Dostupni linkovi

Kasetna municija se neće koristiti u Rusiji, rekao ministar odbrane Ukrajine


Oleksij Reznikov
Oleksij Reznikov

Ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov pozdravio je odluku Sjedinjenih Država o slanju kasetne municije Kijevu, rekavši da će to pomoći u oslobađanju ukrajinske teritorije te je obećao da municija neće biti korištena u Rusiji.

Washington je u petak najavio da će snabdjeti Ukrajinu s naširoko zabranjenom kasetnom municijom, što je američki predsjednik Joe Biden nazvao "veoma teškom odlukom".

Ministar Reznikov je kazao da će municija pomoći u spašavanju života ukrajinskih vojnika, dodajući da će Ukrajina voditi strogu evidenciju njihove upotrebe te razmjenjivati informacije sa svojim partnerima.

"Naša pozicija je jednostavna – moramo osloboditi naše privremeno okupirane teritorije i spasiti živote naših ljudi. Ukrajina će koristiti ovu municiju samo za oslobođenje naših međunarodno priznatih teritorija. Ova municija se neće koristiti na službeno priznatom ruskom teritoriju", napisao je Reznikov na Twitteru.

Kao odgovor na američko slanje ovog tipa municije Ukrajini, Velika Britanija, Kanada, Novi Zeland i Španija rekle su da se protive upotrebi tog oružja.

Kasetna municija je zabranjena u više od 100 zemalja. Uglavnom ispušta veliki broj manjih bombi koje mogu ubiti ne čineći razliku na velikom području.

Upotreba kasetne municije

Kasetna municija se može ispaljivati sa zemlje artiljerijskim sistemima poput raketa i projektila ili ispaljivati iz aviona.

Obično se raspršuju u zraku, šireći višestruku podmuniciju ili bombe neselektivno na područje veličine gradskog bloka.

Mnogi ne eksplodiraju pri početnom udaru, ostavljajući opasne prljavštine koje mogu ubiti i osakatiti, poput nagaznih mina, godinama ili čak decenijama osim ako se ne očiste i unište.

Moskva je u subotu ponovo kritikovala američku odluku, opisujući je kao još "jedan nečuven primjer antiruske politike Washingtona".

"Još jedno 'čudesno oružje', na koje Washington i Kijev računaju ne obazirući se na njegove teške posljedice, ni na koji način neće uticati na tok specijalne vojne operacije, čiji će ciljevi biti u potpunosti ostvareni", rekla je portparolka ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.

Savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Joea Bidena Jake Sullivan pokušao je u petak iznijeti argumente za snabdijevanje Ukrajine oružjem kako bi povratila teritoriju otetu nakon ruske invazije u februaru 2022. godine.

"Shvatamo da kasetna municija stvara rizik za stradavanje civila od neeksplodiranih oružja. Međutim, takođe postoji golemi rizik za civile ako ruske trupe i tenkovi pređu ukrajinske položaje i zauzmu još više ukrajinske teritorije te pokore ukrajinske civile jer Ukrajina nema dovoljno artiljerije", rekao je Sullivan.

Reznikov je poručio da vojska neće koristiti kasetnu municiju u urbanim područjima te da će je koristiti samo za "probijanje neprijateljskih odbrambenih linija".

Rusija, Ukrajina i SAD nisu potpisale Konvenciju o kasetnoj municiji, koja zabranjuje proizvodnju, skladištenje, upotrebu i prenos tog oružja.

Španija, potpisnica konvencije, rekla je da se protivi odluci.

"Španija, na temelju čvrste obaveze koju ima prema Ukrajini, takođe ima čvrstu obavezu zbog koje određeno oružje i bombe ne može isporučiti ni pod kojim okolnostima", rekla je španska ministrica odbrane Margarita Robles.

Velika Britanija je takođe potpisnica konvencije koja zabranjuje proizvodnju ili korištenje kasetne municije te obeshrabruje upotrebu iste, rekao je premijer Rishi Sunak.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG