Sve više građana Kosova okreće se vatrenom oružju – bilo za rekreaciju ili za bezbednost.
Za tri godine broj izdatih dozvola za nošenje oružja porastao je za skoro 3.000.
Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je samo tokom 2024. godine izdato preko 10.000 takvih dozvola.
Razlozi zbog kojih se građani odlučuju da se naoružaju, prema ministarstvu, vezani su za strast prema streljaštvu i lovu.
Međutim, stručnjaci za bezbednost misle drugačije - javna nesigurnost, kažu oni, jedan je od glavnih faktora.
To, na neki način, potvrđuje i Besnik, 25-godišnjak iz Prištine, koji je u postupku dobijanja dozvole za oružje.
"Prirodno je osećati se sigurnije kada znaš kako da koristiš oružje i imaš ga sa sobom", kaže on, ne želeći da otkrije više informacija o sebi.
Radio Slobodna Evropa (RSE) razgovarala je s njim krajem decembra u Klinici za psihijatriju Kliničkog univerzitetskog centra Kosova (KCUK), gde je čekao da obavi psihološke i psihijatrijske testove, koji su potrebni za dobijanje dozvole za oružje.
U neposrednoj blizini čekao je još jedan građanin, u svojim dvadesetim godinama, koji se predstavio samo kao Leart.
"Apliciraću za pištolje i puške", rekao je.
"Želim da nosim pištolj... čak i iz hobija, ali, normalno, osećam se sigurnije kada ga imam sa sobom", dodao je Leart.
Ko može dobiti dozvolu za oružje?
Prema Zakonu o oružju na Kosovu, svaka osoba koja ima najmanje 21 godinu može zatražiti dozvolu za posedovanje oružja.
Kandidat mora da poseduje psiho-fizičke sposobnosti i da položi teorijski i praktični test za upotrebu oružja.
Takođe, moraju postojati kredibilni razlozi zašto postoji potreba za oružjem, kao i čista kriminalna prošlost.
Procenu vrše nadležni organi za određenu oblast.
Oružje se i pored dozvole može oduzeti po nalogu suda ako vlasnik izgubi radnu sposobnost, psihofizičku sposobnost, bude osuđen za krivično delo ili prekrši utvrđene uslove.
U KCUK kažu da se, u toku jedne sedmice, više od 50 osoba podvrgava pregledima kod psihologa, psihijatra, neurologa, oftalmologa i otorinolaringologa, kao i biohemijskim analizama - sve to je potrebno za dobijanje dozvole za nošenje oružja.
Direktor Klinike za psihijatriju, Faton Kutllovci, kaže da je primetio porast interesovanja mladih za dobijanje ovakvih zdravstvenih uverenja.
On ne daje uporedne brojke, ali kaže da je od kraja septembra do početka decembra prošle godine izdato oko 500 zdravstvenih uverenja, neophodnih za dobijanje dozvole za oružje, bilo prvi put ili za produženje.
"Ima ljudi koji ne prolaze testove zbog prethodnih psihijatrijskih tretmana, mentalnih bolesti, zloupotrebe psihoaktivnih supstanci itd.", kaže Kutllovci za RSE.
Kao posebnu zabrinutost navodi zahteve osoba mlađih od 21 godine da se podvrgnu medicinskim testovima za dozvolu za nošenje oružja.
"… ali, naravno, oni ne mogu dobiti zdravstvena uverenja", kaže on.
Opšta bolnica u Mitrovici takođe prijavljuje zahteve osoba mlađih od 21 godine.
U izjavi za RSE navodi se da su se od aprila do decembra prošle godine na lekarske preglede javile 64 osobe starosti od 19 do 24 godine, ali mlađima od 21 godine nije bilo dozvoljeno da se podvrgnu tim pregledima.
Tokom tog perioda, u ovoj bolnici kažu da je izdato 1.027 zdravstvenih uverenja za nošenje oružja.
Tri puta više takvih uverenja tokom prošle godine izdala je Opšta bolnica u Prizrenu - tačno 3.298.
Bilo je 129 korisnika starosti od 21 do 23 godine, prema podacima koje je RSE dobio od ove ustanove.
U drugoj Opštoj bolnici - onoj u Peći - kažu da su tokom 2024. godine izdali 1.255 zdravstvenih uverenja za nošenje oružja. Među onima koji su ih dobili, 72 osobe su bile mlađe od 23 godine.
Opšta bolnica Đakovica je takođe prošle godine izdala takva uverenja - njih preko 1.100.
Zvaničnici te bolnice potvrđuju za RSE da je 20 odsto osoba koje su dobile ta uverenja bilo starosti između 22 i 27 godina.
U Opštoj bolnici u Gnjilanu, broj izdatih zdravstvenih uverenja od januara do kraja decembra 2024. godine bio je 1.908.
"Ove godine smo imali i mlade osobe starosti 21, 22 i 23 godine. Obično je dominirala starosna grupa od 40 do preko 65 godina", navodi se u odgovoru poslatom RSE.
Povećanje broja dozvola za nošenje oružja tokom godina
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova potvrdilo je za RSE da je u poslednje četiri godine izdalo dozvole za nošenje oružja za 35.293 osobe.
Broj izdatih dozvola varirao je tokom godina - 2021. godine bilo je 7.520, 2022. godine 7.125, 2023. godine 10.458, a do početka decembra 2024. godine 10.190.
Na pitanje o razlozima podnosilaca zahteva, MUP navodi da su oni uglavnom povezani sa streljaštvom i lovom, te da dominiraju dozvole za lovačko oružje i specifične sportove.
Prema njihovim podacima, prosečna starost onih koji dobijaju dozvole je oko 40 godina.
U ranijoj izjavi za RSE, MUP je naveo da je do 2010. godine u Upravi Ujedinjenih nacija na Kosovu - UNMIK-u bilo registrovano oko 35.000 komada oružja i da se sada "ovo oružje postepeno registruje po Zakonu o oružju".
Policija Kosova kaže da na godišnjem nivou u proseku zapleni oko 1.500 komada oružja raznih vrsta bez dozvola.
Procenjuje se da se u rukama građana Kosova nalazi preko 230.000 komada ilegalnog oružja.
"U periodu januar-avgust 2024. godine oduzeto je 1.122 komada oružja i 20.653 komada municije", navodi se u odgovoru Kosovske policije RSE-u.
Za nošenje oružja bez dozvole, Krivični zakon Republike Kosova predviđa kazne do 7.500 eura ili zatvorsku kaznu do 10 godina.
Burim Ramadani, stručnjak za bezbednosna pitanja na Kosovu, koji je ranije služio i kao zamenik ministra odbrane, kaže da je jedan od glavnih razloga koji podstiču građane Kosova da se naoružavaju javna nesigurnost.
"Sigurnost nije samo fizički aspekt, to je pre svega osećaj. Tema sigurnosti je gotovo jedina na Kosovu i to, naravno, utiče na povećanje osećaja nesigurnosti", kaže Ramadani za RSE.
Policija Kosova nije odgovorila na pitanje Radija Slobodna Evropa o broju ubistava na Kosovu u 2024. godini.
Ranije je ova institucija potvrdila za RSE da je u periodu januar-oktobar 2023. godine zabeleženo 26 ubistava, dok je u istom periodu 2022. godine bilo 21.