu – koja je bila suzdržana – za izazivanje krize.
Usvajanjem navedenog izvješća otvorio bi se put za prelazak na sljedeću točku dnevnog reda – polaganje zastupničke prisege – nakon čega slijedi izbor predsjednika i potpredsjednika Skupštine, što su ključni koraci za konstituiranje novog saziva parlamenta.
Tek nakon konstituiranja Skupštine mogli bi se poduzeti koraci prema formiranju nove Vlade Kosova.
Samoopredjeljenje je pobijedilo na izborima 9. veljače s oko 42 posto glasova, odnosno osvojilo je 48 od ukupno 120 mjesta u Skupštini Kosova. No, za formiranje nove vlade potrebno je najmanje 61 mjesto.
Pokret Samoopredjeljenje ranije se izjasnio protiv suradnje s bilo kojom albanskom strankom, ali je nedavno priznao da ne može formirati Vladu isključivo s nesrpskim manjinama.
Sljedeći po broju osvojenih mandata je PDK s 24 mjesta, a iza njega slijedi LDK s 20.
Mandate su osvojili i zastupnici predizborne koalicije Alijanse za budućnost Kosova (AAK) i NISMA-e.
Od svih oporbenih stranaka, jedino Fatmir Limaj, čelnik NISMA-e, nije postavio "crvenu liniju" prema mogućoj koaliciji sa Samoopredjeljenjem.