Parlament Izraela zabranio je rad UN-ove agencije za palestinske izbjeglice (UNRWA) u toj zemlji, koji treba stupiti na snagu za 90 dana.
Zabrana je izazvala međunarodnu osudu i postavila pitanja o legalnosti ove odluke.
Evo ključnih informacija o ovom potezu:
Šta je UNRWA?
Generalna skupština Ujedinjenih nacija osnovala je 1949. agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama nakon rata koji je pratio osnivanja Izraela, kada je 700.000 Palestinaca izgubilo domove.
UNRWA decenijama djeluje u Pojasu Gaze i u posljednjih godinu dana nastoji pomoći civilima pogođenima ratom Izraela protiv Hamasovih militanta u tom području, gdje mnogi od 2,3 milijuna ljudi pate od nedostatka skloništa, hrane i medicinske pomoći.
Šta su navele Ujedinjene nacije?
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres rekao je da bi izraelska zabrana UNRWA-e, ako se sprovede, prekršila međunarodno pravo, Povelju UN-a i konvenciju UN-a usvojenu 1946. godine.
Guterres je u pismu izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu 29. oktobra pozvao na nastavak rada UNRWA-e i rekao da Izrael ne može koristiti državni zakon koji zabranjuje UNRWA-u kao "opravdanje za neispunjavanje svojih obaveza prema međunarodnom pravu".
Koje su obaveze Izraela?
UN na Gazu gleda kao na teritoriju koju je okupirao Izrael, a međunarodno pravo zahtijeva od okupatorske sile da odobri programe pomoći ljudima u potrebi i da im pomogne "svim sredstvima koja su joj na raspolaganju".
U svom pismu Guterres je takođe napisao da drugi član Povelje UN-a zahtijeva da Izrael "pruži svaku pomoć Ujedinjenim nacijama" u radu agencije.
Kao drugo pravno pitanje, naveo je Konvenciju o privilegijama i imunitetima Ujedinjenih nacija, koju je usvojila Generalna skupština 1946., a koja pokriva diplomatske privilegije i imunitete dodijeljene operacijama UN-a.
Naglasio je da postoji razlika u tumačenju ili primjeni konvencije između UN-a i Izraela te da se takve situacije mogu uputiti Međunarodnom sudu pravde.
Šta je rekao Izrael?
Izraelski ambasador pri UN-u Danny Danon izjavio je u odgovoru na Guterresovo pismo: "Izrael će nastaviti da pruža humanitarnu pomoć u Gazi u skladu sa međunarodnim pravom".
Međutim, Izrael tvrdi da je UNRWA bila saučesnik u napadu Hamasovih militanata na Izrael 7. oktobra 2023., koji je pokrenuo njegovu ofanzivu na Gazu.
Danon je rekao da je agencija "pod kontrolom Hamasa".
UNRWA "nije ispunila svoj mandat i više nije prava agencija za ovaj posao," ocijenio je.
UN je u avgustu naveo da su devetorica zaposlenika UNRWA možda bila uključena u napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. i da su otpušteni.
Kasnije je otkriveno da je komandant Hamasa u Libanu, koji je ubijen prošlog mjeseca u izraelskom napadu, radio za UNRWA-u.
Koje su pravne implikacije?
U odgovoru na izraelsku zabranu UNRWA-e i druge prepreke u pružanju pomoći, Norveška je 29. oktobra rekla da će predložiti rezoluciju Generalnoj skupštini UN-a kako bi zatražila od Međunarodnog suda pravde, poznatog kao Svjetski sud, mišljenje o obavezama Izraela.
Pitanje pred najvišim sudom UN-a glasilo bi: krši li Izrael međunarodno pravo, sprečavajući UN, međunarodnu humanitarnu organizaciju i države, da pruže humanitarnu pomoć Palestincima pod okupacijom?
Mišljenje suda bi bilo savjetodavno i ne obavezujuće prema međunarodnom pravu. Međutim, imalo bi pravni i politički značaj.
Sud sa sjedištem u Hagu nema izvršna ovlaštenja, pa su neke zemlje u prošlosti ignorisale njegova savjetodavna mišljenja i obavezujuće presude.
Norveški ministar inostranih poslova Espen Barth Eide rekao je Reutersu da se nada da će nacrt rezolucije staviti na glasanje u Generalnoj skupštini u narednim sedmicama, gdje će vjerovatno biti usvojen.
"Razjašnjenje šta je legalno, a što je ilegalno još uvijek ima smisla, čak i ako to ne dovodi do političkih promjena preko noći", rekao je Eide.
Šta predviđa američki zakon?
Prema Zakonu o stranoj pomoći SAD-a, Washington ne može dati vojnu pomoć zemljama koje direktno ili indirektno ometaju isporuku američke humanitarne pomoći.
Sjedinjene Države su u pismu 13. oktobra poručile Izraelu da mora preduzeti korake u roku od 30 dana kako bi poboljšao humanitarnu situaciju u Pojasu Gaze ili će se suočiti sa potencijalnim ograničenjima američke vojne pomoći.
U pismu se takođe upozorava Izrael da ne usvaja zabranu rada UNRWA-e zbog njenog humanitarnog uticaja na Gazu i Zapadnu obalu koju je okupirao Izrael, iako to nije navedeno kao uslov za izbjegavanje američke akcije.
"Moglo bi doći do posljedica prema američkom zakonu i politici SAD-a u provedbi ovog zakona", rekao je 29. oktobra portparol State Departmenta, Matthew Miller.