Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko predložio je prekid vatre na istoku Ukrajine od danas, na početku školske godine, za šta je dobio jednoglasnu podršku Rusije, Njemačke, Francuske i Sjedinjenih Država. Do sada je, međutim, bilo mnogo sličnih dogovora o prekidu vatre, koji nisu ispoštovani.
Ruski predsjednik Vladimir Putin, njemački kancelar Angela Merkel i francuski predsjednik Emanuel Makron podržali su prijedlog ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, koji im je u telefonskom razgovoru sinoć predložio da se na istoku Ukrajine obustave sukobi kako bi djeca mogla ići u školu.
Prema potvrdi press ureda Kremlja i ukrajinskog predsjednika, prekid vatre biće proglašen danas, što su potvrdili i Makronov ured, kao i ured Angele Merkel.
Porošenkov ured naveo je kako se lideri nadaju da će primirje "dovesti do održivog poboljšanja sigurnosne situacije u korist učenika i svih civila Donbasa".
Specijalni američki izaslanik za mirovne pregovore o Ukrajini Kurt Voker prethodno je podržao prijedlog u komentaru za Baltički novinski servis tokom posjete Litvaniji juče, a uoči današnjeg susreta sa ukrajinskim šefom diplomatije Pavlom Klimkinom.
"Prekid vatre kako bi se omogućio povratak učenika u škole čini se veoma dobrom idejom. Mi ćemo, jasno, podržati to i nadamo se da će strane moći to da provedu", rekao je Voker Baltičkom novinskom servisu.
Voker je takođe po prvi put prokomentarisao svoj sastanak sa savjetnikom u Kremlju Vladislavom Šurkovim od prije dva dana, za koji je Šurkov kazao da su razgovarali o nekim "novim idejama" za postizanje mira u Ukrajini.
"Mislim da smo se tada složili da trenutna situacija, status kvo, nije dobra ni za koga", naveo je Voker o svom razgovoru sa Šurkovim, te dodao da je potreban novi pogled na to kako popraviti sigurnost ljudi koji žive u Ukrajini.
Specijalni američki izaslanik, koji će danas u Kijevu boraviti sa američkim sekretarom za odbranu Džimom Matisom, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa prošlog mjeseca rekao je kako se svake večeri desi 1.500 i više kršenja prekida vatre. Voker je tokom posjete dijelovima Ukrajine na kojim traju sukobi kazao da je zapanjen, te da je to konflikt koji se nastavlja i ima strašne posljedice.
"Ako je ovdje pitanje sigurnost svih ljudi, onih koji su proruski ili onih koji su proukrajinski orijentisani – ovaj konflikt ne daje sigurnost, nego je uništava. I moramo više učioniti na zaustavljanju sukoba, povlačenjem snaga i zatim omogućavanjem osnova da vlada djeluje", naveo je Voker.
Inače, američki ministar odbrane Džejms Matis će tokom posjete Ukrajini danas vladi u Kijevu prenijeti uvjeravanja da SAD ne priznaju rusko pripajanje Krima.
Do posjete dolazi u trenutku kad vlada predsjednika Donalda Trampa razmatra planove da se Ukrajini isporuči smrtonosno oružje, što podržavaju i Pentagon i State Department, preneo je AP kada je poseta najavljena prošle sedmice.
U saopštenju Pentagona najavljeno je kako će Matis u Kijevu potvrditi da su SAD "čvrsto posvećene cilju ponovnog uspostavljanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine".
Nekoliko prekida vatre proglašavano je i propalo od kako su proruski separatisti 2014. okupirali dijelove pokrajina Donjeck i Luhansk koje graniče sa Rusijom.
Od kada je počeo rat u Ukrajini ubijeno je više od 1.000 ljudi, ali obje strane već obučavaju narednu generaciju boraca - u posebnim ljetnim kampovima za obuku djece.
Video: Ukrajinski servis RSE
Facebook Forum